Stembureau stuurt teller weg om 'grap' op Instagram NIEUWS 3 KAMERVERKIEZINGEN SLOTDEBAT In een inhoudelijk scherp maar beschaafd slotdebat sloten lijsttrekkers gisteravond de coronacampagne af. Sommige partijen staan al met één been in de formatiekamer. Het politieke speelveld lijkt bevroren door de coronacrisis. Een dag voor de verkiezingen zijn veel partijen virtu eel ongeveer even groot als bij de ver kiezingen van vier jaar geleden. Toch is naar schatting twee derde van de kiezers nog altijd niet definitief ge land, en de lijsttrekkers van de acht grootste partijen bij het slotdebat van de NOS gisteravond beseften dat maar al te goed. Ze hielden elkaar heus heel - aan vallen onder de gordel vallen niet goed in crisistijd - maar harde inhoudelijke confrontaties waren er zeker. Zo bot sten PVV-er Geert Wilders en D66- leider Sigrid Kaag hard in hun debat over 'massa-immigratie', een door Wilders gekozen thema. De PVV-lijst- trekker verwijt D66 'de deur open te zetten' voor migranten: ,,Ik zeg 'Ne derlanders eerst'. Houd op met Afrika binnenhalen!'' Kaag: ,,U lijkt te radica liseren, u zet grote groepen Nederlan ders weg.'' Dictator Fel werd het helemaal toen Wilders stelde dat Kaag 'boog voor de grote dictator van Iran' bij haar bezoek - met sluier - als minister van Buiten landse Handel bij de president. ,,Vrou- wen worden daar in de cel gestopt, u heeft hen verraden, verraden'', beet Wilders de D66-leider toe, waarna Kaag haar stem verhief: ,,Nee. Ik accep teer dit niet. Ik was in het landsbelang op bezoek, daar kunt u van leren.'' De een-op-een-confrontaties in de hal van de Tweede Kamer waren dus scherp, maar tegelijkertijd weinig op zienbarend. Het debat tussen VVD- lijsttrekker Mark Rutte en Wilders was alweer hun derde kwartiertje po litieke relatietherapie op nationale te levisie binnen een week. En verras sing: de ex-partners (2010-2012) ko men niet snel weer bij elkaar. Wilders viel de premier opnieuw aan over de toeslagenfraude: ,,U heeft Nederland in tien jaar tijd alleen maar slechter gemaakt. U heeft het land de vernieling in geholpen. Wat denk je van Groningen? En de ouderen die achterbleven in koopkracht? U heeft de rechtsstaat met voeten getreden. Waarom treedt u niet af?" Waarop Rutte benadrukte dat Wilders alleen maar roept, en geen oplossingen biedt: ,,Dat is precies het verschil tus sen ons. In alles schreeuwt u: ik wil niet meedoen. U gaat niets voor uw kiezers doen.'' In alles schreeuwt u: ik wil niet meedoen. U gaat niets voor uw kiezers doen In een van de andere debatten viel partijleider Jesse Klaver (GroenLinks) opponent Wopke Hoekstra (CDA) aan over het klimaat. Volgens GroenLinks doet het CDA veel te weinig om uit stoot te verminderen en o grote be drijven de rekening te laten betalen als ze over de schreef gaan. Klaver: ,,U plakt hier heel veel on waarheden achter elkaar.'' Hoekstra: ,,Meneer Klaver verschuilt zich achter een muur van ideologie. Wanneer stapt u daar vandaan? Vanavond? Tij dens de formatie? Ik zeg u één ding: op basis van deze plannen zit dat er ge woon niet in.'' Zo stonden sommige partijleiders al met één been in de Stadhouderska mer, de plek waar morgen de verken ning voor een nieuwe coalitie begint, nS de verkiezingen. Volgens de vrouw was het als grap bedoeld: ,,Ik zag de ernst van de situatie niet in.'' De ge meente deed dat wel en heeft haar meteen de wacht aange zegd. ,,Het is kwalijk wat zij heeft gedaan. Dit is niet wat je als ge meente wilt uitstralen. Mede werkers van stembureaus die nen neutraal te zijn'', zegt Paul Tissingh van de gemeente Rot terdam. Volgens hem is het uit gesloten dat daadwerkelijk stem men zouden kunnen worden verscheurd. ,,Er zijn veel stem bureauleden die controleren. Er kan niet worden gesjoemeld. De neutraliteit wordt gegaran deerd.'' Het is uitgesloten dat stembiljetten worden verscheurd zegt de gemeente De gemeente houdt zelf nauw lettend sociale media in de gaten en kwam er volgens Tissingh zo achter. Een stemmer die de gis teren geplaatste foto heeft zien rondgaan heeft een klacht inge diend bij het stembureau zelf. ,,Het gaat als een lopend vuur tje'', zegt de voorzitter van het stembureau. De klacht is door hem opgenomen in een 'proces verbaal'. Forum voor Democratie ver spreidde de foto van de mede werker verder op sociale media. 'Zo iemand moet dus geen stem men tellen, gemeente Rotter dam', staat daarbij. PVV-leider Geert Wilders noemt op Twitter de post van het stembureaulid 'ongelooflijk'. Bij het stembureau zijn on danks de vele reacties op sociale media geen extra veiligheids maatregelen genomen. Gister middag kwamen wel twee agen ten poolshoogte nemen. ,,Uit voorzorg'', aldus Tissingh. De vrouw die de ophef veroor zaakte, heeft vreselijke spijt. ,,Het was bedoeld als grap voor mijn vrienden. Heel dom van mezelf. Ik vind het heel erg.'' De gemeente is niet van plan verdere stappen te nemen tegen de medewerkster van het stem bureau, ook al had ze in de ogen van Tissingh moeten weten dat dit niet kon. ,,Ze heeft iets heel doms gedaan. Maar de maatrege len die we nemen, moeten wel proportioneel zijn.'' woensdag 17 maart 2021 Geert Wilders trok opnieuw fel van leer tegen premier Mark Rutte die de aanval pareerde. fotanp Laatste pogingen in jacht op de zwevende kiezer Niels Klaassen Den Haag Sigrid Kaag verhief haar stem toen Geert Wilders over haar be zoek aan Iran, waarbij ze een hoofddoek droeg, begon. foto anp Mark Rutte tegen Geert Wilders Een medewerker van een stembureau in Rotterdam is uit haar functie gezet na een post op sociale media. In een foto van zichzelf op Insta- gram liet ze weten alle stem men op Geert Wilders en Thierry Baudet te zullen ver scheuren. Folkert van der Krol Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3