Niet langer 'zweetvoeten en een koude nek' in de Oostkerk Streetjump springt sterker uit de crisis 6 Huisvesting arbeidsmigranten Dat advies geeft raadslid Coen Ber- tijn (CDA) burgemeester en wet houders van Vlissingen. Bij het CDA Vlissingen heerst 'onbegrip en onduidelijkheid' over de plan nen voor realisatie van drie groot schalige wooncomplexen voor in ternationale werknemers. Vooral de bouw van appartemen tencomplexen voor 434 arbeidsmi granten op Buitenplaats Zuidbeek bij de wijk Lammerenburg stuit de Het CDA vraagt zich af of er wel duizend arbeidsmigranten in Vlissingen moeten komen wonen CDA-fractie tegen de borst. Er is van tevoren geen overleg met om wonenden en gemeenteraad ge weest én er ligt geen bouwbestem- ming op de bouwlocatie, stelt Ber- tijn. Het CDA-raadslid ziet parallellen met de gang van zaken rond het Nollebos, waar het dagelijks ge meentebestuur pas aan een uitge breide inspraakcampagne begon na fel verzet van bewoners en raadsle- den. Bertijn heeft een waslijst van vragen voor B en W. Hij vraagt zich af of de op te richten woonvoorzie ningen alleen voor ruim vierhon derd alleenstaande mannen zijn bedoeld of ook voor vrouwen en ge zinnen. Permanent of tijdelijk De CDA'er wil ook weten of de te bouwen appartementencomplexen bedoeld zijn als tijdelijke wonin gen. Mogen de te vestigen werkne mers er slechts vier maanden ver blijven of kunnen ze er jaren blij ven wonen? Hoe zorgt de exploi tant ervoor dat de grote hoeveel heid bewoners geen overlast ver oorzaakt voor omwonenden in de omtrek? Welke straffen legt de ge meente op als er toch overlast is? Behalve vragen stelt het CDA voorwaarden. De in de nabijheid liggende nieuwe wijk Claverveld moet voldoen aan strenge eisen van een beeld-kwaliteitsplan. Als er een groot wooncomplex komt, moet dat in het groen komen te liggen en zowel voor de bewoners van de te genover liggende Strandwal als het passerend verkeer grotendeels aan het oog worden onttrokken. En moeten er wel duizend ar beidsmigranten in Vlissingen ko men wonen? B en W hebben het over 'het belang van (inter)natio- nale werknemers voor de economie van Vlissingen'. Maar als arbeids migranten in Middelburg, Veere en Borsele werken, moeten die ge meenten ook een deel van de bui tenlandse werknemers van onder dak voorzien, betoogt Bertijn. Hij voegt er nog een groot aantal procedurele en juridische vragen aan toe, waarop hij binnen twee weken antwoord wil. De vloer, wanden en ramen van de Oostkerk worden straks ver warmd. Een 'luchtgordijn' voor komt dat warme lucht in de hoge koepel verdwijnt. En er komen toi letten in de voormalige consisto rie. Een grootse verbouwing moet de kerk energiezuiniger de toe komst in leiden. Die kan dan ook het hele jaar door open. Nu is dat in de wintermaanden eigenlijk on mogelijk. „Verwarmen kost zo'n 500 euro per dag'', rekent directeur Leo Hannewijk voor. ,,Dan lijkt het even lekker door de vloerverwar- ming, maar die valse trek in je nek blijft." Tests De forse verbouwing betekent dat de kerk vanaf oktober tot eind maart 2022 de deuren sluit. Han newijk: ,,Dat is pijnlijk. Zeker om dat we al zo lang dicht zijn door co rona. Het water staat ons echt aan de lippen. Het is daarom zo jam mer dat de verbouwing niet in deze periode kon. Maar er moesten testen gedaan worden om de capa citeit van de verwarming op di verse momenten te berekenen. Met veel publiek in de kerk, of juist weinig en onder verschillende weersomstandigheden. Bij gebrek aan bezoekers moest dat nu anders gedaan worden. Maar ik ben blij dat we straks een comfortabele kerk hebben, het hele jaar door." Mark van den Bos van Stichting Monumentenbezit, sinds novem ber 2018 eigenaar de kerk, onder schrijft het belang van de verbou wing. ,,De huidige verwarming zorgt voor zweetvoeten en een koude bovenlijf. Zeker in de buurt van de ramen en de wanden. Dat zijn echt koudevallen. Door die te verwarmen, op zo'n 15 graden, houd je de rest van de warmte in de kerk beter vast. De houten vloer verdwijnt. Dat wordt een dunne cementvloer voor de nieuwe vloerverwarming. Niet elektrisch maar met water. Voor de verwar ming worden nieuwe technieken samengevoegd tot één systeem. Dat vergde flink onderzoek en re kenwerk." Europees project De verduurzaming van de kerk is onderdeel van het Europese pro ject Terts. Terts buigt zich nu over de laatste zaken en hoopt in april de aanbesteding voor het werk te starten. De Oostkerk is ook één van de demoprojecten van Terts. Als inspiratiebron voor anderen. De bezoekers zien straks niet veel van al dat werk, stelt Hanne- wijk. ,,Maar voelen zullen ze het des te meer." Hij hoopt vooraf gaand aan de verbouwing al pu bliek binnen te hebben. ,,Met Adriaan van Dis in mei als eerste?" De verbouwing kost een half mil joen euro. Monumentenbezit krijgt een Europese subsidie voor de helft van dat bedrag. Maar niets is minder waar. Het trampolinepark gaat niet dicht, het breidt juist uit. En niet zo'n beetje ook. Het gebouw wordt van voor tot achter onder handen genomen. De entree, het horecagedeelte en het linkerdeel van de grote springhal: het gaat allemaal op de schop. Streetjump mag dan dicht zijn, de parkeerplaats staat vol. Binnen lopen mensen heen en weer met afstandsmeters. De Mini Jump en het Ninja Parcours maken binnen kort plaats voor iets anders. ,,Iets ac tiefs", verklapt mede-eigenaar Jas per van den Elsen. ,,Iets voor alle leeftijden. En ook iets wat nog ner gens in Nederland te vinden is." Meer wil hij nog niet kwijt. ,,Maar het wordt écht te gek." En dan wordt ook nog het hore cagedeelte vernieuwd. ,,Als je nu binnenkomt, loop je tegen de toi letten aan. Dat gaan we anders doen", vertelt 'operationeel mana ger' Sebastiaan Kropf. „Straks loop je in een rechte lijn naar de speel zaal. De twee squashzalen rechts trekken we bij de horeca, zodat die ruimer wordt. In de twee squashza- len links komen ook activiteiten. En er komt nog iets van outdoor." Er komt hier iets wat in Nederland nog nergens is te vinden Grootse plannen voor een tram polinepark waarvoor even een fail lissement werd gevreesd. Kropf lacht. ,,We wilden aandacht gene reren met onze advertenties en dat is gelukt. Het hele kabinet werd er bij gehaald op sociale media, omdat we slachtoffer zouden zijn van de coronacrisis. Terwijl dus juist het tegendeel het geval is." Stroomversnelling Hoe de Brabanders dat doen, inves teren in een tijd dat er geen cent binnenkomt? ,,Samenwerken", ant woordt Kropf. ,,Met alle leveran ciers hebben we oplossingen ge zocht voor de problemen die waren ontstaan en we hebben afspraken gemaakt. Er is een investeerder die met ons meedenkt. En volhouden." ,,Deze plannen zijn niet nieuw", vertelt Van den Elsen, die Street- jump met Pim Bruins initieerde. ,,Toen we begonnen, wisten we al hoeveel vierkante meters we tot onze beschikking hadden. We had den al het idee er een volwaardig park van te maken. Alleen is dat door corona in een stroomversnel ling gekomen." Spijt heeft heeft Van den Elsen Ik heb veel geleerd de afgelopen tijd, ik denk nu vooruit dan ook allerminst. ,,Ik heb veel ge leerd afgelopen tijd. Ik denk nu vooruit en ik denk in kansen. Straks staat hier een park waar mensen niet een uurtje gaan springen, maar met het hele gezin een hele dag ver blijven. Dat is een droom die uit komt." woensdag 17 maart 2021 Kritiek op grootte van complexen WA Directeur Leo Hannewijk in de Oostkerk in Middelburg. foto boaz timmermans/fos fotografie Doe eerst ervaring op met klei nere wooncomplexen voor ar beidsmigranten. Zodat je als ge meente weet of er problemen opdoemen of dat de bouw van grootschalige onderkomens ruimte maakt voor starters op de woningmarkt. René Hoonhorst Vlissingen Geen valse trek in de nek meer, of toiletbezoek in het pand naast de kerk. Een forse ver bouwing moet de Middelburgse Oostkerk energiezuiniger en comfortabeler maken. Daar voor moet de kerk wel vanaf ok tober maanden dicht. „Pijnlijk, we zijn al zo lang gesloten", zegt directeur Leo Hannewijk. Toch ziet hij de toekomst van de cultuurkoepel positief in. Annemarie Zevenbergen Middelburg Ze waren amper een jaar open toen ze dicht moesten. Sinds dien zijn ze vaker dicht dan open. En toen zette Streetjump vorige week ook nog eens speeltoestellen op Marktplaats. Ze hebben het niet gered, ver zuchtten Vlissingse vaders en moeders. Wendy Wagenmakers Vlissingen -Jasper van den Elsen -Jasper van den Elsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38