u Ya Boeren meten zoutgehalte sloten Tellen van de stemmen gebeurt in alle openheid 'Links wil het aantal dieren halveren, ja daaag' 'Hallo, ik zit in de meest cruciale fase van mijn leven' 4 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN OP WIE STEMMEN ROY, KAJ, WENDY EN PETER? 1/ Doet corona iets met jouw stemgedrag? Bij Roy, Kaj en Wendy wel. Zij zijn anders gaan denken. Over hoe we met elkaar omgaan, over de wereld, over vrijheid. Elk om hun eigen reden. Peter kleurt ook een ander hokje rood dan anders, maar niet om covid-19. De vier vertellen openlijk over hun keuze. Daar wordt ook gebruik van ge maakt, weet William Huige, die de verkiezingen bij de gemeente Vlis singen coördineert. ,,Forum voor Democratie heeft bijvoorbeeld aan gekondigd waarnemers neer te zet ten. Dat is toegestaan, met in acht neming van de coronamaatrege len." Voor het telproces gelden strakke instructies. Eerst wordt aan de hand van de stempassen geteld hoeveel kiezers er zijn geweest. Vervolgens worden de stembussen geleegd en alle biljetten openge vouwen. Daarna worden de biljet ten gesorteerd op partij. Dat levert een voorlopige uitslag op. Uiteinde lijk wordt het aantal stemmen per kandidaat geteld. Als alles klopt, wordt het proces-verbaal opge maakt en ondertekend. Ook vandaag overdag wordt er al geteld. Dan gaat het om de stem men die maandag en gisteren zijn uitgebracht en om de briefstem- men. ,,Wat het aantal briefstem- men betreft zitten we al boven de 3000", zegt Huige. De verwachting is dat het tellen op de stembureaus wat trager gaat dan bij eerdere verkiezingen. Dat komt door de grote stembiljetten en de afstand die de tellers onderling moeten aanhouden. Daar staat tegenover dat een aan zienlijk deel van de stemmen al in de loop van vandaag is geteld. ,,Dat neemt wel wat druk op de stemlo kalen zelf weg", verwacht Huige. ,,Toch gaan we een complete uitslag zeker niet voor middernacht red den. De voorlopige uitslag hopen we wel voor twaalf uur te hebben." VEERE Corona heeft geen vat op de stem van Peter Marinis- sen uit Veere. ,,Als corona weg of op een acceptabel niveau is, moeten we weer verder", vindt de snijbloemenkweker. ,,Het is nu al zo, maar bij de for matie gaat het CO2- en het stik stofdebat een enorme rol spe len." 'Links' stemmen is voor agra riërs geen optie, vindt de kwe ker. ,,Dat wil het aantal dieren halveren. Maar als mensen niet minder dierlijke producten ko pen, pest je de boeren weg naar het buitenland. Daar zijn ze minder streng, dus milieuwinst is er niet. Dan kun je beter de veehouderij voor Nederland be houden en op een zo milieu- en diervriendelijke manier produ ceren." Met stemwijzers komt Peter uit bij JA21 of Forum voor De mocratie. ,,Dat wil ik ook niet en stemmen op een kleine par tij is je stem weggooien." Voorheen heeft Peter uit pro test PVV gestemd. ,,Nu wil ik tactisch stemmen. Als een coali tie gevormd moet worden, zijn eerst de grote partijen in beeld. De VVD heeft PVV en Forum uitgesloten. Dan blijven dus maar twee partijen over: VVD of CDA. Met Rutte heb ik het gehad, dus wordt het CDA." Noord-Beveland is omgeven door zout water. Grote zoetwaterbron nen zijn er niet. Dat betekent dat het voor boeren lastig is om hun akkers te besproeien. Ze zijn af hankelijk van regenwater. Dat spoelt voor een groot deel de slo ten in en vermengt zich daar met zout water. Onder begeleiding van het bu reau Acacia Water gaan twintig boeren de komende twee jaar de geleidbaarheid van hun slootwater meten. Daaruit valt het zoutge halte op te maken. De gegevens Onderzoek moet boeren helpen zoet water beter vast te houden worden opgeslagen in een centrale database en kunnen door iedereen via internet worden geraadpleegd. Beregenen Als ze beter inzicht hebben in de plekken waar het water meer of minder zout is, of hoe lang het duurt voor een sloot na een regen- bui weer zout wordt, weten de boeren beter wat ze moeten doen om zoet water vast te houden en hoe lang ze het kunnen gebruiken om hun gewassen te beregenen. Ze kunnen dan bijvoorbeeld stu wen plaatsen op plekken waar zoute sloten uitmonden in zoete, of ervoor kiezen om zoetwater op te slaan in bassins. Het project Boeren meten water, waarbij de gemeente Noord-Beve land, de provincie en waterschap Scheldestromen samenwerken, kort in totaal 45.000 euro. In het kader van het Zeeuws Deltaplan Zoet Water heeft het dagelijks pro vinciebestuur besloten daarvan 11.000 euro voor zijn rekening te nemen. Op Schouwen-Duiveland loopt een vergelijkbare proef on der de naam Natuurlijk Zoet. NOORDWELLE Voor het eerst in zijn leven mag Kaj Lems (19) uit Noordwelle stemmen. Corona heeft daarop veel invloed, vertelt de student geschiedenis in Lei den. „Mijn hele sociale net werk is komen te vervallen. Ik word gedwongen in zelfisole ment te gaan en mijn wereld wordt steeds kleiner." Kaj benadrukt dat hij 'in de meest cruciale vormingsperi ode van zijn leven is'. „Sociale contacten zijn dus heel belang rijk. Ik merk dat mensen individua- listischer zijn ge worden; een proces dat voor corona is begonnen. De haarscheurtjes die zich de afgelo pen decennia hebben ont wikkeld ko- men nu naar de oppervlakte." Hij overweegt te stemmen op Forum voor Democratie. ,,Dat is de enige partij die een uitge sproken mening heeft over het coronabeleid en voor afschaffing is. Andere oppositie partijen stemmen in met het in stand houden en zelfs het uitbouwen van dat be leid. Forum zegt: bescherm de kwetsba ren, maar laat de rest van de sa- menle- ving weer vrij. De meerder heid lijdt nu onder de minder heid. Dat is een antide mocratisch beginsel." woensdag 17 maart 2021 GO Direct nadat vanavond om negen uur de stembureaus zijn gesloten, gaan de tellers ter plekke aan de slag. En voor wie er zeker van zijn dat alles eerlijk verloopt: het tellen is openbaar. Kiezers kunnen dus toekijken. Rolf Bosboom Vlissingen 'Mijn wereld wordt M Peter Mari- nissen uit Veere. foto BOAZ TIMMERMANS Jeffrey Kutterink Twintig boeren gaan op Noord- Beveland twee jaar lang meten hoe zout hun sloten zijn. Dat moet ertoe leiden dat ze leren nog beter gebruik te maken van regenwater om hun akkers te beregenen. Ernst Jan Rozendaal Wissenkerke Kaj Lems uit Noord- Welle. FOTOSANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36