Naar Kapelle om te lessen 'We kunnen het nog hartstikke goed!' 'Samen trainen heeft zoveel voordelen' ZEELAND 3 'Onder water zwemmen vind ik het leukst' 'VAN LEVENSBELANG OM VOOR DE ZOMER TE LEREN ZWEMMEN' In Kapelle hebben de zwemin- structeurs meer moeite om de kinderen uit het water te houden dan om ze erin te krijgen. De aller eerste groep die weer het bad in mag, staat klassikaal te stuiteren als juf Prisca ze allemaal verwel komt. Of ze er zin in hebben? ,,Jaaaaa!', klinkt het uit elf keeltjes. ,,Ze hebben het zo gemist", ver telt Marian Verloo. Zij komt met haar vijfjarige dochter Kaley Har- tensvelt helemaal uit Kruiningen naar Kapelle om te lessen. ,,Ze had er zoveel zin in dat ik het gisteren zelfs nog een keer heb gebruikt als dreigement. 'Als je nu niet luistert dan mag je morgen niet gaan zwemmen', zei ik tegen haar. En ja hoor; ze luisterde." Voor Kaley was de lockdown in december extra zuur. ,,Op 15 de cember, de eerste dag van de lock- down, was ze jarig. Ze werd toen vijf jaar. Ze heeft haar verjaardag niet kunnen vieren en nergens kunnen trakteren. Dat vond ze heel jammer." Gelukkig weet zwemjuf Prisca van Boven dat ook, want zij vraagt voor de les of er toevallig ook kin deren jarig zijn geweest. Dat laat Kaley zich geen twee keer vragen. Als goedmakertje zingt de hele groep alsnog een lied voor haar verjaardag. Na drie maanden van slui ting, waarin de eigenaren van Zwemschool Zeeland in Vlissingen de boel eens flink onder handen heb ben genomen, waren Lina en Liv dinsdag de eersten die het water weer in mochten duiken. ,,Met een koprol!", glunderde Lina. ,,En we konden het nog hartstikke goed!" Lina Kandemir en Liv Taal, beiden 6 jaar, werden vorig jaar dikke zwem- maatjes tijdens de zwem les. Maar ineens ging de zwemschool dicht. En daarna nog een keer. En daarna nog een keer. ,,Dat was echt niet leuk", vertelt Liv. ,,Na de eerste corona mochten we ineens ook niet meer twee keer in de week zwemmen. En ik hou zo van zwemmen." ,,Het is ook heel belang rijk", vult Lina aan. ,,Want wij wonen bij de zee en straks is het zomer en dan moeten we wel goed kun nen zwemmen." Gelukkig heeft Lina diploma A al. Liv zelfs A én B. ,,Ik kon gelukkig oefenen thuis, want wij hebben een zwembad in de tuin." Maar er gaat niets boven het warme water van de zwemschool. En de grap jes van juf Valery, verklapt eigenaresse Corrie Mar- teijn. ,,We zijn allemaal zo blij dat we weer open zijn." ,,Kin op de borst, alsof er een stukje kauwgom tussen geplakt zit." Badjuffrouw Richelle van Veldhoven doet het één keer voor. Even de juiste sprongtechniek opfrissen na vier maanden stilstand. Vienna Goulooze (5) duikt feilloos van het startblok. Maar wat blij dat de zwemles weer is begon nen. De vijfjarige oefent voor haar B-diploma. ,,Onder water zwemmen vind ik het leukst", zegt ze. ,,Natuurlijk hou ik dan mijn ogen open", knikt Vienna vol overtui ging van ja op de vreemde vraag. ,,Anders zie je toch niet waar je heen zwemt! Dat doet écht geen zeer." Voor Vienna is het haar tweede B-les sinds het zwembad van Laco in Zie- rikzee vanwege de corona maatregelen in december dicht moest. Het begin na vier maanden niks doen, is best pittig: gelijk met kleren aan. Nog een beetje nahij- gend van de serie baantjes in het 25-meter bad, klautert ze de kant op en huppelt naar een stoel om het natte kloffie snel uit te trekken. Vooral die lange gele broek is even lastig wurmen. ,,Zo. Klaar!" En weg rent Vienna rent weer naar de badjuf frouw, voor de volgende oe fening. Vanaf gisteren zijn de regels om sa men te sporten ook voor mensen van boven de 27 jaar wat versoepeld. Je mag trainen in groepjes van vier, exclusief trainer, maar dan wel al leen buiten bij een sportaccommo datie. Op andere plekken georgani- seerd sporten mag alleen op last van de gemeente of met maximaal twee personen, instructeur niet in begrepen. Dat betekent dat een rondje hard lopen met meer dan twee mensen op anderhalve meter niet is toege staan, maar met drie leden van je hardloopclub op de atletiekbaan trainen wel. In de afgelopen maanden hebben de lopers van trainer John Over- weel wel getraind, maar veelal op eigen houtje of in groepjes van twee. Dat gebeurde op de openbare weg, want op de baan konden ze niet terecht. Nu er weer in groepjes van vier getraind kan worden, kun nen ze er wel weer naartoe. Over- weel: ,,Ik verwacht ongeveer 16 lo pers in de leeftijd van 20 tot 70 jaar oud. Die delen we in in groepjes van vier en die worden dan weer verspreid over de hele baan. We kij- Ik let heel goed op, we houden ons netjes aan de voorschriften, zoals de anderhalve meter afstand ken daarbij natuurlijk naar hun snelheid. We willen niet dat ze el kaar ophouden." De tientallen senioren die Over- weel normaal gesproken op dins dagochtend traint op de atletiek baan, komen voorlopig nog even niet. Overweel: ,,We hebben dat uitgesteld. Het zijn allemaal men sen van 60, 70 en zelfs eentje van 80 jaar oud. Dat is een risico. Naar ver wachting kunnen we daar in april, als iedereen in die leeftijdscatego rieën is ingeënt, weer mee begin nen." Voorschriften Overweel is zelf ook al een jaartje ouder, maar maakt zich geen zor gen over het naleven van de regels op de atletiekbaan. ,,Ik let heel goed op. We houden ons netjes aan de voorschriften, zoals de anderhalve meter afstand bewaren. Dat ging voor december, toen de regels nog wat soepeler waren, ook prima." Volgens Overweel is er zowel op sociaal als op sportief vlak wat te winnen nu de lopers weer in groep jes mogen trainen. ,,Je trekt je op aan de mensen waarmee je traint. Dat geeft net dat extraatje om je snelheid te verhogen. Verder is het natuurlijk leuk om elkaar weer eens te zien en te spreken. Al is het na tuurlijk niet de bedoeling dat er voor en na de training allerlei praat jes worden gehouden. Het is de be doeling dat iedereen na het sporten meteen vertrekt." woensdag 17 maart 2021 M Ook in Kapelle wordt weer ge zwommen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Kijk op de site bij /video Zwemlessen zijn weer begonnen bommetje bij de eerste les M Liv Taal en Lina Kandemir mogen weer naar zwemles. FOTO BOAZ TIMMERMANS/ FOS FOTOGRA FIE Vienna Goulooze springt in het water. Haar zwem- maatjes kijken toe. foto sandra schimmelpennink Eindelijk, het mag weer, een beetje dan. Sinds gisteren traint atletiekclub Dynamica weer met '27-plussers' op de atletiekbaan. In groepjes van vier. Trainer John Overweel kijkt er al sinds begin december, toen dat voor het laatst mocht, naar uit. „Samen trainen heeft voordelen op sociaal en sportief vlak." Wendy de Jong Vlissingen -John Overweel, trainer Dynamica ®Kijk op de site bij /video 27-plussers mogen weer samen buiten trainen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35