Laatste nieuws en duiding in liveblogs en journaals 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Beelden van met bier gooiende winnaars zullen schaars zijn op deze verkiezingsdag. Door corona wordt de uitslagenavond op tv 'superraar', droog, zelfs 'saai'? Of toch nog best spannend? Het bier dat door de lucht vliegt bij de Hij was dan misschien geen Lassie of Com missaris Rex, maar toch. Er is maandag avond een iconische tv-hond ingeslapen: Bommel Meiland, de bulldog die het grommen, happen en bijten van Franse loodgieters en post bodes tot kunst had verheven. En die daardoor een even essentiële pijler was onder het kijkcijfersuc ces van de bijzondere familie als 'wijnen, wijnen, wijnen' en 'wat goooeed'. Wie denkt dat ik overdrijf, moet de eerste afle vering uit mei 2019 van Chateau Meiland eens terugkijken. Wat was de allereerste scène, waar mee de zegetocht richting 1,5 miljoen kijkers en een Gouden Televizier-Ring werd ingezet? Bom mel die midden tussen de verhuisdozen door het lint ging. Naast hem een verhitte Maxime met kleine Claire op de arm. Tegen de camera, op Mei- land-schaal in standje drie van paniek (al wisten wij kijkers toen nog niet dat de familie bij echte stress moeiteloos doorschakelt naar de 82ste ver snelling): ,,Dit wordt helemaal niks. Die hond moet een spuitje. Wij kunnen zo'n hond niet heb ben daar in Frankrijk.'' Het was in een blik duidelijk: dit werd iets bij zonders. Dat een zonderling samengesteld gezin plus kleinkind en huisvriendin in honderd dagen een bouwvallig chateau ging verbouwen, was nog tot daaraan toe. Maar dat ze ook gasten dachten te kunnen ontvangen met een hond die grommend elke argeloze bezoeker naar de enkels of kruis vliegt, daar was een klucht van John Lanting niks bij. De rest is geschiedenis. Bommel vervulde zijn bijrol met verve. Elke keer als er even gebrek aan actie was in Frankrijk kwam er altijd wel een klusjesman het terrein oprijden, schoot Bommel uit de startblokken en moest Martien er zuchtend en vloekend achteraan. Of het beest had weer een schattig bankje opge- vroten. En hoeveel afleveringen is de familie niet op slapstickachtige wijze in de weer geweest met het hek dat de bijtgrage bulldog in bedwang moest houden? Het wrange is dat Bommel in de afleve ring van maandag, bijna twee jaar later, inderdaad een spuitje kreeg. Zijn agressie, het gevolg van pijn, begon zich namelijk ook tegen de familie te keren. Bommel bleek doorgefokt en had allerlei lichamelijke mankementen. Het leverde de meest ontroerende scène van alle seizoenen Meiland op: Erica die zachtjes in zijn oor zong terwijl hij over leed. En ik houd niet eens van dieren. Maar het blijven natuurlijk wel De Meilandjes, die niet voor een gat te vangen zijn. Dus is nu het verhaal dat ze Bommel laten opzetten. Het eerste bezoek aan de preparateur werd maandag meteen gebracht. Ik vind een plekje in hun nieuwe huis alleen een veel te bescheiden eerbetoon voor de hond die de Nederlandse tv zoveel heeft gegeven. Ik pleit voor een ereplaats in het Instituut voor Beeld en Geluid. Docu over Hazes sr. 007-schurk overleden NL-liedje Azerbeidzjan VERKIEZINGSAVOND OP TV Als vanouds strijden twee omroepen - NOS en RTL - vanavond om de kij ker, maar in tijden van een pandemie is óók een verkiezingsavond anders dan anders. Waar verslaggevers nor maal in volle kroegen of theaters ver slag doen van de winnaars en verlie zers, zijn vrijwel alle partijbijeen komsten in klein comité. ,,Op de vo rige verkiezingsavonden stond ik als verslaggever op locatie. Veel drukte, hossende leden, dat zal nu heel an ders zijn. We zullen geen 'oeh's' en 'ah's' horen vanuit een kleine me nigte", zegt Fons Lambie, de poli tieke verslaggever die aan tafel zit bij Eva Jinek. Haar talkshow, gewoon in de studio in Amsterdam, staat geheel in het teken van de verkiezingen. Haar collega's van de NOS bouwen hun verkiezingsstudio in de Staten- passage in de Tweede Kamer. Daar is geen publiek of debat na afloop. De verkiezingsavond wordt er vooral een van duiding, véél duiding. Via staafdiagrammen op een groot scherm en met experts aan tafel, bij zowel de NOS als RTL. Verslaggevers van de NOS doen vanaf 20.30 uur live verslag vanuit stembureaus, zoals Ahoy in Rotterdam, of bellen - a la Man bijt Hond - bij willekeurige mensen aan in Zoetermeer. Ook gaat de NOS op bezoek bij een ziekenhuis in Brabant waar al een jaar wordt doorgebuffeld. Ook RTL schakelt met tien verslaggevers, die bij stembu reaus of partijkantoren op de stoep staan. Wie gaan we zien? Malou Petter is de nieuwe 'scherm- vrouw' van de NOS. Zij swipet tot ver na middernacht door de exitpolls en uitslagen van gemeenten en toont op het grote doek een onderzoek van Ipsos over ons kiesgedrag. De 30-ja- rige journalist vergaarde bekendheid winnaar kunnen we helaas niet in beeld brengen in het jeugdjournaal. Samen met Rob Trip - vanavond ook haar duo-pre sentator - presenteerde zij in novem ber de Amerikaanse verkiezings nacht. ,,Natuurlijk had ik last van zenuwen. Stond ik opeens naast de grote Rob Trip. Maar ik wist ook: 'Hup, je kunt niet meer terug. Go with the flow.' Het werd een goede generale repetitie. Deze verkiezings avond wordt het grootste dat ik tot nu toe heb gedaan." En ja, dat is spannend, vertelt ze. ,,Mijn hoofd redacteur zei laatst: 'Besef je dat tij dens de eerste exitpoll om 21.00 uur vijf miljoen mensen op jou wach ten?'" Ze lacht. ,,Oké, no pressure!" Vier jaar geleden haperde de tech niek en stond voorganger Dionne Stax in haar hemd met vertraagde en verouderde data op het scherm. Pet ter: ,,Dat moment staat bij al mijn collega's in het geheugen gegrift. We gaan er alles aan doen om het nu goed te laten verlopen." Collega Trip VERKIEZINGEN Quote van de dag Wat zou ik daar moeten? Alles wat ik maak, gaat over het land waar ik grootgebracht ben Bomme woensdag 17 maart 2021 PC TV Omdat André Hazes dit jaar 70 zou zijn ge worden, wordt komende maand de nieuwe docu mentaire Kleine Jongen: het echte leven van André Hazes uitgezonden. Tijdens de docu zijn homevideo beelden van onder meer de bruiloft van André en Ra chel te zien. FILM De Ameri kaanse acteur Yaphet Kotto (81) is overle den. Kotto werd wereldberoemd als Dr. Kananga, de eerste zwarte Bond- schurk, in de 007-film Live And Let Die. Ook speelde hij een hoofdrol in de sf-klassieker Alien en was hij te zien in de futuristische thriller The Run ning Man. MUZIEK De inzending van Azerbeidzjan voor het song festival is van Nederlandse makelij. Het trio Amy van der Wel, Luuk van Beers en Tony Cornelissen schreef Mata Hari voor zange res Efendi. Van Beers was ook al de schrijver van het lied waarmee Efendi vorig jaar naar Rotterdam zou gaan. 9 Zege zonder gehos nederlaag in stilte Hanneke van Houwelingen Dennis Jansen Wat gaan we zien? 44 - Onno Duyvené de Wit, NOS De verkiezingen zijn van daag te volgen via een liveblog en rechtstreekse uitzendingen op onze site. Vanuit de stu dio geven chef po litiek Hans van Soest (foto) en verslaggever Peter Winterman duiding bij het laat ste nieuws. Verder staan onze verslaggevers in heel het land: van de Haagse Schilderswijk tot in het kleinste stembureau in Overijssel. We hebben videoverbindingen met men sen die het afgelopen jaar vaak in het nieuws kwamen, omdat ze in de zorg werken, kapper zijn I? j of hun café moes- j ten sluiten. Politi coloog Bert Bak ker van de Univer- f >v J siteit van Amster- 7 Ëf dam duidt de exit polls. Zodra de uitsla gen binnen zijn, spreken we met politieke kopstukken. De live-uitzendingen zijn om 08.30, 11.30, 15.00, 17.00, 19.00, 20.55 en 23.00 uur. - Diederik Ebbinge hoeft niet naar Hollywood, zei hij op NPO Radio 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28