II Wilco Kelderman krabbelde snel op na ongeluk en is bijna terug in het peloton 25 Wilco Kelderman (29) brak in januari wéér een nekwervel, toch debuteert de nummer drie van de Giro volgende week voor zijn nieuwe ploeg Bora- Hansgrohe in de Ronde van Catalonië. ken. Het geeft veel vertrouwen voor de komende jaren.'' ,,Alles is nieuw. Nieuwe gezichten, nieuwe fiets onder je kont. Dat is wennen, maar werkt tegelijkertijd verfrissend. Veel jongens ken je na tuurlijk wel uit de koers, maar als ploeggenoot leer je iemand echt kennen. Peter Sagan? Ik heb hem eigenlijk alleen tijdens het eerste trainingskamp meegemaakt. Aar dige kerel. Hij is eigenlijk best rus tig, hangt niet heel de dag de clown uit hoor. Alles is hier perfect gere geld, dat merkte ik ook wel op trai ningskamp. Het is ook weer heel anders dan bij Sunweb. Daar was ook alles tot in de puntjes geregeld. Hier is het wat losser allemaal. Hier wordt meer naar de renners geluis terd. Qua trainingen komt het meer op je eigen motivatie aan. Hier is mijn eigen inbreng groter. Het voelt wel goed om wat meer in spraak te krijgen, zeker op mijn leeftijd.'' ,,In Catalonië verwacht ik niet di rect voor het klassement te rijden. Het is vooral fijn dat ik sneller dan verwacht weer in het peloton rijd. In de Ronde van het Baskenland hoop ik wel om de prijzen te rijden. Daarna volgen Amstel Gold Race, Luik-Bastenaken-Luik, Brabantse Pijl, Romandië, Dauphiné en de Tour.'' „Daaruit blijkt wel dat de ploeg veel vertrouwen in mij heeft. Dat voelt goed. Ik ben in de Tour nooit echt top geweest en ook nooit de echte kopman. Maar het voelt nu alle maal nog wel heel ver weg. Ik tel mijn zegeningen. Ik ben vooral blij dat ik weer op de fiets zit.'' Daar lag Wilco Kelderman op een Italiaanse provinciale weg vlak bij het Gardameer. Met zijn fiets klem onder het achterwiel van een Mer cedes SUV. De automobilist is net, van links, op een groep renners van Bora-Hansgrohe ingereden. Kel derman co zijn letterlijk aan hun laatste rondje bezig van een tot dan toe geslaagd trainingskamp. Ze willen nog 'even de zes uur rond maken' als het fout gaat. „We reden met een gangetje van 35 kilometer per uur op een soort provinciale weg, een voorrangs- weg. Uit een zijstraatje van links kwam die auto. Toen ging alles voor mijn gevoel heel snel. Je ziet het gebeuren, maar je kunt niet meer stoppen. In Italië rijden ze wel vaker met haast en een beetje agressief. In een split second dacht ik nog: ze remmen hier wel vaker op het laatste moment. Niet dus." „Ik had een snee in mijn wenk brauw, dus er zat veel bloed op mijn hoofd. Mijn knie voelde raar en pijnlijk. Maar last van mijn nek had ik gek genoeg helemaal niet. Het ziekenhuis was een kilo meter bij ons hotel vandaan. Toen ik in het hotel aan kwam, heb ik zelfs nog onder de douche gestaan in mijn kamer. Ik ging daarna naar het zie kenhuis om even die wenkbrauw te laten hechten. Maar toen ik ineens een nekkraag om kreeg, dacht ik: o nee, niet weer, hè. Uit de foto bleek dat ik een breukje in mijn nekwervel had. Uit eindelijk was het een zegen dat ik voor die wenkbrauw toch maar even naar het zieken huis ben geweest. Anders had ik met dat breukje in mijn nek rond gelopen zonder dat ik het wist. De boodschap blijft hard. Zit je daar op dat bankje in het ziekenhuis. Ik was er echt helemaal klaar mee. Een paar jaar geleden brak ik ook een nekwervel na een val in de Ronde van Catalonië, daar was ik echt we kenlang zoet mee.'' „Zielig als een dood vogeltje op de bank zitten is geen optie. Dan word je helemaal gek. Ik had uiteindelijk ook geen hersenschud ding, dus het was alle maal verantwoord. Na tien dagen kon die brace ook weer af. Achteraf ka" ik gelukkig zeg gen dat het er Ik ben niet boos over de opstelling van Sunweb in de Giro. Het kwam toen wat negatief over „Ik ben niet boos of ge frustreerd. Het kwam toen alle maal wat ne gatief over. Maar ik ben ge woon altijd eer lijk. Dat werkt vol gens mij het beste. Ik zeg na een koers wat ik voel. Uiteindelijk heb ben we een mooie Giro gereden met twee podiumplaatsen. Er waren twee renners sterker dan ik toen de prijzen werden ver deeld. Zo is het gewoon. Ik zie die derde plek niet als verliezen. Heel mijn carrière heb ik ervan ge droomd om op het podium te staan in een grote ronde. Dat is gelukt en daar mag ik trots op zijn. Ik heb al tijd geweten dat ik zoiets kon berei- is meegevallen. Dat het veel slech ter had kunnen aflopen. Ik ben in middels ook al tweeënhalve week op hoogte-stage geweest bij de Sierra Nevada. Normaal begin je zo'n kamp met een hoger niveau, maar ik voel me eigenlijk hart stikke goed. Gelukkig heb ik niet al te veel conditie verloren." Kelderman vertrok afgelopen win ter bij Sunweb, het huidige Team DSM. Het was tijd voor een nieuwe omgeving, vond hij. Tijdens de af gelopen Giro voelde Kelderman niet het vertrouwen van de ploeg leiding. Hoewel Kelderman de roze leiderstrui droeg, reed de ploeg niet volledig in zijn dienst. Sunweb had namelijk nog een ijzer in het vuur. Zijn Australische ploeggenoot Jai Hindley werd uiteindelijk tweede achter de Brit Tao Geoghegan Hart, Kelder man eindigde als derde. woensdag 17 maart 2021 GO 'Ik kreeg die nekkraag om en dacht: nee, niet weer, hè' UCI WORLD team Die komende jaren zijn in dienst van de Duitse ploeg Bora-Hans- grohe. Maandag koersen in een ander shirt. Hoe voelt dat? Wat is je plan voor dit jaar? In de Tour de France ben je bij Bora-Hansgrohe de kopman voor het klassement. Daniël Dwarswaard Rotterdam Wat gebeurde er precies? Toen wist je direct: dit is foute boel? Nu plaatste je op soci ale media een paar dagen na de val al weer een foto. Mét nekbrace trainde je binnen op de rol lers. -Wilco Kelderman (29) We zijn inmiddels maanden verder. Hoe kijkje er nu op terug? Wilco Kel derman werd in januari vlak bij het Garda- meer aangere den en brak daarbij een ne kwervel. Hij herstelde snel. ▼Kelderman in het shirt van zijn nieuwe ploeg Bora- Hansgrohe. FOTO'S L'ARENA, BORA-HANSGROHE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25