V UEFA: 'Lege stadions bij EK zijn geen optie' Benzema nadert Raul 4 23 duidelijkheid over het moment van vaccineren Het gaat bij de olympische equipe, inclusief staf, om maxi maal achthonderd mensen. ,,Kleine aantallen", zegt Hendriks. ,,We hebben met de regering ook geen discussie over of dit belang rijk is. Ik begrijp dat TeamNL niet de enige groep is die druk op de ketel zet en dat je dit niet even simpel in een Excel-bestandje regelt. Maar er is volgens mij een prachtige case van te bouwen. De eerste jonge mensen die worden gevaccineerd, topsporters als re clame richting hun generatie om het ook te doen." Vinger opsteken Niemand in de Nederlandse top sport wil voordringen op ouderen en kwetsbare groepen. Maar zo er gens medio mei, begin juni zou er ruimte moeten zijn om de Tokio- gangers in te enten, vindt ook Me- rijn Zeeman, sportief directeur van wielerploeg Team Jumbo- Visma. „Iedereen in de sport loopt op eieren. We willen niet de in druk wekken ons verheven te voe len boven de maatschappij. Maar bij het midden m de maatschappij staan hoort ook dat je als beroeps groep je vinger opsteekt. Wij gaan namens Nederland naar de Olym pische Spelen, hebben er jaren voor getraind en hopen de bevol king trots te maken. Daar hoort ook bij dat we ergens een plekje krijgen in de piramide. Niet nu, er is schaarste aan vaccins, de kwets baren moeten eerst worden be schermd. Maar hopelijk zijn er te gen de zomer voldoende vaccins en kan er snelheid worden ge maakt. Om verspreiding van het virus in Tokio te beperken, helpt het als je gevaccineerd bent. En die mensen komen ook weer terug naar Nederland." Of de politiek gevoelig is voor deze argumenten, weet Zeeman niet. ,,In de Tweede Kamer hoor ik he laas heel weinig over sport. Terwijl breedtesport belangrijk is bij de wederopbouw van de samenle ving, en topsport daarbij een voor beeldrol heeft." Onder sporters leven volgens Hendriks veel vragen. Zo zegt Danick Snelder, aanvoerster van de handbalsters, zich best zorgen te maken. Vooral over de ontstane ongelijkheid. ,,In sommige landen is al gevaccineerd, in andere lan den ligt het politiek veel gevoeli ger. Ik vind dat het IOC duidelijk moet maken hoe iedereen gelijke kansen houdt." Judoka Juul Franssen wil ook het liefst 'zo snel mogelijk' gevacci neerd worden. ,,En zo in Tokio niet het risico lopen opgesloten te zit ten en je olympische dag te mis- Wij hebben een ingewikkelde deadline. Een week voor vertrek inenten kan niet sen. Dus ja, stop dat ding er maar in. Alleen krijg je het nooit voor el kaar iedereen over de wereld op hetzelfde moment te vaccineren. Ik heb er wel vertrouwen in dat er alles aan gedaan wordt om het voor ons zo goed mogelijk te regelen." Vanuit het Keniaanse Eldoret klinkt marathonloper Abdi Na- geeye minder hoopvol. ,,Ik zie het echt helemaal niet zitten", zegt hij over de Olympische Spelen. ,,Rio de Janeiro (2016) was met al die militaire beveiliging al niet chill, Tokio wordt helemaal ongezellig. Als ik kijk naar hoeveel mensen lijden, of zelfs overlijden, dat is heel erg. En elke keer hebben we het weer over sport", zegt hij haast bezwaard. ,,Ik ga nu niet roepen dat wij voorrang moeten krijgen." Twee spuiten Ondertussen adverteren landen in het Midden-Oosten met vaccins. Formule 1-coureurs, maar ook jour nalisten, konden hun bezoek aan de testdagen in Bahrein combine ren met twee spuiten Pfizer. Qatar heeft ze ook op voorraad. Max Ver stappen vertelde zich in Europa te hebben laten vaccineren. Gloort de verleiding om het zelf te regelen, als er voor topsporters onzekerheid blijft bestaan over wanneer ze aan de beurt zijn? ,,Vaccintoerisme past niet bij de solidariteitsgedachte", vindt Hendriks. „Anderzijds ko men er ook landen die straks een vaccinatiepaspoort verplichten. Dus dat een sporter die overwe ging maakt, begrijp ik." Jumbo-Visma gaat niet zelf op zoek naar een vaccin in het buiten land, benadrukt Zeeman. Ook al heeft zijn ploeg een achterstand op bijvoorbeeld Team UAE van onder anderen Tadej Pogacar. De formatie uit de Emiraten was er begin ja nuari vroeg bij. In de Giro van vorig jaar bleek nog maar eens wat een coronageval voor schade kan aan richten. Na een positieve test van Steven Kruijswijk stapte de hele ploeg van Zeeman uit de koers. ,,Maar je moet wel je plaats kennen. Zoiets zouden wij nooit doen." Hetzelfde geldt voor Nageeye, Franssen en Snelder. ,,Als ik het in de supermarkt kon kopen, had ik het natuurlijk al gedaan", zegt de handbalster. ,,Maar ik ben geen Max Verstappen, die ergens een vaccinatie kan opdiepen." NN hrflf/M Abdi Nageeye UUinuy Atletiek Maximaal 5000 toe schouwers mogen volgende week za terdag aanwezig zijn bij Nederland-Let land in de Johan CruijfF Arena, onder strikte voorwaarden, als onderdeel van het zogenoemde Fieldlab-experiment. De voorver koop begint vandaag. Het zou een eerste aanzet kun nen zijn richting het EK van ko mende zomer, dat vooralsnog in twaalf landen plaatsvindt, waar onder in Nederland. Die opzet blijft het uitgangspunt, bevesti gen ingewijden, al is het maar ge zien de talloze verplichtingen die de UEFA is aangegaan. De wed strijden moeten bovendien mét publiek worden gespeeld, op zijn minst gedeeltelijk, is nog steeds de heilige overtuiging bij de UEFA. ,,We hebben diverse scena rio's, maar de optie om welke EK-wedstrijd dan ook in een leeg stadion te spelen is van tafel'', zei UEFA-voorzitter Aleksander Ce- ferin gisteren stellig. Daarmee voert de Sloveen de druk op de nationale overheden op, in een periode waarin het aan tal coronabesmettingen her en der oploopt. De grote evenemen ten tot en met mei zijn in Neder land inmiddels geschrapt. Het EK, afgelopen zomer nog afgelast, be gint al op 11 juni. In de Johan Cruijff Arena staan in de eerste twee weken drie groepsduels van iw v Oranje gepland, tegen Oekraïne, Oostenrijk en Noord-Macedonië. De ferme uitspraken van Cefe- rin zijn óók een test, een brutaal soort proefballon. Op 19 april ver gadert de UEFA over het doorgaan van het EK en in welke vorm. Uit gangspunt bij de Europese voet balbond is nog steeds om het toernooi in twaalf landen af te werken, maar cruciaal wordt daar bij de medewerking van de betreffende overheden. Binnen Europa voeren de nationale regerin gen heel verschil lend beleid omtrent corona. Mocht het toelaten van publiek in meerdere van de or ganiserende landen worden uitgesloten, dan is ook een EK in minder landen niet uitgesloten. Rusland en Engeland hebben al aangeboden om het EK in zijn geheel te organiseren. De KNVB is ondertussen druk om alle scenario's zorgvuldig voor te bereiden en af te wegen. Secreta ris-generaal en toernooidirecteur Gijs de Jong bewandelt zoveel mogelijk de diplomatieke weg, door samen met de Nederlandse overheid op te trekken. Het expe riment met Fieldlab, waarbij fans in zogenoemde 'bubbels' worden toegelaten en uitgebreid getest, moet die weg geleidelijk plaveien. ,,Ik ben realistisch: het moet veilig en verantwoord", zei De Jong daar eerder over. ,,Het zijn moeilijke processen. De absolute onder grens is de situatie zoals we die in september hadden, met toe schouwers op anderhalve meter van elkaar. Toen konden er zo'n 15.000 mensen in het stadion. Dat moet komende zomer ook mak kelijk kunnen op een goede ma nier. Daarvoor zoeken we naar een innovatief en creatief scena rio. Want liever ontvangen we nog meer toeschouwers, 20.000 of 30.000. We zijn ambitieus, maar ook realistisch." In het duel dat onder leiding stond van scheidsrechter Danny Makkelie werd Real in een zetel geholpen door Atalanta-keeper Marco Sportiello, die een uittrap niet goed verwerkte waarna Ka- rim Benzema op aangeven van Luka Modric simpel raak kon schieten. Voor de Fransman in vorm al de vierde goal in zijn laat ste drie duels en zijn zeventigste in totaal in de Champions League. Daarmee kroop hij weer een stukje dichter bij een andere Real- legende, Raül die op 71 treffers staat. De voorsprong gaf Zinedine Zidane's Real Madrid niet meer weg. Voor Atalanta, waar Sam Lammers negentig minuten op de bank bleef en Hans Hateboer ont brak door een blessure, is de Champions League voorbij. CHAMPIONS LEAGUE Uitslagen Programma woensdag 17 maart 2021 GO in quarantaine moeten en dus feitelijk uit de Spelen worden ver wijderd." - Maurits Hendriks, NOC*NSF M.m.v. Pim Bijl en Lisette van der Geest -m. P Juul Franssen De besmettingscijfers lopen in veel landen op, maar UEFA- voorzitter Aleksander Ceferin (foto) voert de druk op richting het EK. Organiserende landen die weigeren toeschouwers toe te laten, hoeven niet te rekenen op EK-wedstrijden. „Zonder publiek spelen is geen optie.'' Sjoerd Mossou Zeist MADRID Real Madrid strandde de afgelopen twee seizoenen in de achtste finales van de Cham pions League maar mag zich nu opmaken voor een kwartfinale in het belangrijkste Europese clubtoernooi. Gisteren versloeg de recordwinnaar van de Champi ons League het Atalanta Bergamo van Marten de Roon in Madrid met 3-1. De heenwedstrijd in Italië was ook al gewonnen. ACHTSTE FINALES, RETURNS Real Madrid* - Atalanta (1-0) 3-1 ManCity* - Mönchengl. (2-0) 2-0 Naar kwartfinales Vandaag 21.00 uur Chelsea - Atlético M. (1-0) 21.00 uur Bayern München - Lazio (4-1) Al geplaatst voor kwartfinales: Paris SG, Borussia Dortmund, FC Porto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23