Plotseling begint de broer z'n zus in haar oor te bijten 21 Waarvan akte gewoon niet aan. ,,Ik wil mijn deel van n een overlijdensadvertentie in ons plaatselijke sufferdje lees ik dat W. is overleden. De naam van de overledene doet bij mij een belletje rinke len. Ik kén hem. Maar waarvan ook alweer? Dan schiet het me te binnen: W. is de orenbijter! W. is een telg uit een keurig, weinig opvallend gezin uit ons dorp. Vader werkt op de fabriek in het buurdorp, moeder is huisvrouw. Ze wonen in een soort van boerderijtje een beetje achteraf, waar vader bij wijze van hobby en als bijverdien ste wat koetjes en varkens houdt. Niets op aan te merken. Vier kinderen verlaten de een na de ander het ouderlijk huis. Ze vormen eigen gezinnen. Alleen W. en zijn twee jaar jongere zus blijven in het ouderlijk huis wonen. Het komt in onze agrari sche regio vaker voor dat kinderen bij vader en moeder blijven wonen. Zo verstrijken de jaren. Als vader overlijdt, vin den de andere kinderen het wel han dig dat die twee nog thuis wonen. Zo kunnen ze een beetje op moe der letten, die met haar gezond heid is gaan kwakkelen. Als zij overlijdt moet de nala tenschap - het boerderijtje met wat grond - onder de kinderen worden verdeeld en daarvoor melden ze zich bij mij. Wordt het huis verkocht om ieder zijn erfdeel te kunnen uit betalen, dan zijn de thuis wonende broer en zus hun onderkomen kwijt. Dat willen de broers en zus ters niet op hun geweten 'Ik schrik me hebben en na veel vijven iedere keer en zessen gaan ze ermee akkoord dat hun broer en een OngeIUk zus hen uitkopen. en het doet pijn OOk Eind goed, al goed lijkt het. Maar na een paar jaar Ik ben er dient de zus zich bij mij het huis kwijt, want ik van gediend' kan niet meer met mijn broer samenleven'', zegt ze. ,,Ik weet niet wat er in hem is gevaren, maar na de dood van onze moeder is hij zich vreemd gaan gedragen.'' Dat vreemde gedrag bestaat eruit dat hij vlak achter haar gaat staan en haar vervolgens onver wacht en razendsnel in haar oor bijt. ,,Ik schrik me iedere keer een ongeluk en het doet pijn ook. Ik ben er gewoon niet van gediend!'', vertelt ze. Haar broer kan geen verklaring geven voor zijn merkwaardige neiging. Hij wil het niet, maar het is sterker dan hem. Een gesprek met de huisarts, een bezoek aan een psychiater, het helpt niets. Het oor van zijn zuster blijft zijn doelwit. Als zij ten einde raad vertrekt - we komen overeen dat haar broer haar uitkoopt - begint hij zich steeds vreemder te gedragen. In het dorp komt hij bekend te staan als een ruziezoekende zonderling die je maar beter kunt mijden. Zijn broers en zus sen laten zich nog maar zelden bij hem zien. De orenbijter slijt zijn laatste jaren in trieste een zaamheid. overgesloten naar een andere aanbie der, of als je tussentijds het renteper centage hebt aangepast. Als je de boeterente niet ineens betaalt, maar gedurende de looptijd van de hypotheek, kun je jaarlijks de hogere rente aftrekken. Als je de hy potheek verhoogt om de boeterente te kunnen betalen, mag je de boete rente wel aftrekken, maar de hypo theekrente over de verhoging niet. 7. Zelf betaalde zorgkosten Sommige zorgkosten kun je aftrek ken, zoals medicijnen, behandelin gen en hulpmiddelen die je zelf hebt aangeschaft. Ook vervoer naar een ziekenhuis of reiskosten voor zieken bezoek zijn aftrekbaar. Het zijn soms kosten waar je niet zo snel aan denkt, zoals kleding of extra beddengoed bij ziekte, kosten van een dieet of inen tingen voor een reis. Kosten die onder het eigen risico vallen, of waarvoor je al een vergoe ding krijgt, mag je niet aftrekken. Daarnaast mag je alleen de zorgkos- ten aftrekken die boven het drempel bedrag uitkomen. De hoogte van dat drempelbedrag hangt af van je inko men en dat van je fiscale partner. 8. Wie veel schenkt, kan ook wat terugkrijgen Giften aan een goed doel zijn aftrek baar van de belasting als ze aan een paar voorwaarden voldoen. Als eerste kun je alleen een aftrekbare gift doen aan een Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI). Dat kan een goed doel zijn, maar ook een culturele of wetenschappelijke instelling. Je kunt alleen het bedrag aan giften aftrek ken dat boven de 1 procent van je drempelinkomen (het totaal van inkomsten in boxen 1, 2 en 3) komt. En het moet dan minstens om 60 euro gaan. Je kunt tot maximaal 10 procent van je drempelinkomen aan giften aftrekken. Als je niet eenmalig maar periodiek schenkt aan een instelling, dan geldt de drempel niet en is de gift zelfs vol ledig aftrekbaar. Je moet de schen king dan wel vastleggen in een (meerjarige) overeenkomst. 9. Vraag geld van je opleiding terug Uitgaven aan een opleiding kun je van de belasting aftrekken. Het moet een opleiding zijn waarmee je vak kennis op peil houdt of die opleidt tot een nieuw beroep. De niet-aftrek- bare drempel is 250 euro. Je mag alleen de noodzakelijke kos ten aftrekken, zoals cursus-, college- en examengeld. Daarnaast zijn stu diemiddelen die je nodig hebt aftrek baar. Het gaat dan om bijvoorbeeld boeken of software. Een computer of laptop valt daar niet onder, die komen volledig voor eigen rekening. 10. Trek studieschuld van je vermogen af Als je eigen vermogen hebt, mag je daar studieschuld van aftrekken als je die nog hebt. Die moet dan wel hoger zijn dan 3100 euro. Rente die je over je studieschuld betaalt, is niet aftrekbaar. 11. Student met bijbaan? Kans op teruggave Als je student bent en je hebt een kleine bijbaan, dan heeft je werkge ver belasting ingehouden. Omdat je net als iedereen recht hebt op hef fingskorting en arbeidskorting, is de kans groot dat je die ingehouden belasting (deels) kunt terugkrijgen. Dat is het geval als je een bijbaan of vakantiebaan hebt gehad, als je stage hebt gelopen, en als je reiskos ten hebt gemaakt die niet helemaal zijn vergoed. 12. Vergoeding ov-kosten Ofje student bent of niet: als je meer dan 10 kilometer met het openbaar vervoer naar je werk reist zonder dat je de kosten volledig vergoed krijgt, kun je geld terugvragen. Hoeveel je mag aftrekken hangt af van het aantal dagen dat je reist en de afstand tot het werk. De maximale aftrek is 2150 euro. Hiervoor is wel een ov- of reis- verklaring van je werkgever nodig. GO WOENSDAG 17 MAART 2021 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl bij de aangifte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21