Onzekerheid heerst over opkomst Stem voor nieuwe leiderschap fik JOL Angst voor coronavirus Prikstress in de topsport --tweede „a vetste* Vandaa^em\o' Walcheren Peilingen zijn niet perfect Het is geen exacte weten schap Stembureaus gingen twee extra dagen open, 70-plussers mochten per post stemmen en kiezers kon den per volmacht voor drie in plaats van twee anderen stemmen. De vraag is of het allemaal heeft geholpen. Peiler Maurice de Hond heeft 'heel grote zorgen' over de opkomst. Hij houdt er rekening mee dat die '10 tot 15 procent' lager uitpakt dan in 2017, toen de op komst 81,6 procent was. Dat komt volgens De Hond door de angst voor het coronavirus en de aard van de campagne. ,,Als er een dui delijke tweestrijd is, is er voor een kiezer een grotere impuls om eraan mee te doen.'' Die tweestrijd is er niet. De VVD lijkt de grootste te blijven, al levert de partij in de slotpeilingen van gisteren wel virtuele zetels in. Spannend lijkt wel de strijd om de tweede plek te worden: PVV, D66 en CDA zijn verwikkeld in een nek-aan-nekrace. De opmars van D66 zet door. De strijd zorgde voor een pittig slotdebat waarbij PVV-leider Wil- ders uithaalde naar D66 en lijst trekker Sigrid Kaag verrader noemde vanwege haar bezoek aan Iran. Zij vond dat Wilders lijkt te radicaliseren. CDA-leider Wopke Hoekstra en GroenLinks-lijsttrekker Jesse Kla ver beschuldigen elkaar ervan 'on zin' te vertellen over het klimaat. Beide partijen staan in de peilin- gen op verlies. Als het opkomstcij- fer lager uitpakt, kunnen partijen met een trouwe, vaak oudere ach terban - zoals het CDA - beter sco ren dan partijen met een wispeltu riger electoraat. De opkomst is echter 'notoir moeilijk' te voorspellen, stelt Ma nuel Kaal van onderzoeksbureau Kantar. Ook onderzoeker Peter Kanne van I&O Research durft er 'geen uitspraken over te doen'. Wel blijkt uit zijn onderzoek dat men sen zich niet laten afschrikken. ,,Maar er is een sterke relatie tussen meedoen aan onderzoek en zeg gen dat je gaat stemmen. Dus dat zegt niks.'' Sjoerd van Heck, die namens Ip- sos de zetelpeiling van EenVandaag Als er een duidelijke tweestrijd is, is er voor een kiezer een grotere impuls om te gaan stemmen verzorgt, wijst erop dat de opkomst bij verkiezingen in het buitenland 'iets lager' was. In Frankrijk en bij de Duitse deelstaatverkiezingen was die zelfs fors lager. Invloed Dat de pandemie invloed heeft op een klein deel van de kiezers, staat vast, zegt onderzoeker Take Sipma van de Radboud Universiteit. Hij zag in het Nationaal Kiezersonder zoek 2021 dat kiezers die banger zijn voor het coronavirus ook meer twijfelen om naar het stembureau te gaan. ,,Dat betekent niet dat deze mensen met gaan stemmen. Ik voorzie geen doemscenario.'' »P3 t/m 7 Laat iedereen vrij, maar niemand vallen. Komt het vaccin voor de Spelen? woensdag 17 maart 2021 Nieuwsmedia It c? »P4 Met extra maatregelen om de verkiezingen coronaproof te laten verlopen, is alles op alles gezet om kiezers ondanks de pandemie naar de stembus te lokken. Toch is de opkomst bij de verkiezingen van vandaag de grote onvoorspelbare factor. Hanneke Keultjes Den Haag Maurice de Hond, peiler Vandaag is je laatste kans SPORT 22-23 Nog even wisselvallig ''Sfiïij weer met 8°C soms regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1