Hoger beroep winkeliers onzeker Vouchers voor geschrapte reizen zijn langer geldig TMwnznirii ECONOMIE 17 koper zoveel liefde heb zien stoppen in het opvouwen en inpakken van een trui. Met gepaste trots reikt hij de Bijenkorftas aan. ,,Veel plezier met uw aankoop.'' De tas voelt bijna als een soort trofee die aan m'n pols bungelt, ik zou bijna vergeten dat ik net 100 euro heb afgetikt. Het gevoel dat je in de wat ten wordt gelegd, is de grote meerwaarde van fysiek winkelen. Bergamotbomen Dat wordt nog een keer bevestigd op de par fumerieafdeling. Een door de wol geverfde verkoopster brengt parfums van het Parijse huis Guerlain aan de man/vrouw. ,,Ach me vrouw, eindelijk kan ik het weer zeggen: 'Mag ik u parfumeren?''' Ze heeft me meteen ingepakt. ,,Waar houdt u van? Van een frisse geur? Nou, doe uw ogen dicht, dan neem ik u mee op reis. We gaan naar Italië. Naar de re gio Calabrië, waar de bergamotbomen OPENING WINKELS groeien. De citrusvruchten van deze boom zijn verwerkt in dit frisse parfum, Aqua Alle- goria Bergamote Calabria." Het ruikt en klinkt heerlijk, ik ben bijna overstag, maar in een flits besef ik hoeveel andere flesjes ik nog thuis heb staan. Ik be sluit het parfum niet te kopen. ,,Geeft niks hoor meid, ik ben blij dat ik je even mee op reis heb kunnen nemen.'' De 45 minuten zitten er bijna op. Snel nog even wat luxe paaseitjes kopen en het win keluitje is voorbij. Een van de gastvrouwen heeft nog een verrassing in petto: een bosje gele tulpen. Als dank voor het bezoek. Een woordvoerder van de Bijenkorf laat weten dat de tijdsloten van de zeven waren huizen goed zijn gevuld. De vestigingen in Amsterdam en Rotterdam zitten deze week vol. De tijdsloten bij de overige vijf winkels zijn tot en met 26 maart voor de helft volge boekt. Dat heeft de Stichting Garantie fonds Reisgelden (SGR) gisteren laten weten. Dat geeft lucht aan reisbureaus die in de problemen dreigden te komen, omdat ze geen geld hebben om de vouchers aan hun klanten terug te betalen. D-Reizen en andere reisbureaus eisten gisteren in een kort geding dat de SGR en de Staat nu al beginnen met het uitbetalen van geld uit het voucherfonds. Daaruit kunnen reisorganisaties geld lenen om hun klanten terug te betalen voor de massaal geannuleerde rei zen. Zonder dat geld kunnen reis- bedrijven omvallen, waarschuwde de reisbureauketen. Het door het kabinet beloofde fonds is bedoeld voor bedrijven die zelf niet genoeg geld in kas hebben. Zo had Corendon alleen al deze week zevenduizend vouchers moe ten vergoeden, maar daarvoor ont breekt het geld. Er staat voor ruim 600 miljoen euro aan coronavouchers open, waarvan het merendeel voor de zo mer zou komen te vervallen. Het was gisteren een jaar geleden dat de overheid reisbeperkingen afkon digde en mensen vouchers kregen voor hun geannuleerde vakanties. Deze tegoedbonnen moesten na een jaar worden terugbetaald door de reisorganisatie of ingezet wor den voor een nieuwe vakantie. Faillissement Normaal gesproken moet een orga nisatie bij annulering een reiziger binnen veertien dagen terugbeta len, maar omdat dat het faillisse ment van veel organisaties zou be tekenen, werd door onder meer de Consumentenbond geadviseerd om een voucher te accepteren. De Consumentenbond en toe zichthouder Autoriteit Consument Markt (ACM) steunden de vou chers, op voorwaarde dat reizigers na uiterlijk een jaar alsnog hun geld zouden terugkrijgen. Gisteren opende de Consumentenbond een meldpunt waar reizigers met coro navouchers van bijna een jaar oud zich kunnen melden als zij nog geen geld hebben teruggekregen. D-Reizen en andere reisbureaus wilden via het kort geding gisteren ook afdwingen dat de reisbureaus die pakketreizen van andere tour operators doorverkopen in aanmer king komen voor financiering van 80 procent van de waarde van de coronavouchers die ze uitgaven. D-reizen zou nauwelijks steun ont vangen, omdat het niet zelf reizen organiseert, maar fungeert als be middelaar. De reisbemiddelaars menen dat ze ongelijk behandeld en benadeeld worden ten op zichte van touroperators. Stichting Garantiefonds Reisgel den en de Staat wezen op Europese regelgeving: touroperators zijn ver antwoordelijk voor de uitvoering van de reizen. De steun is bedoeld voor verkochte en betaalde pakket reizen. ,,Doorverkopers, zoals D- reizen, zullen alleen staatsfinancie- ring krijgen voor de aanvullende diensten. Zij kunnen geen staatsfi- nanciering krijgen voor pakketreis, noch voor winstmarge die zij er bo venop leggen'', aldus de advocaat van het garantiefonds. woensdag 17 maart 2021 GO De kans bestaat dat winkeliersorganisa tie INretail haar rechtszaak tegen de Staat intrekt. INretail probeert via een juridi sche procedure een volledige opening van de winkels te forceren, maar kreeg vorige week het deksel op de neus van de rechtbank in Den Haag. De rech ter stelde dat de over heid de belangen op een correcte manier heeft afgewogen. Vol gens de rechtbank is de overheid de winkel- De geldigheid van de corona vouchers die consumenten heb ben gekregen omdat hun vakan tie werd geannuleerd, is met twee maanden verlengd tot veertien maanden. Natasja de Groot Rotterdam Corendon heeft geen geld om zevenduizend reisvouchers terug te betalen. eerste klanten De heropening van de Bijenkorf in Amsterdam, die net als het filiaal in Rotterdam weer veel klanten trekt. FOTO BIJENKORF Half december was het ondanks de reisbeperkingen toch alweer druk op Schiphol. foto anp te maken.'' Met name grootwinkelbedrijven als Intratuin, Ikea, Hema en de Bijenkorf profiteren volgens Meerman van de win- sumenten. Veel tijdslo- ten zijn volgeboekt. Het reserveren ver loopt over het alge meen soepeltjes, al leen bij Ikea waren er maandag problemen door de drukte.'' sector tegemoetgeko men door onder meer het winkelen op af spraak te versoepelen. INretail reageerde zwaar teleurge steld op de uitspraak en besloot in hoger beroep te gaan. Of dit wordt doorgezet is de vraag. Volgens directeur Jan Meer man (foto) hakt het kabinet komend week end een knoop door over nog meer versoepelingen voor de niet-essentiële win kels. „Onze inzet is dat het winkelen op af spraak er helemaal af gaat. Wel blijft het maximum van één klant per 25 vierkante meter over eind staan als voorwaarde. Dat was voor de sluiting van half december één klant per 10 vierkante meter, maar met deze regel kunnen we prima leven als klanten niet langer een afspraak hoeven kelversoepeling die gisteren inging. ,,We horen louter positieve geluiden, zowel van ondernemers als con-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17