Marjan Berk worden later NIEUWS 15 PRINS PHILIP NAAR HUIS X Kennelijk moet je ook leren chillen, ontspannen na inspanning Het is een een vraag die volwassenen weleens aan kinderen stellen, gewoon om wat te bab belen te hebben: wat wil je later worden? Het mooiste antwoord dat ik ooit hoorde: mezelf. Maar dat bedoelen wij natuurlijk niet. Wij bedoelen: wat voor beroep zie je jezelf later uitoefenen? Hoe wil je in de toekomst je brood gaan verdienen? Gelukkig is de keuze reuze. Er zijn meer beroepen dan je je kunt voorstellen. Taxichauffeur, dat lijkt mij nou zó'n geweldig beroep - je hoort nog eens wat, en je komt nog eens ergens. En vergeet de kappers en schoonheids specialisten niet! En dan al die technische beroepen, waar ik geen benul van heb, maar waarin je tegenwoordig ook genoeg vrouwen vindt. Aan het eind van de basisschool verliest de vraag wat van de gezellige luchtigheid. Wat wil je later worden? Want als je elf jaar oud bent, hangt er opeens wat van het antwoord af. Namelijk je schoolkeuze. Er moet een sprong worden gemaakt, een sprong naar de middelbare school, en je kunt maar beter niet in het wilde weg sprin gen. Maar op een enkeling na hebben elfjarigen natuur lijk nog géén idee, en de toekomst lijkt op die leeftijd nog ver weg. Later is een groot woord, wanneer je zelf nog niet zo heel groot bent. Gelukkig laten veel basisscholen hun leerlingen niet in hun eentje dubben over hun school- en beroeps keuze. Ik hoorde bijvoorbeeld over een mooi initiatief in Beverwijk. En ik las erover, in een vrolijke folder, waarin het ging om drie T's. Die T's staan voor trainen, talenten en toekomst. Wat wel grappig was: in die folder kwam ook het onderwerp 'chillen' langs. Ja ja, dat moet je kennelijk ook leren, ontspannen na inspanning. In Beverwijk bereiden de kinderen van de groepen 7 en 8 zich elke vrijdag voor op de sprong naar het middelbaar onderwijs. Ze krijgen voorlichting van vakmensen, die vertellen wat hun beroep inhoudt in de praktijk. De stands waarin de vakmensen staan, zijn prachtig vorm gegeven. Hoewel ik zelf stokoud ben, zou ik weleens een uurtje op deze school willen doorbrengen. Maar dan wel op vrij dag. Om dan aan het eind met z'n allen een spannende excursie te maken, een excursie op een boot, waar je met een alles leert over zeilen! ,,We zijn met een delegatie van drie mensen naar Nederland gekomen'', vertelt Mohamed Ali Houmed die de IPC-missie voorzit en zelf parle mentsvoorzitter in Djibouti is. ,,Ik heb twee collega's uit Pakistan bij me.'' ,,We hebben vooraf overleg gehad met de Nederlandse autoriteiten, via een videoverbinding. En deze drie dagen gaan we bij stembureaus naar binnen. We kijken hoe het stemmen verloopt, we kunnen vragen stellen aan de voorzitters van stembureaus. We zien er dus op toe dat de verkie zingen correct verlopen. We vergelij ken het ook met hoe het in andere democratieën gaat.'' ,,Ik ben ook voorzitter van de Afri kaanse Parlementaire Unie, dus ik vertegenwoordig nu in Nederland eigenlijk heel Afrika. Voor zover ik weet is het een van de eerste keren dat een politicus uit Afrika zo'n mis sie mag leiden in een land als Neder land. Ik denk dat we van elkaar kun nen leren. Jullie zijn een zogeheten Jullie zijn ontwikkeld, maar hoeven ons over democratie niet de les te lezen ontwikkeld land, maar dat wil niet zeggen dat jullie ons over democratie de les hoeven te lezen.'' ,,Om een voorbeeld te noemen: ik heb stembussen gezien die niet door zichtig zijn. In Afrikaanse landen zijn stembussen transparant om fraude te voorkomen. Je kunt van buiten zien of er bijvoorbeeld veel stemmen zijn uitgebracht. Maar als ze ondoorzich tig zijn zoals in Nederland, zien wij niet wat erin zit. Iemand kan ons wel zeggen dat er vier of vijf mensen ge stemd hebben, maar wij zien niet wat er in de stembus zit of al zat.'' ,,Als er bij ons verkiezingen zijn, mag iedereen meedoen. De oppositie heeft zélf het besluit genomen dat ze niet meedoet. De oppositiepartijen zijn heel erg verdeeld. Dus ze weten dat ze moeilijk kunnen winnen, doordat ze geen gezamenlijke kandi daat hebben. En onder de oppositie partijen zitten trouwens ook oud militairen.'' ,,Als mensen het over Afrika hebben, wordt altijd meteen gezegd: corrup tie. Ons werk als parlement in Dji bouti is er juist op gericht de regering te controleren. Er is ook een speciale commissie tegen corruptie. Als er ge zegd wordt dat er bij ons corruptie is, wil ik weten waar en door wie. Ik zeg niet dat er helemaal geen corruptie is in Djibouti, ik zeg alleen dat het niet wijdverspreid is. En we treden er tegen op.'' ,,We zullen na de verkiezingen een rapport schrijven, met aanbevelingen voor Nederland. Dat doen alle inter nationale delegaties. Ik kan daar nu nog niets over zeggen. Pas als de ver kiezingen voorbij zijn, gaan we over leggen, ook met de andere waarne mers, en onze bevindingen opschrij ven.'' woensdag 17 maart 2021 GO fe*A-^ De Britse prins Philip heeft na een verblijf van bijna een maand het zie kenhuis verlaten. De 99- jarige echtgenoot van koningin Elizabeth werd gisteren na 28 dagen ontslagen. Op een video, die door de wach tende Britse pers op de stoep van het zieken huis werd gemaakt, is te zien dat Philip in een auto vertrekt. Philip werd op 16 fe bruari opgenomen in het ziekenhuis, nadat hij onwel werd. In het King Edward VII Hospital werd een infectie vast gesteld. Later werd de prins naar het St. Bart holomew's Hospital, eveneens in Londen, overgeplaatst om be handeld te worden aan een bestaande hartaan- doening. foto afp 'Ik kan niet zien wat er in jullie stembussen zit' De Nederlandse verkiezingen wor den gevolgd door verschillende in ternationale waarnemers. Zo is er een missie gestuurd door de Inter national Parliamentarians' Con gress (IPC), waarbij parlementsle den uit twaalf landen zijn aange sloten. Frank Renout Parijs Wat gaat u doen in Nederland? De IPC is een organisatie met vooral politici van het zuidelijk half rond, van Mexico tot Maleisië. Volgt u vaker verkiezingen in wes terse landen? -Mohamed Ali Houmed, internationaal waarnemer Heeft u al opmerkelijke zaken gezien? U komt de Nederlandse verkiezin gen controleren, maar Djibouti zelf is geen onbeschreven blad. In april zijn er presidentsverkiezingen, maar die worden geboycot door de oppositie, die vreest dat ze niet eerlijk zullen verlopen. Uw president Ismael Omar Guelleh is al sinds 1999 onafgebroken pre sident en wordt beschuldigd van corruptie. Wat gaat u, als u klaar bent met observeren, doen met uw bevindin gen in Nederland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15