i NIEUWS 13 Drie mannen werden in de cel boezemvrienden en vonden elkaar na vrijlating Drie mannen leerden elkaar kennen in de beruchtste gevangenis van Syrië, Branch 215. Zij overleefden en zagen elkaar terug in Jordanië. Nu dromen ze van een ontmoeting in Syrië. Zij begroeten elkaar op het com puterscherm. De coronacrisis maakt fysiek contact nu onmoge lijk. Maar Amthal Alnwawy, Ab- dulhakim Almassri en Mahmoud hebben er geen last van. Zij praten honderduit, over hun werk, hun kinderen en kennissen. De drie mannen zagen elkaar voor het eerst in juli 2012 in Branch 215, de beruchte gevangenis van de Syrische Militaire Inlichtingen dienst. Ze zaten er enkele weken tot maanden. Alnwawy en Al- massri komen uit Deraa, waar het protest tegen het regime van presi dent Basher al-Assad tien jaar ge leden begon en uitdraaide op een afschuwelijke burgeroorlog. Tijdens de eerste protesten woonde Almassri, hoogleraar eco nomie, in Deraa. Alnwawy was al verhuisd naar Damascus waar hij werkte in een ziekenhuis. Mah- moud (hij wil anoniem blijven) werkte in de hoofdstad in het fa miliebedrijf. De eerste twee sloten zich snel aan bij het protest, Mah- moud volgde later toen hij vluchtelingen hielp die hun heil zochten in Damascus. Mahmoud en Alnwawy zagen elkaar voor het eerst na hun arrestatie, in een onder grondse cel van 4 bij 4 meter, volgepakt met zestig tot ze ventig mannen. Zij zaten naast elkaar en kwamen in gesprek. ,,Ik wilde weten waar ik was, wat er met me zou gebeuren", zegt Alnwawy tijdens het compu- tergesprek waarvan de nieuwszen der Al Jazeera verslag doet. Kort daarna werd ook Almassri in de cel gepropt en zocht het trio steun bij elkaar. ,,Die steun geeft hoop, helpt je te overleven'', zegt Ahmad Helmi, medeoprichter van Taafi, een stichting die gewezen gevan genen bijstaat. Helmi zat zelf ook vast en woont nu in Turkije. De omstandigheden in Branch 215 waren en zijn hels. Een vernie tigend rapport van de VN heeft dat deze maand nog eens bevestigd. Ook andere organisaties brand merken Branch 215 als plek voor martelingen en moord. ,,De ergste plek was de zesde verdieping, waar gevangenen werden verhoord. Mensen schreeuwden het uit'', al dus Almassri. Ook hij moest eraan geloven. ,,Ze zetten me in de stoel die je ruggengraat breekt'', aldus de ex-gevangene die daarmee ver wijst naar de zogeheten Duitse stoel die de rug in een onnatuur lijke houding brengt en extreme pijn veroorzaakt. ,,Daarna pakten ze een zweep en begonnen ze me overal te slaan.'' Mahmoud zegt dat hem bij zijn laatste verhoor een lijst met valse beschuldigingen werd overlegd. Hij wist dat als hij zou bekennen hij zijn dood vonnis zou tekenen. Hij wei gerde toe te geven. ,,Ze dreig den me te vermoorden'', aldus Mahmoud. Terug in zijn cel, waar anderen altijd plaatsmaakten voor afge beulde gevangenen na hun verhoor, was hij constant bang dat ze hem zouden ko men halen om 'het karwei af te maken'. Maar niet alleen geweld bracht gevaar. Ook verwaarlozing eiste haar tol. Mahmoud kreeg koorts, was dagenlang soms niet bij be wustzijn. Er werd niet naar hem omgekeken. Soms hapten celgeno ten naar lucht als de ventilatie was uitgezet. Maar het was altijd de onderlinge steun die redding bracht. ,,De mooiste momenten waren onze gesprekken. We ver telden elkaar verhalen, we stelden elkaar gerust'', zegt Mahmoud. Soms wenste hij dat de bewakers hen zo zouden zien zitten. ,,Dat ze zouden denken; wat moeten we nog meer doen om jullie van alle menselijkheid te beroven.'' Stephanie Haddad, psycholoog bij het Libanese Centrum voor de Mensenrechten, helpt slachtoffers van marteling om het leven weer op te pakken. ,,Mensen die je mar telen, behandelen je als een beest. Als je daarna weer met anderen een cel deelt, ben je weer mens'', legt Haddad uit. Toen Alnwawy werd vrijgelaten had hij zeventien of achttien tele foonnummers uit het hoofd ge- De mooiste momenten waren onze gesprekken. We stelden elkaar gerust leerd. ,,Nadat ik mijn ouders, mijn vrouw en mijn kinderen weer had omarmd, greep ik meteen de tele foon. Ik was bang de nummers te vergeten'', zegt Alnwawy. Hij belde aan een stuk om familiele den van andere gevangenen te ver tellen hoe het hen verging, waar ze zaten opgesloten en om bood schapjes door te geven en hen ge rust te stellen. Alnwawy en Mahmoud zaten elk ongeveer twee maanden ge- vangen en na hun vrijlating vluchtten ze allebei het land uit, omdat ze vreesden voor hun leven. Almassri bleef vastzitten tot ja nuari 2013. Toen kwam hij vrij bij een gevangenenruil: 2000 Syrische gevangenen werden geruild met 48 Iraniërs in handen van rebellen. Almassri ging naar Noord-Syrië waar hij minister van Economie werd in de door Turkije gesteunde oppositieregering. Facebook De drie mannen vonden elkaar na hun vrijlating terug op Facebook, om de vriendschap op te pakken. In 2015 ontmoetten ze elkaar voor het eerst weer in Jordanië. Aln- wawy woonde daar en de twee an deren waren in het land om fami lieredenen of zaken. Mahmoud reed van Amman naar Jerash om Almassri op te pikken en samen klopten ze aan bij het huis van Alnwawy in Ramtha. Onder het genot van een lunch met kip, rijst, salade en yoghurt, sloten ze elkaar weer in de armen, haalden zij her inneringen op en spraken ze dank uit omdat ze de hel van Branch 215 hadden overleefd. ,,We zagen dat een van onze dromen waarover we het vaak hadden, werkelijkheid was geworden'', zegt Alnwawy. Sinds 2015 hebben ze een nieuwe droom: dat zij op een dag in vrijheid elkaar weer in Syrië kunnen ontmoeten en de maaltijd in Damascus of Deraa kunnen de len. ,,Deze droom zorgt ervoor dat we elkaar nooit uit het oog zullen verliezen. ,,Ik kijk enorm uit naar dat gelukzalige moment'', aldus Mahmoud. woensdag 17 maart 2021 GO Martelgang in Syrische gevangenis leidt tot vriendschap voor het leven Hans van Zon Rotterdam/Doha IL4SL Gevangenen zitten op eengepakt in een cellen complex in de stad Hasaka, in het noordoosten van Syrië. foto reuters Gevangenen staan op het punt te worden vrijge laten in Damascus, volgens deze foto uit 2014 van een door het regime van Assad gecontroleerd persbureau. -Mahmoud, ex-gevangene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13