12 NIEUWS TRANSGENDER HULPLIJN Laurens Zevenbergen (24) Sem van der Zwaag (23) Transgenderjongeren die zich bang, eenzaam en alleen voelen, kunnen sinds kort terecht bij een nieuwe jongerenlijn: Genderpraatjes. Daar kunnen zij hun vragen, problemen en zorgen anoniem delen. Nanoah Struik (21) ,,Vanaf heel jonge leeftijd heb ik getwijfeld over mijn identiteit. Ik kon me toentertijd niet herkennen in de transgenders die ik zag. Dat waren stoere, gespierde, behaarde mannen. Ik wilde geen machoman zijn'', zegt Laurens Zevenbergen. Zevenbergen, die in Arnhem woont, is geboren als vrouw. Hij startte op zijn 17de het traject voor zijn transitie. Zijn verhaal is bij zonder: hij maakt deel uit van een eeneiige tweeling. Zijn zus was vroeger het tegenovergestelde van Laurens: meisjesachtig. ,,Inmiddels besef ik dat het feit dat ik geen stereotype man ben me niet minder man maakt. Veel ge boren mannen zijn dat ook niet.'' Zevenbergens ontdekkingstocht was soms lastig, soms ook niet. ,,Het was voor mij heel wisselend. Ik wilde geen transgender zijn. Ik zag risico's, zowel sociaal als fysiek en financieel. Wat ik toen nog niet wist, is dat mijn leven zoveel mooier zou zijn als man. Dat het de moeite zó waard zou zijn. Als iemand me dat had verteld, dan had me dat wel wat problemen bespaard.'' Dat Zevenbergen een tweeling zus heeft, maakte dat de buiten wereld vaak verwachtte dat hij net zoals zij was. ,,Ik snapte niet dat anderen niet snapten dat ik anders was dan mijn zus. Ik heb nooit echt een vrouwelijk leven geleid. Voor mijn zus was het lastig dat ik zo'n afkeer had van vrouwelijk heid. Soms kregen we voor onze verjaardag nagellak. Ik had daar niks mee, dus ik gaf het aan haar. Maar zij dacht: mag ik dat wel op doen? Dan word jij verdrietig.'' Met mensen kunnen praten die in hetzelfde schuitje zitten is be langrijk, zegt Zevenbergen. ,,Ik had nog het geluk dat ik via via in een socialemedianetwerk terecht kwam met andere transgenders. Veel mensen hebben die connec ties niet. En informatie vanuit het medische traject is niet hetzelfde als ervaringen.'' Fotomodel Sem van der Zwaag had deze maand zijn coming-out als transman. Het accepteren van zijn identiteit was een grote wor steling. ,,Ik kom uit een heel gelo vig gezin, evangelisch. Er werd bij ons heel erg ingegoten dat trans- seksualiteit en homoseksualiteit een invloed van de duivel was.'' Als kind was Van der Zwaag, die in Groningen woont, al meer jon getje dan meisje. ,,Toen ik op de basisschool zat, ging ik altijd bij de jongens staan, tot de juf me terug zette. Rond mijn 14de, 15de kwam ik in de puberteit en begon mijn lichaam te veranderen. Toen voel de ik voor het eerst dat er iets niet klopte. Ik kreeg nare gevoelens over mijn borsten. En ik werd on gesteld, dat vond ik vreselijk.'' Van der Zwaag ging zoeken op internet. ,,Toen ontdekte ik de term transgender. Ik schrok dat ik zoveel herkende, wilde dat abso luut niet zijn. Dus schoof ik het opzij, negeerde het. Dat was best een moeilijke tijd. Ik heb het lang voor de buitenwereld verborgen kunnen houden, door te overcom penseren.'' Van der Zwaag ging zich juist heel vrouwelijk gedragen en kle den, én begon met modellenwerk. ,,Als ik model was, kon de buiten wereld niet zien hoe ik me van binnen voelde. Niet dat ik het mo dellenwerk niet leuk vond: dat is ook een beetje acteren, en ik heb een acteursopleiding gedaan.'' Na een zware depressie en op name in een eetstoorniskliniek, kon Van der Zwaag toegeven. ,,Nu sta ik op de wachtlijst van het UMCG. Dat maakt me gelukkig: om stapje voor stapje meer mijzelf te zijn.'' Had hij wat gehad aan een jon- gerenlijn in die tijd? ,,Ja, absoluut. Ik voelde me echt alleen. Het valt niet uit te leggen hoe het is om in het verkeerde lichaam te zitten aan mensen die dat niet kennen. Daarom is het fijner om iemand te spreken die precies weet hoe je je voelt, en die je tips kan geven voor die rotdagen waarop je niet weet hoe je moet omgaan met je lichaam.'' De ervaringsdeskundigen zijn elke doordeweekse middag bereikbaar van 15-17 uur. Zie genderpraatjes.nl Transgender Netwerk Nederland nam het ini tiatief: een hulplijn, spe ciaal voor jongeren. Wie met Genderpraatjes belt of chat, treft een ervaringsdeskun dige. Zo'n gesprek kan over van alles gaan, zegt Laurens Zevenber gen, ambassadeur van het Trans- gender Netwerk. ,,De lijn is niet alleen voor problemen, maar ook voor een babbeltje. Of voor als je je eenzaam voelt.'' Tot nu toe vinden transgender- jongeren weinig aansluiting bij bestaande hulplijnen en informa tiebronnen, stelt het Transgender Netwerk. Dat is ook de ervaring van Zevenbergen, Sem van der Zwaag en Nanoah Struik. Alle drie zijn ze transgender. En alle drie hadden ze, toen ze ontdekten dat ze niet in het juiste lichaam zaten, een hoop vragen. Struik: ,,Vragen waar je geen antwoord op hebt, en waarop je ook geen antwoord kunt vinden.'' Zij delen hun verhaal. ,,De vragen waar je mee loopt wor den niet beantwoord door een juf of meester. Die kennis is er niet. Dat is moeilijk, je gaat je gekkig voelen'', zegt Nanoah Struik uit Emmen. Struik is non-binair: noch vrouw, noch man. En: de tweede inwoner van Nederland die in het paspoort X heeft staan in plaats van M of V. Ook fysiek is Struik noch man noch vrouw. Liet borsten verwij deren, maar onderging geen an dere operaties. ,,Ik wil alleen mijn baarmoeder er nog uit. Dan ben ik klaar.'' Aan het ontdekken van de ware identiteit ging een lange zoektocht vooraf: ,,Ik voelde me geen meisje en geen jongen. Dus vroeg ik me af: wat ben ik dan?'' ,,Toen ik jonger was waren er wel transmannen of transvrou wen te zien. Maar geen non-binai re mensen, dus dat maakte het moeilijk mijzelf ergens in te her kennen.'' Struik wendde zich tot internet. ,,Een uitkomst. Maar het heeft jaren geduurd voor ik wist: dit is het. Het was steeds kleine beetjes informatie sprokkelen. Met een hulplijn doe je dat in een dag.'' Zo'n lijn, zegt Struik, is evenwel niet hét antwoord - eerder een tussenoplossing. ,,Meer kennis is belangrijk. Er is meer dan man en vrouw, maar er mist een heleboel informatie. Dat is lastig voor kin deren die denken: dit ben ik niet.'' Struik vindt dat de directe om geving heel fijn reageerde op de transitie. Maar niet iedereen is be gripvol. Als tweede Nederlander met een X in het paspoort haalde Struik het nieuws. ,,Ik heb veel negatieve shit over me heen gekre gen, ook wel eens doodsbedreigin gen. Daar heb ik aangifte van ge daan.'' Wat Struik anderen die twijfelen over hun gender aan raadt? ,,Ik begrijp de zoektocht naar een labeltje. Maar als je obses sief zoekt naar iets, dan vind je het niet of minder makkelijk dan wanneer je het loslaat.'' woensdag 17 maart 2021 GO A Laurens Zevenbergen: „Inmiddels besef ik dat het feit dat ik geen stereo type man ben me niet minder man maakt. Veel geboren mannen zijn dat ook niet. FOTO GERARD BUR GERS A Nanoah Struik: ,,Het heeft jaren geduurd voor ik wist: dit is het. Het was steeds kleine beetjes infor matie sprok kelen. Met een hulplijn doe je dat in een dag.'' privéfoto 'Veel fij ner als iemand echt snapt wat j e voelt' Anita van Rootselaar Amsterdam Sem van der Zwaag: ,,Geluk- kig dat ik stap voor stap meer mezelf kan zijn. foto s. van der zwaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12