Windmolenactivisten waren 'postbode' voor dreigbrieven Hitte en droogte van laatste jaren ergste in 2000 jaar EUWS 11 Bewoner poolcirkel belandt bij Ierse kust De onverwachte bezoeker zorgt voor welkome afleiding in het door corona-ellende gedomi neerde nieuws. Het dier werd ge spot door Muireann (5), die haar vader, Alan Houlihan, wees op de walrus terwijl ze op Valentia Is land wandelden. ,,Ik dacht eerst dat het een zeehond was, maar toen zagen we de slagtanden", al dus de vader in Ierse media. ,,Hij is enorm. Hij is ongeveer zo groot als een stier of een koe.'' Uniek is het niet, wel spraakma kend. Walrussen leven normaliter rond de poolcirkel, waar ze jagen op schaaldieren in ondiep water. Ze klauteren vervolgens op ijsber gen en rotsen om uit te rusten. De grote zoogdieren duiken zelden op langs de Ierse kust. De eerste geregistreerde walrus waarneming was in 1897, maar vervolgens duurde het tachtig jaar eer de volgende zich liet zien. Sindsdien zijn er in Ierland een stuk of vijftien gespot. Het dier op Valentia Island zou een jonkie zijn, afgaande op de lengte van de slag tanden, meldt de Ierse omroep RTÉ. Volgroeide walrussen kun nen slagtanden krijgen van wel een meter lang, dit exemplaar heeft slagtanden van zo'n 30 cen timeter. Het dier is meer dan 2 me ter lang van snuit tot staart. De Ierse zeebioloog Kevin Flan- nery vermoedt dat de jonge walrus in slaap is gevallen op een ijsberg en wegdreef, de Atlantische Oce aan over. Na duizenden kilometers te hebben gereisd, is de walrus waarschijnlijk uitgeput en honge rig, denkt hij. Een oudere man, te zien bij RTÉ, weet wel hoe het zo ver kon komen: ,,Wij denken dat hij achter de vrouwtjes aan zat.'' Een vrouw zegt heel blij te zijn met de komst van het dier. ,,Eindelijk een beetje leuke op winding. We waren zo som ber door alles rond corona. Dit is goed nieuws.'' Rond Valentia zijn meer dan genoeg mosselen en kokkels voor het dier, dat volgens Flannery op eigen kracht terug kan naar het poolgebied. Tom Arnbom, van de Ierse afde ling van het Wereld Natuur Fonds, denkt ook dat het dier in redelijk goede gezondheid verkeert. ,,Soms wagen ze zich aan lange reizen om nieuwe voortplantingsgebieden te verkennen'', legt hij uit. Volgens de Irish Whale and Dol- phin-groep (IWDG) is dit de derde waarneming van een walrus sinds begin deze eeuw. Het vinden van een partner kan voor deze walrus dus wat tegenvallen op de Ierse westkust. De verwachting is dat het dier voorlopig langs de Ierse kust zal trekken om aan te sterken. Het publiek is ge vraagd afstand te houden, maar dat zal moeilijk worden, aange zien het dier nu al een ster is. Er zijn ongeveer 20.000 walrussen in de Noord-Atlantische Oceaan, maar wereldwijd worden ze ge confronteerd met een groeiende bedreiging door klimaatverande ring en scheepvaartroutes. ANP Assen Nieboer (63) en H. (59), die beiden jarenlang actie voerden tegen de komst van de parken, werden maandenlang afgeluisterd tijdens hun wekelijkse besprekingen bij fastfoodrestaurant McDonald's in Stadskanaal. Deze week staan de twee terecht in de rechtbank in Assen. Het Openbaar Ministerie gaat ervan uit dat zij achter de anonieme brieven zitten, die bouwbedrijven als Hak en BAM en energiebedrijf RWE ontvingen namens het 'Gronings en Drents verzet'. In die brieven werd geëist dat ze moesten stoppen met de aanleg van windmolens, anders zouden er 'zeer onaangename' dingen gebeu ren. Ook worden ze beschuldigd van dreigen met asbestdumpingen op verschillende bouwplaatsen in Groningen. Elke donderdag ontbeten de twee samen bij McDonald's. De politie hoorde ze praten over de windpar- ken en ook over brieven. Volgens H. waren de twee samen met een ac tiegroep bezig met het opstellen van een brief naar ondernemers. ,,Maar dat was geen dreigbrief.'' Uitspraken van de Groninger die zouden kunnen verwijzen naar dreigbrieven, deed H. in de recht bank in Assen af als 'grootspraak'. Het duo kreeg vanuit meerdere ac tiegroepen veel informatie over ge plande acties die ze tijdens de ont bijtjes bespraken, legden ze uit. ,,Helaas was ik op de hoogte van za ken waar ik achteraf niet van op de hoogte had willen zijn'', aldus H. Toehoorder In de gesprekken was Nieboer, die vaker de publiciteit heeft gezocht over zijn verzet tegen de windpar- ken, naar eigen zeggen vooral toe hoorder. Hij bracht regelmatig usb-sticks naar een drukker in Nieuw-Buinen. Justitie gaat ervanuit dat daarop de dreigbrieven stonden. Nieboer wist dat naar eigen zeggen niet, omdat ze anoniem vanuit de actiegroep, waarvan hij voorman is, bij hem werden bezorgd. ,,Ik speelde alleen voor postbode.'' Hitte en droogte leidden de af gelopen jaren onder meer tot bijzonder lage waterstanden in rivieren en het massaal afster ven van bomen in het centrale deel van Europa. De extreem lage grondwaterstanden speelde ook de groei van andere gewas sen parten. Het veranderende klimaat is waarschijnlijk de veroorzaker van deze bijzondere periode, zeggen de onderzoekers in de Britse krant The Guardian. Vooral voor de land- en bos bouw betekenen de zomers, zo als we die de laatste jaren heb ben gehad, een flinke bedrei ging. Ook in Nederland hebben de vaak droge en hete zomers van vooral de laatste drie jaar tot een opflakkerende discussie geleid over waterbeheer. Daar waar dit tot voor kort vooral op de afvoer van overtollig water was ge richt, hebben de droogten van de voorbije jaren ervoor gezorgd dat nu ook wordt nagedacht over hoe er voldoende regenwa ter voor de zomermaanden vast is te houden, om niet opnieuw in de problemen te komen door eventuele nieuwe periodes met droogte. woensdag 17 maart 2021 GO Er was eens... een walrus die in slaap viel op een ijsschots In Ierland wordt druk gespecu leerd over de vraag hoe een walrus van de Noordpool uitein delijk arriveerde op Valentia Is land aan de Ierse westkust. „Mogelijk is het dier afgedreven nadat hij op een ijsberg in slaap was gevallen.'' Bob van Huët Rotterdam/Valentia GROEN LAND Leefgebied Atlantische Walrus VALENTIA IERLAND Muireann wijst naar de walrus die zij spotte. foto: alan houlihan Verdachten Jan Nieboer uit Tweede Exloërmond en Jan H. uit Meeden ontkennen dat ze ruim vijftien dreigbrieven heb ben verstuurd aan bedrijven die betrokken waren bij de aanleg van twee windparken in Gronin gen en Drenthe. f> 'ia' ~-'-L Droogte op de golfbaan in Arnhem in 2018. foto koen verheijden DEN HAAG De reeks van droogten en hittegolven sinds 2014 in Nederland en Cen- traal-Europa is uniek voor zeker de laatste tweeduizend jaar. Uit onderzoek blijkt dat zo'n serie in dit deel van Eu ropa nooit eerder is voorgeko men. De onverwachte bezoeker is in Ierland inmiddels een ster. foto' alan o sullivan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11