10 NIEUWS STUDIE KEUZE MAKEN Met online open dagen, chats met studenten en online proeflessen proberen mbo-scholen, hoge scholen en universitei ten leerlingen te helpen bij het kiezen van de juiste studie. Toch zijn er zorgen bij scholieren en hun decanen. l vanaf het moment dat Mees Wagemaker (18) uit Anna Pau lowna de middelbare school binnenstapte, wist de havist: hierna de Hoge school voor de Kunsten om een studie film maken te doen. ,,Maar ik ben niet aangenomen en heb geen plan b'', vertelt Mees. En dus moet de examenkandi daat ineens, tijdens een coronacri sis, op zoek naar een andere studie, zonder dat hij een open dag kan bezoeken. ,,Ik probeer nu maar wat websites uit te pluizen. Het is wel redelijk ruk dat er geen open dagen zijn, want online krijg je geen ge voel bij een specifieke school.'' Welke docenten lopen er rond? Hoe ziet de school eruit? ,,Het is toch belangrijk dat je het leuk hebt op school en dan werkt een goede sfeer wel mee'', vindt Mees. Uit een eerdere enquête van stu diekeuzebegeleider Qompas onder ruim vijfduizend scholieren blijkt dat ongeveer de helft van de eind examenkandidaten al een studie keuze heeft gemaakt. Tegelijkertijd hangt voor de helft van de groep vmbo'ers en havisten de defini tieve keuze af van hoe ze een be zoek ervaren. Zes op de tien vwo'ers zeggen een keer op locatie te willen kijken voordat ze beslis sen. ,,Het percentage dat al een keuze heeft gemaakt, wijkt niet erg af van andere jaren. Toch twij felen we over de kwaliteit van hun studiekeuze, aangezien ze zich minder goed hebben kunnen oriënteren bij onderwijsinstellin gen zelf zegt onderzoeker Mirjam Bahlmann. Gesloten Toekomstige mbo'ers hebben tot i mei - een maand extra - de tijd gekregen om zich voor een oplei ding aan te melden en verzekerd te zijn van een plekje. Vooralsnog zijn mbo-scholen slechts gedeelte lijk open. De hogescholen en uni versiteiten zijn nog dicht vanwege de lockdown. Hoewel de instellingen hopen dat ze in kleine groepjes leerlin gen voor voorlichting kunnen ontvangen, is een open dag geen haalbare kaart dit jaar. Ook proef- studeren of meeloopdagen zijn nu niet mogelijk. Omdat vorig jaar een deel van de open dagen niet doorging, is een grote groep exa menkandidaten nog nooit bij een vervolgopleiding wezen kijken. Het is belangrijk dat je het leuk hebt op school, dan werkt een goede sfeer wel mee ,,Dat is natuurlijk triest'', vindt ook Leo Plugge, voorlichter bij ROC Mondriaan in Den Haag. Plugge bezoekt middelbare scho len om examenkandidaten te ver tellen over mbo-opleidingen. Ge luk bij een ongeluk; die bezoekjes gaan op de meeste scholen ge woon door, omdat examenklassen al die tijd fysiek les kregen. ,,Ik zie veel twijfelaars. Het is teleurstel lend dat ze niet bij opleidingen kunnen kijken, want juist dat tast bare is zo belangrijk om een goede keuze te maken.'' Zelf probeert de voorlichter zoveel mogelijk vragen te beantwoorden, leerlingen te koppelen aan studenten en als het nodig is, komt hij nog een keer terug naar de klas voor meer bege leiding. Ook gaat ROC Mondriaan kleinschalige fysieke activiteiten organiseren, bijvoorbeeld een rondleiding of proefles. Uit een rondgang blijkt dat mbo-scholen en het hoger onder wijs van alles uit de kast halen om leerlingen zo goed mogelijk te helpen. Er zijn virtuele tours door de gebouwen, podcasts, talk shows, presentaties tijdens online open dagen, scholieren worden aan studenten gekoppeld zodat ze vragen kunnen stellen. ROC Zad- kine in Rotterdam nodigde voor de lockdown een ouder en kind uit voor 'rondkijkdagen'. ,,We we ten dat studenten en hun ouders graag ook de sfeer willen proeven op een locatie. Dat laat zich nog steeds moeilijk nabootsen online'', verklaart woordvoerder Arie Spruijt. Het blijft voor een groep leer lingen lastig om zonder een fysiek bezoek een opleiding te kiezen. Decaan Sandra Mors, tevens be leidsmedewerker bij de vereniging voor decanen NVS-NVL, merkt dat meer van 'haar' leerlingen een tussenjaar overwegen. ,,Ze zitten al zo lang achter de computer en willen dat niet weer. Dus als de si tuatie niet verandert, beginnen ze liever niet aan een opleiding.'' Zorgen Decanen maken zich zorgen over deze lichting. Ook zij hebben de leerlingen minder goed bij hun studiekeuze kunnen begeleiden door corona. Tel daarbij op dat juist nu de oriëntatie lastiger ver loopt. ,,We proberen ze met men sen te laten praten uit het netwerk van hun ouders of met oud-leer lingen. Al kunnen ze niet naar een open dag, ze kunnen wel door een stad lopen om te kijken hoe ze het daar vinden'', aldus Mors. Zelf vond Mees de online open dag die hij volgde in ieder geval 'niet heel waardevol'. ,,Er kwamen allemaal filmpjes en podcasts voorbij over wat je tijdens de stu die gaat doen, maar dat kan ik zelf ook wel lezen. Ik wil liever mijn vragen kunnen stellen.'' Hij zou het liefst met studenten van bepaalde studies in contact komen. Als alternatief bekijkt hij bijvoorbeeld een opleiding web design. ,,Ik denk dat het uiteinde lijk wel lukt om iets te vinden. En als het toch tegenvalt, ga ik mijn propedeuse halen en stap ik daarna over naar iets anders.'' Oppassen met sint-janskruid Schietincident tieners in trein NS wil extra strandtreinen woensdag 17 maart 2021 GO 'Online krijg je geen gevoel bij een school' Ellen van Gaaien Anna Paulowna A —Mees Wagemaker, leerling havo A De 18-jarige Mees Wage maker vindt het lastig een keuze te maken over een vervolgop leiding als een fysieke kennis making niet mogelijk is. FOTO PIM RAS DEN HAAG Het RIVM waar schuwt voor voedingssup plementen en thee met sint-janskruid. Ze kunnen schadelijke gevolgen heb ben voor de gezondheid, maakte het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu bekend na onder zoek. Mensen gebruiken kruidenpreparaten met sint-janskruid bijvoorbeeld om beter te kunnen slapen. 'Door sint-janskruid werken sommige geneesmiddelen minder goed. Het vermin dert bijvoorbeeld de wer king van chemotherapie of middelen tegen schimmel- of virusinfecties', stelt het RIVM. KOOG AAN DE ZAAN Zeven personen zijn gister ochtend aangehouden na een schietincident in een trein in Koog aan de Zaan. Volgens de politie raakte voor zover bekend nie mand gewond. De politie kreeg even na 09.30 uur een melding van een con flict tussen meerdere per sonen in de trein. Daarbij is mogelijk geschoten. De ar restanten zijn jongens van tusen de 15 en 18 jaar en een meisje van 16. Het treinverkeer tussen Zaan dam en Wormerveer lag enkele uren stil als gevolg van het incident. Wat de aanleiding was voor het conflict, is nog niet be kendgemaakt. AMSTERDAM De NS zet vanaf april tot en met sep tember meer treinen in tus sen Amsterdam en Zand- voort aan Zee, zodat strandgangers tot zes keer per uur naar de badplaats kunnen. Dat doet de ver voerder als er in de week einden en tijdens feest- en vakantiedagen mooi weer is voorspeld. Volgens de NS is de laatste jaren ge bleken dat er structureel meer behoefte is aan extra strandtreinen bij mooi voor jaarsweer. De vervoerder wijst erop dat treinen met een overstap in Haarlem een goed alternatief zijn om optimaal gebruik te maken van de ruimte. De reistijd met overstap of rechtstreeks is even lang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10