II Bijtende politiehonden, meppende ME'ers en een waarschuwingsschot 7 14 jaar geëist tegen de Chileen Zette de politie zondagmiddag te grof geschut in bij het beëindigen van de demonstratie tegen de coronamaatregelen op het Haagse Malieveld? Amnesty International eist een onderzoek. ,,Dames en heren, ik heb begrepen dat de veiligheidsdriehoek het over tien minuten niet meer accepteert, dus er gaat geveegd worden. Ik zeg: massaal zitten!'' Terwijl de sirenes al klinken, spreekt een van de orga nisatoren van Nederland in Verzet zondagmiddag de circa vijftien honderd demonstranten op het Malieveld toe. Die hebben tot dan toe weliswaar vreedzaam gede monstreerd tegen de coronamaat regelen van het kabinet, alleen is het door burgemeester Jan van Za- nen bepaalde maximum van twee honderd demonstranten ruim overschreden. Ook staan velen te dicht op elkaar. Als de mobiele eenheid ver schijnt, gaat een deel van de de monstranten weg. Een grote groep blijft zitten, waarna het waterka non wordt ingezet. De mobiele eenheid treedt steeds harder op. Een man ligt met bebloed hoofd op de grond, terwijl agenten op hem inslaan en een politiehond in zijn been bijt. Een vrouwelijke be toger krijgt een duw van - waar schijnlijk - een agent in burger en belandt tegen een rijdend politie- busje. Een hondengeleider lost een waarschuwingsschot, als hij zich belaagd voelt door een vechthond. Amnesty International is zeer kri tisch op het optreden, waarbij de politie twintig mensen arresteerde. Senior-beleidsmedewerker Ger- brig Klos: ,,De politie moet te allen tijden de-escaleren. Ook als agen ten getart, uitgedaagd of uitge scholden worden. De videobeelden roepen veel vragen op. In twee ge- Agenten moeten altijd de-escaleren, ook als ze getart en uitgedaagd worden vallen slaan agenten met een lange wapenknuppel op het hoofd van iemand die op de grond ligt. Dat lijkt disproportioneel, al helemaal in combinatie met de inzet van een politiehond.'' Politiehonden mo gen enkel worden gebruikt om groepen te verdrijven, zegt Klos. Ze wij st op recent onderzoek van Zem- bla, waaruit bleek dat veel politie honden niet op commando losla ten. Amnesty gaat ervan uit dat de vrouw niet expres voor de politie bus werd geduwd. ,,Tegelijkertijd vinden wij het niet kunnen dat be togers zo worden weggeduwd.'' De mensenrechtenorganisatie eist dat het politieoptreden nauw keurig wordt onderzocht, net als het waarschuwingsschot. ,,Een dienstwapen trek je alleen bij een directe levensbedreigende situatie. Een schot is potentieel dodelijk, een kogel komt ook weer neer.'' Volgens Jaap Timmer, die sinds 1991 onderzoek doet naar politiege- weld, is de Nederlandse mobiele eenheid over het algemeen zeer professioneel. ,,Als je het aantal in cidenten afzet tegen de aantal keren dat de ME in actie komt, dan is het beeld positief.'' Tegelijkertijd stelt hij dat er altijd situaties zijn waar over je moet discussiëren. ,,Die man die op de grond ligt, dat kan niet de bedoeling zijn. Er is geen reden om hem te slaan, ook niet als hij de agenten uitscheldt.'' Timmer be klemtoont dat de beelden soms slechts een deel van het verhaal vertellen. ,,J e weet niet wat de voor geschiedenis is als je een agent klappen ziet geven.'' De politie laat in reactie weten het optreden grondig te evalueren, inclusief of dat proportioneel was. Burgemeester Van Zanen beklem toont via zijn woordvoerder dat een aantal demonstranten zich geweld dadig richting agenten gedroeg. ,,Dat is verwerpelijk. Er is nooit een reden om geweld tegen hulpverle ners te gebruiken.'' Van Zanen er kent dat de politie ook geweld ge bruikte. ,,Politiegeweld is aan strenge voorwaarden gebonden en wordt altijd getoetst door de politie en eventueel door de Ombudsman, het Openbaar Ministerie en de rechter. Dat zal nu ook gebeuren.'' Het Openbaar Ministerie heeft gisteren veertien jaar cel geëist tegen Richard R., beter bekend als Rico de Chileen. Hij wordt verdacht van het leidinggeven aan een bende die liquidaties pleegde, cocaïne verhandelde en aan witwassen deed. Justitie be schouwt de Chileense Amster dammer als een kopstuk in de onderwereld. Het bewijs bestaat vooral uit ontsleutelde cryptoberichten, waarin Richard R. samen met Ridouan Taghi op 'koelbloedige wijze' over leven en dood zou hebben beslist. Volgens het OM trokken de twee lange tijd gezamenlijk op in het afwerken van een dodenlijst en boden ze elkaar over en weer hulp aan. Morgen volgt het pleidooi van de advocaat van Richard R., Leon van Kleef. Westerbork online herdacht 'Meer doen aan inclusiviteit' Stappen tegen VK om controles Oude Kamer debatteert nog dinsdag 16 maart 2021 Amnesty wil onderzoek politiegeweld op Malieveld David Bremmer Den Haag De video beelden van het protest af gelopen zon dag op het Ma lieveld in Den Haag roepen veel vragen op bij Amnesty International. ,,Dit lijkt dis proportioneel, helemaal in combinatie met de inzet van een poli tiehond.' FOTO AFP - Gerbrig Klos, Amnesty AMSTERDAM Richard R. bij zijn arrestatie in Chili. foto chili police HOOGHALEN Er komt 11 april een online herdenking van de bevrijding van Kamp Westerbork, dan 76 jaar geleden. De herdenking werd al tweemaal uitge steld vanwege de co ronamaatregelen. De digitale herdenking, die een uur duurt, zal rechtstreeks op tv te zien zijn. Overleven den Eva Weyl en Virry de Vries Robles zullen een overdenking uit spreken. Er zijn geen gasten uitgenodigd. DEN HAAG De politie moet meer doen om inclusiviteit en diversiteit binnen het korps te verbete ren, schrijft ombuds vrouw Letty Demmers in een verslag over 2020, haar eerste jaar in de functie. BRUSSEL De Europese Unie zet een eerste stap naar de rechter om het Verenigd Koninkrijk te dwingen zich aan de afspraken over de Noord-Ierse grens te houden. Brussel is boos dat de Britse re gering op eigen houtje heeft besloten geen controles in te stellen op wat er met Noord- Ierland wordt verhan deld. Londen vreest dat er door de contro les lege schappen in de winkels komen. DEN HAAG De 'oude' Tweede Kamer gaat nog twee debatten voeren met het demissionaire kabinet. Die gaan over de coronacrisis, naar aanleiding van de persconferentie van 23 maart, en over de Europese top, eind die week. Voorheen was de installatie van de nieuwe Kamer binnen acht dagen na de ver kiezingen, maar een nieuwe wet maakt een langere termijn moge lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7