Een gewaarschuwd Terneuzenaar telt voor twee, de visdiefjes komen II Op de mountainbike van Cadzand naar Ameland 7 BOEREN MET OOG VOOR DIER EN NATUUR Natuur en landbouw hand in hand laten gaan. Staatsbosbeheer heeft er in Zeeland een eerste overeenkomst voor afgesloten met Cora en Jeroen Meijering van hof De Eendragt bij Zaamslag. Hof De Eendragt ligt pal onder de Wester- scheldedijk. Om de hoek bevindt zich een groot natuurgebied, de Margarethapolder. Cora en Je roen laten daar al een aantal van hun koeien en stieren grazen. Ook scharrelen er wat van hun varkens rond. Staatsbosbeheer stelt hen nu in staat er een groter gebied te ge bruiken. Zo'n 38 hectare extra weide grond krijgen de Meijerings erbij, met de zekerheid van een twaalf jaar durend pachtcontract. Dat was één jaar. De veel langere pacht- duur is het bijzondere aan de ge sloten overeenkomst en hof De Eendragt mag zich voortaan offici eel natuurinclusief landbouwbe drijf noemen. Het bordje hing gis teren al aan de ingang. Staatsbosbeheer sluit door het hele land zulke contracten af. ,,Wij hebben de grond", legt specialist natuurinclusieve landbouw Theo Bakker van Staatsbosbeheer uit, ,,en die willen wij met boeren in zetten om samen aan verduurza ming van de landbouw te werken. Een gewaarschuwd Terneuzenaar telt ook voor twee. De gemeente laat daarom wel deze week huis- aan-huis waarschuwingsfolders verspreiden in de binnenstad en Java. Bewoners worden daarin op geroepen zelf beschermende maat regelen te nemen en eigen linten aan te schaffen bij een bouwmarkt. Wapperende linten Half april komen de eerste visdief- jes meestal terug. Hun broedsei- zoen is van begin mei tot eind juli. Tijdens het broeden willen de vo gels het liefst rust. Wapperende lin ten vinden visdiefjes niet leuk. Het moet ervoor zorgen dat ze rustiger plekjes opzoeken. In de buurt van Terneuzen zijn verschillende van die plekken gemaakt. Zo zijn er broedplaatsen aange legd bij de radartoren aan het slui- zencomplex. Ook zijn er drijvende broedeilanden geschapen, in de spuikom van chemiebedrijf Dow aan de westkant van Terneuzen en in het natuurgebied in de Margare- thapolder aan de oostkant van de stad. Die liggen dicht bij de Wester- schelde waar de visdiefjes hun voedsel halen. Onlangs is het broedeiland in de spuikom van Dow door vrijwilli gers nog helemaal schoongemaakt. Er was veel begroeiing opgekomen. Visdiefjes broeden het liefst op kale grond, met schelpen en kiezel steentjes. Dat maakt platte daken ook zo aantrekkelijk. CADZAND Zes fanatieke mountainbikers stappen op 15, 16 en 17 april op de fiets voor een tocht van Cadzand naar Ameland. Ze rijden 370 kilo meter over de stranden om geld in te zamelen voor de Ko ninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM). Daarmee kan op Ameland een nieuw boothuis worden ge bouwd. Ad Spelier, Antwan de Punder, Mattijs Bordui, Rob Spelier, Eelco Mosselman en Edwin Franse doen mee aan de tocht. De driedaagse Beach Ride for KNRM start op het strand van Cadzand en voert de zes deelnemers langs de ge hele Nederlandse kustlijn. Een reddingboot van de KNRM zorgt voor de overtochten tus sen de Waddeneilanden. De KNRM heeft ongeveer 1400 vrijwilligers. De maat schappij komt in actie bij ge vaarlijke situaties op zee en is compleet afhankelijk van fondsenwerving en donateurs. Daarom gaan de mannen geld inzamelen. Met het ingeza melde bedrag hoopt de KNRM een nieuw boothuis op Ame land te kunnen bouwen. Do neren kan van 5 tot 300 euro via beachrideforknrm.nl. Natuur en landbouw kunnen hand in hand gaan." Anita Pijpelink, dagelijks pro vinciaal bestuurster, is speciaal voor de ondertekening van de sa menwerkingsovereenkomst naar de Zaamslagse Eendragtpolder ge komen. Zij juicht het project van harte toe. De landbouw staat, geeft ze aan, voor een grote opgave om meer in overeenstemming met de natuur te produceren. ,,Dat is goed voor ons allemaal." In de schuur waar de bijeen komst is, ligt een groepje langha rige varkens gezellig bij elkaar in vers stro. Iets verderop staan koeien van het Hereford-ras. ,,Na- tuurrunderen", noemt Cora ze liefkozend. Ze mogen straks van de extra ruimte in de Margaretha- polder genieten. Wij willen samen met de boeren werken aan verduurzaming van de landbouw Het langjarige pachtcontract biedt Cora en Jeroen zekerheid, wat voor een rendabele bedrijfs voering belangrijk is. Maar dat is niet het enige. In de overeenkomst is ook vastgelegd dat onderzoekers van de Universiteit in Wagenin- gen, officieel Wageningen Univer sity Research (WUR), mee gaan kijken. Hoe ontwikkelt zich de ve getatie in het gebied, als er koeien lopen? Wat doet het met de bo dem? Grenzen van landbouw Cora en Jeroen vinden dat reuze interessant, want de landbouw loopt tegen grenzen aan van wat het land kan opbrengen. Ze besef fen tegelijkertijd dat het heel lastig is de hele Nederlandse landbouw sector zo te organiseren. Per hec tare loopt er nog geen half rund door de Margarethapolder. Dat is heel erg weinig. Het is idealisme wat Jeroen en Cora drijft. In 2013 zijn ze met hof De Eendragt begonnen. Ze hebben er allebei nog altijd een baan naast, want van het bedrijf alleen kun nen ze niet leven. De kiloprijs die zij voor het scharrelvlees van hun dieren krijgen, ligt alles meegere kend niet hoger dan de prijs die consumenten voor 'een gewoon stukje vlees' betalen. Wil natuurinclusieve landbouw kunnen renderen, dan moeten de prijzen (iets) omhoog. Het cirkel tje is daarmee rond. Natuurvrien delijke landbouw begint bij ons al lemaal. dinsdag 16 maart 2021 Koeien krijgen alle ruimte in de polder Harmen van der Werf Zaamslag De lente komt eraan, en dan weet je als bewoner van de Ter- neuzense binnenstad en de naastgelegen wijk Java welke gevleugelde vrienden je terug kunt verwachten: visdiefjes. Al jaren is het een goed gebruik dat de gemeente Terneuzen dan gratis linten via de stadhuisbalie uitdeelt, maar dit seizoen niet, omdat de gemeente het bezoek aan het stadhuis vanwege de coronacrisis wil beperken. Harmen van der Werf Terneuzen Een trotse boerin Cora Meijering (derde van links) met het bordje 'Dit bedrijf is natuurinclusief', verder vlnr dagelijks provinciaal bestuur der Anita Pijpelink, Theo Bakker van Staatsbosbeheer en mede-eigenaar hof De Eendragt, Jeroen Meijering. foto peter nicolai -Theo Bakker, Staatsbosbeheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54