Weer opmars virus, ziekenhuis voller 4 NIEUWS 3 Aantal besmettingen per dag 34 procent hoger dan drie weken geleden Eerst maar eens de vraag wat er pre cies aan de hand is. De afgelopen zeven dagen stelde het RIVM ge middeld 5588 besmettingen per dag vast. Dat aantal ligt 22 procent hoger dan een week geleden en 34 procent hoger dan drie weken geleden. Hoe komt dat? Raken er daadwer kelijk meer mensen besmet of is de oorzaak dat meer mensen zich laten testen? Dat laatste is onherroepelijk het geval. Uit andere bronnen blijkt dat in Nederland, vergeleken met februari, sowieso een stuk meer mensen rondlopen met luchtweg klachten. Huisartsen zien dat het hooikoortsseizoen sinds een week of twee echt is losgebarsten. ,,We zien wat meer fluctuaties in het aantal mensen dat zich laat tes ten. Dan wordt het lastig om de ge tallen goed te interpreteren'', vat Jan Kluytmans, arts-microbioloog in het Amphia Ziekenhuis in Breda de situatie samen. Daarom is het goed om niet alleen naar besmet tingen te kijken, stelt hij. ,,Als je vandaag de ziekenhuisopnames ziet, is het wel duidelijk dat het niet de goede kant opgaat.'' Versnelling Het aantal opnames stijgt al sinds eind februari licht, maar de laatste dagen gaat het plots snel. Per dag zijn de afgelopen week gemiddeld 205 mensen opgenomen op een verpleegafdeling. Dat getal ligt 17 procent hoger dan een week eerder. Het aantal ic-opnamen is met 40 per dag bijna twee keer zo hoog als een maand geleden, toen dat getal op 23 lag. Het virus lijkt dus wel degelijk aan een nieuwe opmars begonnen. Ook in andere Europese landen stijgt het aantal besmettingen. Een mogelijke oorzaak is de Britse vari ant. Die groeide de afgelopen maanden onder de oppervlakte ge staag door. In de derde week van ja nuari was naar schatting iets min der dan een kwart van de positieve monsters die het RIVM analyseerde 'Brits', in de derde week van fe bruari was dat al meer dan 60 pro cent. Flink wat virologen denken dat de Britse variant besmettelijker is. In een studie die begin deze maand in het wetenschappelijke tijdschrift Science verscheen, wordt gesteld dat de Britse variant in Denemarken, de VS en Zwitserland 59 tot 74 pro cent besmettelijker is dan de klas sieke. Voor Groot-Brittannië zou de extra besmettelijkheid 43-90 pro cent zijn. Reproductiegetal Ook in Nederland gaat het RIVM er nog steeds vanuit dat de Britse va riant meer besmettingen veroor zaakt dan de klassieke. Het repro ductiegetal van de mutant ligt de laatste twee weken 0,24 hoger dan dat van de oude varianten. Hoe meer besmettingen Brits zijn, hoe sneller het totaal aantal besmettin gen zal stijgen, stelt het RIVM. Het liep zeker nog niet storm tijdens de eerste, speciaal ingelaste verkie zingsdag voor risico groepen. Maar voor de stemmers bleek het een verademing. Eindelijk eens geen rij. Precies op 17 maart ver wachten Marente Vlekke (32) en Micha Beekman (31) uit Utrecht hun baby. De bevalling zou best nog een paar dagen langer op zich kun nen laten wachten, maar zomaar ook eerder kunnen beginnen. Stemmen als de weeën eenmaal aan de gang zijn, gaat 'm niet worden. Dus is Vlekke maandagmorgen een van de eerste kiezers op het Utrechtse stad huis die het vakje van haar favoriete kandidaat rood kleurt. Zo weet ze in elk geval zeker dat haar stem niet ver loren gaat, al valt ze eigenlijk niet in de risicogroep waarvoor deze bijzon dere stemdagen in het leven zijn ge roepen. ,,Maar we dachten hoe eerder we het kunnen doen, hoe beter'', zegt Vlekke. Verboden is het ook niet. Portier Niels Peuchen vraagt bij de ingang van het stadhuis nergens naar en houdt niemand tegen. Iedereen die wil komen stemmen, is welkom. Zo lang bezoekers maar afstand houden, de handen desinfecteren, de aange geven looproutes volgen en een mondkapje op doen. Dat laatste is voor de vrijwilligers die de stembil jetten in Utrecht uitdelen soms nog Eén keer heb ik iemand moeten vragen het mondkapje af te zetten best lastig. Zij moeten de identiteit van iedere kiezer controleren. Al gaat het ze tot nu toe goed af. ,,Eén keer heb ik iemand moeten vragen het mondkapje af te zetten. Dat was een vrouw met ook nog een muts op en donkere brilglazen. Toen werd het wel heel lastig", zegt een van de vrij willigers. Storm loopt het nog niet in die eer ste uren in Utrecht. Wie wel komt, doet dat hier niet zozeer om zo rustig mogelijk te kunnen stemmen, maar vooral omdat het handig uitkomt in de eigen agenda. Zo zijn er kiezers die woensdag op vakantie willen in ei gen land. Of die tijdens het loopje voor de boodschappen toevallig toch langs het stembureau kwamen. „Dat gaat dus in één moeite door en dan heb ik het maar alvast gedaan'', zegt Jerry Alblas (79). Katy Dirksen (76) is op weg naar het verzorgingshuis om daar mantel zorg te geven. ,,Ik heb lang getwijfeld over mijn partij, maar ik was er al uit en dan kan ik het net zo goed nu doen. Drie dagen stemmen mag van mij altijd wel. Dan staan we tenmin ste niet in de rij.'' Zelfs de Nijmeegse burgemeester Bruls stemt op de dag die eigenlijk niet voor hem is bedoeld. Maar hij noemt de extra stemdagen vanwege de coronacrisis 'een heel goede vondst, waar iedereen gebruik van kan en mag maken.' In Nijmegen openden ze zelfs twintig extra stem bureaus bovenop de tien die het mi nisterie verplicht stelde. Ze moedi gen het daarmee juist aan om toch eerder te komen en hopen daarmee te voorkomen dat het op woensdag op plekken te druk wordt. Autostraat Zover gingen ze in Amsterdam niet. Burgemeester Femke Halsema stemt ook pas op de officiële verkiezings dag, laat ze weten als ze in de RAI een kijkje neemt bij een wel heel bijzon der stembureau; de auto- en fiets- straat. Het is voor het eerst in 127 jaar dat hier gestemd kan worden. Een at tractie op zich, vindt Daan Pluijns. Hij is zojuist met zijn auto langs drie tenten gereden. Eén waar hij het stembiljet ophaalde, één waar hij vanuit zijn raam stemde en bij de volgende tent het stembiljet in de stembus gooide. ,,Het doet heel Ame rikaans aan dit. Maar het bevalt mij heel goed. Dit mag van mij altijd wel." Ook Pluijns valt niet in de kwetsbare doelgroep, maar heeft een andere reden om hier nu te zijn. Hij heeft zojuist zijn huis verkocht en is naar een andere stad verhuisd. „Dus dit kwam perfect uit. Anders hadden we een hoop gedoe gehad om te kunnen stemmen." Vandaag kan er ook nog op zo'n 1600 locaties worden gestemd. Morgen, op de officiële verkie zingsdag, zijn er zo'n 9200 plek ken waar mensen terechtkun nen. De meeste stembureaus zijn open tussen 07.30 uur en 21.00 uur. dinsdag 16 maart 2021 GO Het aantal besmettingen en zie kenhuisopnamen neemt na een paar stabiele maanden onmis kenbaar toe. Is dit het begin van een derde golf? Wat is de rol van de Britse variant? En hoe kan het dat er ondanks de nog steeds strenge maatregelen toch meer besmettingen zijn? Sander van Mersbergen Bilthoven Nieuwe gevallen perdag Testen in GGD-teststraten per dag 10.000 70.000 60.000 50.000 40.000 30.000 20.000 10.000 15 mrt Covid-achtige klachten deelnemers infectieradar met Covid-19-achtige klachten 5-daags gemiddelde 2,5% - 2,0 1,5 1,0 %- 13 mrt 1 jan 1603211 BRON: RIVM -8 mrt 'Drie dagen tijd om te stemmen, dat mag van mij altijd zo blijven' Raymond Boere Utrecht Een kiezer brengt vervroegd zijn stem voor de Tweede Ka merverkiezingen uit op een Eindhovens stembureau. foto anp —Vrijwilliger op het stembureau Marente Vlekke en Micha Beekman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3