OM vindt steekpartij 't Bierwinkeltje nu toch poging doodslag Tholen denkt na over testevenement Bomen op plein HZ: 'We hebben dringend behoefte aan schaduw' 5 sen vertellen waarom ze vandaag al stemmen. ,,Ik heb last van mijn luchtwegen en overgewicht. Ik wil niet op de IC komen, dus ik ben het afgelopen jaar nog maar tien keer ergens heen geweest", zegt een vrouw. Anderen willen sim pelweg niet besmet raken met het virus. Het is duidelijk: deze extra dagen voorzien in een behoefte. Twee boa's van de gemeente mel den zich. Nee, ze komen niet stemmen, maar bezoeken deze week elk stembureau. Ronald deelt het incident met de mond kapjesweigeraar. ,,Goed opgelost", oordelen de handhavers. Tegen 12.00 uur wordt de lunch bezorgd: vers belegde broodjes van de Korenbeurs uit Kruiningen. Doorgewinterd stem bureaulid Ronald laat het zich goed smaken. ,,Maar je kunt het beste op het stembureau in Ril land zitten. Geweldig wat ze in de keuken van het dorpshuis voor je klaarmaken." Na de lunch ver schijnt een video-oproep van José van Egmond op mijn scherm. De burgemeester bezoekt normaal de stembureaus en wil nu virtueel worden bijgepraat. Ik vertel haar onder andere over een man die al per post had gestemd en met twee volmachten aankwam. Na telefo nisch overleg met een ambtenaar heb ik hem moeten teleurstellen. Van de wet mag je namelijk alleen voor een ander stemmen op het moment dat je ook zélf stemt. Van Egmond knikt instemmend. ,,Veel succes nog!" De laatste uurtjes zit ik weer achter de tafel. Het is rus tig, veel stemmers lopen direct naar het 'loketje' van Marite. ,,Ik ga naar die dame, wat dacht jij!", schatert een man. Nou, daar kan ik het mooi mee doen. Rond half twee is het eerste lid van de ver vangende ploeg present. Op dat moment hebben ruim tachtig mensen gestemd. Na een vlotte overdracht is het tijd om te gaan. Of ze het even leuk gaan krijgen als wij? Ik heb geen idee. Maar dat ze niet naar huis gaan met honger, dat staat vast. Die straf legde de rechtbank in Middelburg twee jaar geleden ook op. De rechtbank was ook tot het oordeel gekomen dat er sprake was van een poging tot doodslag. De nu 22-jarige J. de P. uit Terneu zen ging in hoger beroep. Hij vond vooral de straf te hoog. Wel be kende hij dat hij had gestoken en zei hij dat hij daar spijt van had. De steekpartij gebeurde op een stapavond. Zowel het slachtoffer als De P. had stevig ingenomen. Meer dan tien bier zeker. De slechte dronk leidde al in het café tot een ruzie. Het latere slachtoffer werd toen door de bareigenaar de tent uitgezet. Niet veel later stapte ook J. de P. naar buiten. Daar ont stond, vlak bij de fietsenstalling, opnieuw ruzie. Het slachtoffer belde nog iemand anders en uit eindelijk werd het vechten. Daar bij stak De P. zijn belager neer, met het zakmes dat hij vaak bij zich heeft. Het slachtoffer werd in elk geval negen keer geraakt in zijn buik, borst en hals. Hij liep daarbij een klaplong op. Doodsteken Volgens de aanklager nam De P. daarmee bewust het risico dat hij de man zou doodsteken. Advocaat Mark Dunsbergen vond van niet. ,,Ik zie nergens diepe steekwon den. Wel snijwonden. Het lijkt erop dat hij paniekerig met een mes heeft gezwaaid.'' In de ogen van de raadsman was er boven dien sprake van zelfverdediging, waardoor De P. vrijuit zou moeten gaan. Daar was de advocaat-gene raal van het OM het weer niet mee eens: ,,Hij had makkelijk kunnen weglopen.'' SINT-ANNALAND Onder meer de Ziggo Dome, de Jaarbeurs en Walibi waren al toneel van testeve nementen. Als het aan Tholen ligt, kan zoiets ook in die gemeente ge houden worden. Bijvoorbeeld, op kleinere schaal, in De Wellevaete in Sint-Annaland. Nog niet eerder klonk zo'n geluid in één van de Zeeuwse gemeenten. In Tholen dus wel. Volgens wet houder Frank Hommel wil het col lege ook 'een voortrekkersrol ne men'. ,,Er is er al wat in gang gezet om te kijken wat de mogelijkheden zijn. Mede naar aanleiding van ge sprekken die we hebben gehad met horeca en het overleg binnen het politiedistrict Markiezaten." ABT-fractievoorzitter Han van 't Hof is daar blij mee. ,,Hoe dat eruit ziet is aan de verenigingen, maar je kunt denken aan uitvoeringen van een muziekvereniging of koor in De Wellevaete in Sint-Annaland. Veel inwoners snakken naar meer sociale contacten in combinatie met een activiteit. Ook de jeugd heeft hier behoefte aan. Het is mo gelijk om in de onderzoeksopstel- ling meerdere bubbels in te richten, zodat duidelijk is wat de veilige op ties zijn. Bij goede resultaten ziet ABT kans om iets meer ruimte te geven aan het sociale leven binnen de gemeenschap." De bomen zijn geschonken door waterschap Scheldestromen. Dat kreeg de afgelopen jaren kritiek omdat het grote aantallen bomen kapt maar er minder voor terug- plant, aangezien de nieuwe bomen verder uit elkaar moeten staan. Kritiek kwam er onder meer van de Zeeuwse milieuorganisatie ZMf. ,,We constateerden dat er wat fric tie was", zoals Marien Weststrate, dagelijks bestuurder van het water schap, het formuleert. ,,Daarom heb ik gevraagd: kunnen we niet sa menwerken?" Dat heeft ertoe geleid dat Schel- destromen deelneemt aan een pro ject waarbij ZMf samen met andere partijen ervoor zorgt dat er bomen op schoolpleinen worden geplant. Het waterschap levert deze. De HZ is de eerste school die ook daadwer kelijk bomen plant. Maximaal vijf bomen Het gaat om maximaal vijf bomen per school, zegt Weststrate. ,,Zo helpen we de klimaatdoelen enigs- zins te bereiken, al lossen die paar bomen het probleem niet op." Het waterschap is ook in gesprek met een eigenaar van gebied van twaalf hectare, om daar op grotere schaal extra bomen te planten. Voor de HZ is het bomenproject een uitkomst, zegt Ingrid de Vries, projectleider van HZ Green Office. Deze studentenorganisatie wil de directe omgeving van de HZ 'ver- groenen'. Wat ons betreft is dit een begin. We hebben dringend behoefte aan meer bomen en scha duw, want nu zit j e hier al te puffen zodra het lenteweer is. Meer scha duw geeft ook meer mogelijkheden om buiten les te geven. Dat is zeker in deze coronatijd belangrijk." dinsdag 16 maart 2021 GO In hoger beroep vindt het Openbaar Ministerie de steek partij bij café 't Bierwinkeltje in Terneuzen in februari 2018 toch een poging tot doodslag. Eerder dacht de officier van justitie aan een poging zware mishandeling. De strafeis steeg gisteren bij het gerechts hof in Den Bosch dan ook na venant: van 14 weken cel naar een jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Pieter van Klinken Den Bosch Uitspraak op 29 maart De HZ-studenten Andrea Kiss, Carmen Verras en Lola vom Hof planten de eerste bomen. foto dirk-jan gjeltema Het zo kale schoolplein van de HZ in Vlissingen wordt een stuk minder kaal. Studenten hebben gisteren vijf bomen geplant: drie winterlindes en twee zure ker senbomen. Rolf Bosboom Vlissingen MARCELLE DAVIDSE M Joeri Wisse (links): ,,Voor- dat mensen hun stem mogen uit brengen, moet ik een aantal zaken contro leren." fotos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37