s? Geef vrouwen de straat terug Bevrijdingsfestival alleen in CineCity Zorgen om natuur door toename kitesurfers Verdoving 2 SALAR AZIMI PERSCONFERENTIE De kasteelpoort van De Elderschans in Aardenburg ging gistermiddag om drie uur wagenwijd open voor journalisten. Salar Azimi gaf een persconferentie in zijn eigen woning: ,,Doe alsof je thuis bent." Commentaar Oud-wielrenster Marijn de Vries plaatste gisteren een op merkelijk bericht op Facebook. Ze was getroffen door de mededeling van een man die met zijn dochter op de racefiets een rondje maakte. Telkens als ze een groepje man nelijke fietsers inhaalden, zijn dochter voorop, hoorde hij de seksistische opmerkingen die ze achter zich aan geslingerd kreeg. 'Het gaat niet alleen over 's avonds', schreef De Vries te recht. 'Het gaat ook over overdag.' Naar aanleiding van de verkrachting van en moord op de Londense Sarah Everard is de hashtag #ReclaimTheStreets (vrij vertaald: wij eisen de straat weer op) populair op sociale media. Vrouwen zijn het zat dat ze - 's avonds én overdag - niet normaal buiten kunnen rondwandelen of fietsen zonder op zijn minst verbaal lastig te worden gevallen. Drie Zeeuwse vrouwen vertellen over hun ervaringen en de voorzorgsmaatregelen die ze noodgedwongen nemen: sleutelbos als boksbeugel in de aanslag, telefoon bij de hand, verhullende kleding. Naar aanleiding van het Zeeuwse verhaal zou je nog kunnen denken dat het gaat om iets te veel engerds die 's avonds op zoek gaan naar een kick. Het verhaal dat De Vries aanhaalt be wijst dat het gaat om een veel breder probleem. Het is er altijd en overal. Zolang mannen onderling tolereren dat passerende vrouwen foute opmerkingen naar hun hoofd krijgen, blijft de openbare ruimte een onveilige omgeving. Het zijn de mannen die in actie moeten komen: geef vrouwen de straat terug. Het verhaal dat De Vries aanhaalt bewijst dat het gaat om een veel breder probleem Organisator Cultuurwerf hoopte begin dit jaar ook optredens in het Scheldetheater in Terneuzen, de Stadsschouwburg in Middelburg en De Mythe in Goes te verzorgen. Maar het festival is nog wat beperk ter van opzet, omdat half maart nog steeds getwijfeld wordt of er pu bliek bij de optredens mag zijn. De Zeeuwse band PEER, Altin Gün met zangeres Rona Lane en zange res S10 treden 'live' op. Directeur Onno Bakker van Cul- tuurwerf hoopt dat een beperkt aantal concertgangers naar het ALMANAK Vanwege een hoognodig tan dartsbezoek dat enkel op maan dagochtend kon plaatsvinden, schoof die Vlissingse verslagge ver gisteren een kwartiertje la ter aan bij de dagelijkse digitale krantbespreking. Gaat het een beetje, vroegen haar collega's belangstellend vanuit hun vi- Vrijheidscafé mag komen. Alle be langstellenden kunnen de concer ten volgen via radio en televisie bij Omroep Zeeland en via livestreams van de omroep en het Bevrijdings festival. Ook de H.M. van Rand- Cultuurwerf dacht begin dit jaar ook optredens te verzorgen in Terneuzen, Middel burg en Goes wijklezing, vrijheidscolleges en optredens van de 'Ambassadeurs van de Vrijheid'(dit jaar: Davina Michelle, Tino Martin en Jonna Fraser) kunnen via de streams, ra dio en tv worden beluisterd en be keken. deovakjes. Ja, het ging prima. Tot die Zeeuws-Vlaamse collega zich in het gesprek mengde. Ik kan goed zien dat je net een ver doving hebt gehad, merkte hij op. Hij werd vriendelijk be dankt. De tandarts had haar na melijk helemaal geen verdoving gegeven. Gaslek door werkzaamheden Chauffeur gewond bij kantelen tankwagen De tankwagen raakte niet lek. Wel was er een die sellekkage. Camera's, statieven en plopkappen van onder meer De Telegraaf en PowNews. Zo'n vijftien journalisten uit Nederland en België staan te wachten voor kasteel De Elder- schans in Aardenburg. De oproep van Salar Azimi om naar het 'hol van de leeuw' te komen, is niet aan dovemansoren gericht. Azimi belegde een persconferen tie om alle vragen te beantwoorden over het onderzoek, waarvoor de politie hem en zijn broer Sasan af gelopen dinsdag aanhield. De broers worden verdacht van hypo theekfraude, witwassen en vals heid in geschrifte. Hij heeft niks te verbergen, wil Azimi laten zien. Dat lijkt hij te willen benadrukken door de journalisten in het kasteel uit te nodigen waar hij woont met zijn gezin. Om iets voor drieën gaat de deur open. Zo'n bijeenkomst is een vreemde gewaarwording in coro- natijd, zeker bij iemand thuis, maar blijkt tot in de puntjes voorbereid. Op een tafel in de hal liggen mond kapjes, voor wie er eentje vergeten is. De aanwezigen wordt gevraagd om hun naam op te schrijven en er staat desinfecterende handgel. Ver tederend: er staat in de hal een kleine versie van de witte Mercedes die buiten staat en aan de kapstok hangen kinderparaplu's in vrolijke kleuren. Verslaggevers worden naar het vertrek gebracht waar Azimi ook de video opnam waarin hij de media uitnodigde voor de bijeen komst. Een weelderig gedecoreerde ruimte in pasteltinten met kroon luchters aan het plafond, goudkleu- Volgens Statenleden Gerwi Tem mink en Maaike Walraven maken vogelaars en ecologen zich zorgen. Kitesurfers begeven zich steeds va ker in de gebieden van zeldzame vogels. Daar staan borden dat ze er niet mogen komen, bijvoorbeeld langs de Oesterdam. De Zeeuwse milieudienst RUD zou te weinig capaciteit hebben om daartegen op te treden. De GroenLinksers willen weten of dat klopt. Zij zien een spanning tussen het stimuleren van een ge zonde levensstijl van mensen door buitensport en de bescherming van natuurgebieden. Heeft de RUD vol doende mensen en controleren die wel op tijden - bijvoorbeeld in het weekend - dat kitesurfers actief zijn? GroenLinks vindt dat de provin cie snel met de betrokkenen in ge sprek moet om te voorkomen dat de situatie tijdens het komende re creatieseizoen helemaal uit de hand loopt. dinsdag 16 maart 2021 Het Bevrijdingsfestival Zeeland gaat door op woensdag 5 mei, maar optredens worden exclu sief gestreamd vanuit een speci aal Vrijheidscafé in CineCity XL in Vlissingen. René Hoonhorst Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Bij werkzaamheden in een seniorencomplex aan de Vondelingsplaat in Zierikzee is gisteroch tend rond 10.35 uur een gasleiding geraakt. Uit metingen van de brandweer is gebleken dat er daadwerkelijk gas is vrijgekomen. De nuts voorziening is gekomen om de leiding te repare ren. SLUISKIL Op de Industrieweg bij Sluiskil is gisteren aan het einde van de middag een tankwagen gekanteld. De bestuurder is daarbij ge wond geraakt. Het eenzijdige ongeluk gebeurde rond 17.40 uur tussen het terrein van Yara en de op- en afrit bij Axel. De vrachtwagen raakte hier in de rechter- berm, maakte een slinger en belandde op zijn kant. De chauffeur van de tank wagen geladen met Ad- blue, is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Over de aard en de ernst van zijn letsel is niets be kend. Vanwege het onge luk was de weg deels ge stremd. MIDDELBURG Boeken halen bij de bieb kan een dagje niet De afhaalservice van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk is morgen gesloten. De bieb is ook een stembu reau. Door de verwachte drukte bij het kiezen is besloten de afhaalser- vice die dag te sluiten. De ZB wil dat de klanten - zonder bang te hoeven zijn voor besmetting - boeken kunnen afhalen én kunnen stemmen. Door de verwachte drukte en de geldende coronamaatregelen is een combinatie niet mo gelijk. Een dag later is de afhaalservice ge woon weer open. Welkom, Sophie Stockman Aardenburg Doordat het aantal kitesurfers in Zeeland toeneemt, zoeken ze steeds vaker beschermde na tuurgebieden op. De Statenfrac tie van GroenLinks wil dat het dagelijks provinciebestuur actie onderneemt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Journalisten wachten voor kasteel De Elder schans op de persconfe rentie van Salar Azimi. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34