c* 'Dit had fout kunnen aflopen' 'Niemand deed iets' 'Hij greep me vast en begon me te betasten' Hoe veilig voelt het hier op straat? Drie Zeeuwse vrouwen vertellen De vrouw is een prooi en de straat is het jachtterrein. Dat is de gedachte achter de hashtag #ReclaimTheStreets, die sociale media domineert sinds bekend werd dat uitgerekend een politieagent de 33- jarige Sarah Everard uit Londen verkrachtte en vermoordde toen ze in de vroege avond naar huis liep. Maar Londen is een wereldstad. Zeeland is toch een heel ander verhaal. Of niet? Drie Zeeuwse vrouwen vertellen over hun straatgevoel. Lidewij Hiemstra houdt wel van een feestje. De 39- jarige Vlissingse is vaak en veel alleen over straat ge gaan, ook 's nachts of in de vroege morgen. ,,Het zit altijd wel ergens in mijn achterhoofd. Je zorgt dat je iets bij je hebt dat als wapen kan dienen. Je let op je kleding, iets ingetogener dan je zelf zou willen. Of in ieder geval een lange jas eroverheen, iets donkers, zodat je 's avonds niet opvalt. Een pet op. Je laat mensen weten waar je bent. Hoeveel ver halen ik al niet gehoord heb van vriendinnen... Zelf heb ik altijd geluk gehad, weet ik nu. Een jaar geleden was er een incident dat me de ogen geopend heeft. Ik maakte een wandeling in de buurt van Koudekerke toen ik merkte dat ik gevolgd werd. Een man, op een afstandje, met een zaklamp in zijn hand, die hij aan en uit deed. Toen ik omkeek, floot hij naar me, zoals je naar een hond fluit. Ik ver snelde mijn pas en pakte mijn telefoon om mijn vriend te bellen. Hij is direct gekomen. Achteraf kwam de schrik. Je realiseert je: dit was eng, dit had fout kunnen aflopen." Toen ik omkeek, floot hij naar me, zoals je naar een hond fluit ,,Ken je dat trucje, waarbij je je sleutels tussen je vingers hebt zodat je een soort boksbeugel krijgt?", vraagt Manon Koop man (24) uit Vlissin- gen. Hand in je jaszak, vingers om de sleutel bos geklemd. Het is één van de manieren waarop ze zich voor bereidt op eventuele onaangenaamheden, als ze 's avonds over straat gaat. ,,Toen ik nog rookte, stak ik er een op als ik in het donker op straat liep. Niet om op te roken, maar om in iemand zijn gezicht te duwen, als dat nodig was. Bi zar eigenlijk, dat het zo normaal voor mij is om dat te doen. Nee, ik voel me niet veilig. Als er iemand achter me loopt, steek ik de straat over. Ik laat het weten als ik veilig thuis ben aangeko men. Als ik door een park moet, of door een donker straatje, doe ik dat bellend, zo dat de persoon aan de andere kant het weet als er iets gebeurt." Hoe denkbeeldig is die angst? ,,Nou, het gebeurt best vaak dat je wordt achtervolgd of nageroepen. Het zijn allemaal van die kleine dingen. Er ge- Als ik door een park moet, of door een donker straatje, doe ik dat bellend beurt niet écht iets. Een groep jongens die je de weg verspert, zo dat je er niet langs kan. Vlak voor de avondklok inging liep ik van een vriendin naar huis, drie minu ten lopen. Het was een uur of twaalf 's nachts. Er stond een groepje op straat. Een jongen zei: 'Mevrouw, er valt iets uit uw tas'. Direct daarna: 'Ik wil met je naar bed'. Ik liep snel weg en zei dat hij me met rust moest laten, maar hij bleef doorgaan en liep nog een stuk achter me aan. Ik riep harder, het hielp niet. Nie mand deed iets. Ge lukkig was ik vlak bij mijn huis. Binnen heb ik direct de knip op de deur gedaan. Ik dacht nog: zou hij nu weten waar ik woon? Heel bedreigend." Op Internationale Vrouwendag moest de Souburgse Ilja Berend sen (25) terugdenken aan wat er een jaar geleden gebeurde. Het is vier uur in de ochtend en Ilja heeft er een nachtje stappen op zitten. Ze rijdt met een flinke vaart over de Nieuwe Vlissingseweg richting Middelburg, Justin Bieber op de koptelefoon, als ze een harde douw tegen haar fiets voelt. ,,Ik verloor mijn evenwicht en viel. Keihard. Nog voor ik opgekrabbeld was, stond die man er. Hij vroeg hoe het ging. Zonder overgang greep hij me vast en begon me te betasten. Ik bevroor. Stond vastge nageld aan de grond. Tot ik ergens de kracht vandaan haalde om hem van me af te duwen, heel hard. Ik greep mijn fiets en reed als een idioot weg. Ik weet nog dat de fiets heel zwaar trapte, het was toch al een beetje een wrak en bij de val Je neemt het jezelf bijna kwalijk, dat zo'n man je aanvalt was er van alles verbogen, maar ik blééf trappen. Via brandgangetjes, zigzaggend, steeds maar achter omkijkend, doodsbang reed ik ver der. Toen ik eindelijk wat langza mer durfde te gaan, wilde ik mijn telefoon pakken om 112 te bellen, maar ik kon hem niet meer vin den. Waarschijnlijk heeft die man hem gestolen." ,,Ik ben veranderd. Mijn gevoel van veiligheid is weg. Ik dacht al tijd: Nederland, daar kun je als vrouw best alleen rondlopen. De eerste tijd droeg ik alleen wijde kleding, waar je mijn lichaamsvor- men niet in zag. Want je gaat toch denken: was er iets aan mijn uiter lijk dat het uitlokte? Terwijl ik weet dat het niet zo is. Ik kleed mezelf eerder stoer dan super vrouwelijk. Je neemt het jezelf bijna kwalijk, dat zo'n man je aan valt. Na acht maanden therapie ben ik nu weer zover dat ik me weer 'normaal' durf te kleden. Hoe ik me over dit alles voel? Boos, heel boos. Dat dit altijd nog gebeurt in Nederland. Dat er mannen zijn die denken: 'Vanavond ga ik eens lek ker los op een vrouwtje.' Onbe grijpelijk." 1% I dinsdag 16 maart 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Altijd bedacht op GEVAAR Ondine van der Vleuten ZEELAND 2, commentaar - Lidewij Hiemstra Lidewij Hiemstra: „Altijd iets bij je wat als wapen kan dienen." Manon Koopman: ,,Als er iemand achter me loopt, steek ik de straat over." foto jelle bathhoorn - Manon Koopman Ilja Berendsen werd van de fiets getrokken en aangerand. ,,Ik dacht altijd: Nederland, daar kun je als vrouw best alleen rondlopen.'' - Ilja Berendsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33