Nominaties voor Oscars waren nog nooit zo divers MEDIA CULTUUR 29 A dinsdag 16 maart 2021 Alexander van Eenennaam Chloé Zhao is genomineerd voor 'beste regie'. Haar western Nomad- landis bovendien favoriet voor 'beste film'. foto epa Na jarenlange kritiek op de onder vertegenwoordiging van mensen met een donkere huidskleur en vrouwelijke filmmakers, laat het Oscarcomité zich dit jaar van zijn meest diverse kant zien. Gudo Tienhooven Een unicum: in de categorie 'beste regie' zijn twee vrouwen genomi neerd: de Britse Emerald Fennell voor de feministische wraakthriller Promising Young Woman en de Azia- tisch-Amerikaanse Chloé Zhao voor haar moderne western Nomadland. Die laatste wordt gezien als dé favo riet voor 'beste film'. De nominaties voor de 93ste Oscaruitreiking wer den gistermiddag bekendgemaakt. Nomadland met actrice Frances McDormand (Fargo) is een ingehou den drama over 60-plussers die hun baan verliezen en besluiten voortaan als moderne nomaden door het westen van de Verenigde Staten te trekken. Als deze film, met in totaal zes Oscarnominaties, er inderdaad op 25 april met de hoofdprijs vandoor gaat, lijkt de Academy of Motion Pic ture Arts and Sciences (die jaarlijks de Oscars uitreikt) definitief vaarwel te zeggen tegen grote publieksfilms. De tijd dat blockbusters als Titanic, Braveheart en The Lord of the Rings het Oscargoud kaapten, is voorbij. Mensen met een donkere huids kleur scoorden niet alleen meer no minaties dan voorheen, ze behoren dit jaar ook tot de serieuze kansheb bers. Zangeres Andra Day lijkt de voorzichtige favoriet voor 'beste actrice' in The United States vs. Billie Holiday, Chadwick Boseman wordt zeer waarschijnlijk postuum 'beste acteur' met zijn rol als ambitieuze jazztrompettist in de theaterverfil ming Ma Rainy's Black Bottom en Da niel Kaluuya (bekend van de horror hit Get Out) is dé troef in de categorie 'beste mannelijke bijrol' als Black Panther-strijder Fred Hampton in Judas and the Black Messiah. Het Bosnische Quo Vadis, Aïda?, over de val van Srebrenica, maakt kans in de categorie 'beste internatio nale film'. Het oorlogsdrama werd mede geproduceerd door het Neder landse bedrijf N279 en wordt bevolkt door onder anderen de Nederlandse acteurs Raymond Thiry en Reinout Bussemaker. fgelopen zomer legde de zanger van Racoon, Bart van der Weide, geregeld een straatje. Zoveel viel er niet te doen voor een musicus zonder podium. Hij kwam er wel achter dat het fysiek meer van iemand vraagt. ,,Het was niet heel goed voor mijn ruggetje'', zegt Van der Weide (46), die tegenwoordig het straten maken tot een minimum beperkt en zich nu toelegt op het schrijven van een reeks kinderboeken. Daarover later meer. Muziek is en blijft immers de kernactiviteit van Van der Weide en zijn band. Vrijdag laat Racoon opnieuw van zich horen met nieuw werk, de single Hee joh Jip. Het is het derde num mer van het eerste Nederlandstalige album dat de Zeeuwse band vorig jaar al maakte. Het album vol luisterliedjes wacht sinds dien op een verschijningsdatum. ,,We zijn terug in de jaren 60'', zegt gitarist Dennis Huige (46) lachend. ,,We brengen het sin gle voor single uit.'' Van der Weide, Huige en bassist Maar ten van Damme (42) kunnen er nog best om lachen, maar daaronder ligt wel dege lijk de frustratie die iedere muzikant in co- ronatijd voelt. ,,Voor mij is dit het eerste al bum waar ik aan heb meegewerkt'', vertelt Van Damme, die in 2017 bij de band kwam. ,,Op dit moment wil ik zelfs op bruiloften en partijen zingen'', zegt Van der Weide. ,,Maakt niet uit, als we maar weer kunnen optreden.'' Vrijdagmiddag, wanneer de single is ver schenen, spelen de drie van Racoon live een aantal nummers in een livestream op de site van deze krant. Drummer Paul Bukkens ontbreekt, omdat de liedjes op het nieuwe album, waarop ook Het is al laat toch en De echte vent, geen drums bevatten. Live spelen voor pu bliek laat nog op zich wachten en daarmee ook de release van het album, dat vanwege de Nederlandse taal voor het voorheen Engelsta lige Racoon extra span nend is. Overschakelen op het Nederlands kwam uit de koker van Van der Weide, die aan vankelijk stuitte op wat weerstand. ,,Ik zag het niet zitten'', zegt Huige. ,,Ik heb hele maal geen Nederlandstalige achtergrond en dacht vooral aan het levenslied. De Jor- daan, accordeons, dat werk. Maar het blijkt maar weer dat angst een slechte raadgever is, want ik vind de liedjes schitterend. De teksten gaan richting levenslied, maar op een Racoon-manier.'' Op dit moment wil ik zelfs op bruiloften en partijen zingen, als we maar weer kunnen optreden —Bart van der Weide, zanger Ligt de toekomst van Racoon bij het Ne derlands, het Engels of misschien wel alle bei? ,,Die kant lijkt het uit te gaan'', zegt Van der Weide, ,,maar het is nog te vroeg om dat te bepalen.'' Huige: ,,Het werkt alle bei en eigenlijk voel je het bij een liedje meteen of dat in het Engels of het Ne derlands moet. We hebben ook wel eens een Engels liedje naar het Nederlands vertaald, dat werkte totaal niet.'' Van der Weide: ,,Ik denk dat onze fans het allebei wel waarderen. Het komt eerlijk uit onze donder, dat is belangrijk.'' De clips bij de Neder landstalige nummers zijn allemaal met een getekend poppetje, dat ook zal terugke ren op de albumhoes. Het grap pig ogende figuurtje komt wel M - AT Onder: Racoon, met vlnr Dennis Huige, Bart van der Weide, Paul Bukkens en Maarten van Damme. Boven: Het poppetje uit de clips, gebaseerd op een tatoeage van Van der Weide. foto's sony music en youtube ergens vandaan. Van der Weide: ,,Het staat op mijn rug. Toen ik een jaar of 18 was, heb ik dat zelf getekend en in Utrecht heb ik het laten tatoeëren. Waarom?'' Lacht: ,,Nou, omdat ik destijds een ontzettend stomme lul was. Dat zijn van die dingen die je liever niet had gedaan. Gelukkig staat het op mijn rug en zie ik het zelf niet. Des tijds vond ik het vet cool natuurlijk. Nou ja, nu heeft dat mannetje toch nog een func tie gekregen.'' Kinderboeken Het straatjes leggen is er een beetje uit, maar hoe zit het met die kinderboeken? ,,Ik heb er eentje af, daar worden nu illustra ties bij gemaakt. Het komt van de verhalen die mijn vader vroeger voor mij en mijn zusjes verzon als we gingen slapen. Het waren verhalen over drie hondjes, Roef, Toef en Snoef. Die heb ik ook nog aan mijn kinderen verteld. Ik heb er nu acht ideeën voor, waarvan dus één uitgewerkt. Ik ver wachtte dat het niet zo moeilijk zou zijn, maar dat viel toch tegen. Ik heb wel ontdekt dat je bij het vertellen, als je naast ze op bed zit, veel meer nuances en spanning in een verhaal kunt brengen dan als het in een boekje staat.'' Vrijdag op onze site: exclusieve livestream Vrijdag brengt Racoon zijn nieuwe single Hee joh Jip uit. Exclusief op onze site is er vrijdagmiddag tussen 17.00 en 18.00 uur een livestream waarin bandleden Bart, Dennis en Maarten vragen van fans beantwoorden en liedjes spelen. Wie een vraag voor Racoon heeft, kan deze stel len via racoon@dpgmedia.nl. Ifcr'- 5 W!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29