Experts over de plussen en minnen na drie dagen testen in de Formule 1 27 Na drie lange testdagen zijn de stofwolken in Bahrein opgetrokken. Welke conclusies trekken de kenners Tom Coronel, Robert Doornbos en Allard Kalff richting de start van het Formule 1- seizoen over anderhalve week? Met een gezonde dosis jaloezie zag Robert Doornbos verslaggevers van Fi TV in de bochten van het circuit in Bahrein staan om van dichtbij de testdagen te analyse ren. ,,Voor het eerst in vijftien jaar was ik er niet bij, daar was ik doodziek van", zegt de voormalige Formule 1-coureur. ,,Met het blote oog kijken waar de coureurs in sturen en hoe de auto's zich gedra gen, dat is wat je het liefste doet." Maar ook voor de tv kreeg hij een prima indruk. Het optreden van Red Bull Racing en Max Ver stappen oogde solide. ,,Max gaf aan geen vraagtekens meer te heb ben. Dat is wat je wilt, dat je het hele programma hebt kunnen af werken. Behalve betrouwbaar oogde de Red Bull ook voorspel baar, in de zin dat als je een wijzi ging doorvoert, die ook brengt wat je ervan verwacht. Als dat zo is, kun je meer uit het hele pakket ha len. Ook voor Max' teamgenoot Sergio Pérez is dat fijn. Hij kan sneller wennen dan met de wat onvoorspelbaardere voorgangers van de auto. Ik heb signalen gezien dat dit hün jaar kan worden." Minnetje Waar Red Bull een plus scoort, no teert Doornbos bij Mercedes een minnetje. ,,In mijn optiek zijn ze met een bepaalde arrogantie naar Bahrein afgereisd. De auto is van uit de fabriek hup, zo het vliegtuig in getakeld, met het idee van: komt wel goed. Maar start de mo tor op zijn minst even in de fa briek, rijd een rondje over de parkeerplaats. Schakelt-ie goed, doet alles het? En dan pak je hem in. Nu betaalden ze een hoge prijs, de eerste dag ging grotendeels ver loren." Ook de keuze om op alle drie de testdagen bij de lunch van coureur te wisselen, begreep Doornbos niet. ,,Je haalt elke keer het mo mentum uit zo'n dag. Als coureur wil je altijd nog graag even iets nieuws proberen. Maar na een paar uur is de tijd al om. Bij Mercedes moesten ze nu drie keer halver wege de pedalen, het stoeltje, de gordels en alle instellingen aan passen. Dat kostte ze steeds een uur van de middagsessie. Al met al leek het hele team nog in winter slaap. Ze reden de minste meters van alle teams en dat is toch Mer- cedes-onwaardig." Spannender Commentator en coureur Allard Kalff denkt dat het seizoen op meerdere fronten spannender gaat worden dan afgelopen jaar. ,,Ik denk dat het middenveld nog bre der wordt. En dat de verschillen tussen Mercedes en Red Bull Ra cing ook kleiner zijn geworden. Dat heeft niets met hoop of senti ment te maken, kijk gewoon naar de feitelijke verschillen met een jaar geleden. Toen stonden Ver stappen en Albon (toen zijn team genoot, red.) boven aan de lijst met spins. De Red Bull oogt nu be trouwbaarder, het weggedrag voorspelbaarder. En Mercedes is nog niet helemaal bulletproof. Daar hadden ze juist iets meer proble men dan verleden jaar." Deze voorbereiding van Verstappen en Red Bull is gewoon beter dan ooit Als het woord 'wereldtitel' valt, schiet Kalff in de lach. ,,Zullen we gewoon eerst eens gaan racen? Maar ik heb wel altijd gezegd: als je Mercedes onder druk kunt zet ten, gaan ze vanzelf fouten maken en kun je ze verslaan." Tom Coronel voorspelde eind vorig seizoen al dat 2021 het jaar wordt van Verstappen. ,,En ik heb nu een nog positiever gevoel dan ik had durven hopen", zegt de coureur. ,,Hij wordt kampioen. Klaar. Het excuus van vorig jaar, de motor, is weggenomen. Want behalve Max had ook Tsunoda in de AlphaTauri de snelheid. Honda wil de Formule 1 uit met een big bang. Ze hebben de motor van 2022 een jaar naar voren getrok- ken, en niet omdat die slechter is." En er was nog meer bemoedi gends, aldus Coronel. ,,Max stond boven aan de lijstjes met snelle tij den, reed veel meer rondjes dan Mercedes. En ik zag een twinkel in zijn ogen, het zelfvertrouwen is groot. Zet Mercedes daar eens te genover. Toen Lewis Hamilton aanzette voor een snelle ronde, spinde hij en brak hij 'm af. Dan denk je: het zal toch niet waar zijn? Normaal gaf Mercedes je een tik op de neus van anderhalve se conde, of was er een truc, zoals met DAS (ingenieus stuursys teem, red.) vorig jaar. Dat is er nu allemaal niet. Als je alles optelt, is deze voorbereiding van Verstap pen en Red Bull gewoon beter dan ooit." Viel de experts verder nog iets op? Zeker. Let op de Japanner van AlphaTauri, Yuki Tsunoda, zegt Kalff. ,,Die was top. Ik heb goede hoop dat hij wat bijzonders gaat laten zien." Vlak McLaren niet uit, tipt Doornbos. ,,Met de Merce des-motor persten ze er fluitend snelle rondjes uit." Coronel schrok van Aston Martin. ,,De mooiste presentatie en by far de mooiste auto. Een Mercedes met een ander kleurtje, zou je denken. Maar ze reden amper en schamen zich vooralsnog rot." dinsdag 16 maart 2021 GO Twinkel in de blik van Max, Mercedes in winterslaap Rik Spekenbrink Rotterdam Max Verstappen test zijn Red Bull in Bahrein. Zondag 28 maart begint op hetzelfde cir cuit het nieuwe Formule 1-sei- zoen. foto afp M Tom Coronel: ,,Max wordt kampioen. Klaar.' M Robert Doornbos: ,,Red Bull oogt betrouwbaar.'' M Allard Kalff: „Eerst maar eens racen.'' -Tom Coronel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27