voorI 21 WEKEr Vraag het onze specialisten Klachten? Probeer eens een zitbal of stretcher beweging. Plan regelmatig zo'n pauze in. Zet een kop koffie, geef de planten water of doe een was in de wasmachine. Om jezelf te hel pen om dat echt te doen kun je pauzesoftware zoals de app Break timer installeren, waar je kunt instellen wanneer je pauze neemt. Of zet de wekker van je telefoon.'' Ook al ben je wandelmoe, doe het minimaal 20 minuten per dag Van der Wilk: ,,Een stukje wande len tussen de middag is goed voor je lijf én voor je concentratie. Neuropsycholoog Erik Scherder heeft daar meerdere onderzoeken naar gedaan. Als je minimaal twintig minuten achter elkaar beweegt, krijgen je hersenen een flinke boost. Er komen gelukshor- monen vrij die ervoor zorgen dat je concentratie de rest van de dag beter is. Wandelen is weinig belas tend voor je rug en zorgt voor ont spanning.'' Doe om de twee uur strekoefeningen Van Donselaar: ,,Als je niet te veel aantekeningen hoeft te maken, kun je ervoor kiezen staand of lopend te bellen. Bij voorkeur met de speakerfunctie aan of oortjes in, zodat je handen en armen even vrij zijn. Klem je telefoon nooit tussen je oor en schouder.'' Van der Wilk: ,,Het is verstandig eens in de twee uur oefeningen te doen waarbij je grote bewegingen maakt die tegengesteld zijn aan de houding waar je steeds in zit. Bijvoorbeeld het strekken van je armen door ze recht in de richting van je hoofd te bewegen. Of het strekken van je bovenrug door je handen achter je rug samen te vouwen en naar achteren te duwen.'' t vanzelf M'n vriend twijfelt over onze relatie en wil een time out. Moet ik op hem wachten? Ik heb één plekje op mijn hoofd waar het schilfert. Hoe kan dat? Is 's avonds bij de tv in slaap vallen slecht voor je? WW DINSDAG 16 MAART 2021 Kleine aanpassingen aan je thuiswerkplek kunnen al een flinke verbetering voor je lijf opleveren. illustratie flos Wie erg last heeft van rug- en nek- klachten vanwege het thuiswerken doet er verstandig aan om een ergo therapeut of fysio therapeut te con sulteren. Daarnaast zijn er betaalbare hulp middelen die kun nen helpen bij rug klachten. Bijvoor beeld een orthope disch zitkussen, ook wel wiebelkus- sen genoemd. Dat kan zorgen voor een rechtere hou ding in de stoel. Bij een zitbal werkt dat net zo. Daar zit je actief op en je traint tegelijk je rugspieren. Wie tussendoor niet genoeg ont spanning vindt in rek- en strekoefe ningen, kan kiezen voor een rugstret cher. Daarmee strek je de rug op een goede manier. Veel exemplaren hebben bovendien pijnbestrijdende massagepunten aan de buitenkant zitten. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl RELATIEFILOSOOF JAN DROST De ander die een stap terug doet omdat hij het niet meer weet, terwijl jij daarentegen nergens aan twijfelt en niets liever wilt dan bij elkaar blij ven. In zo'n situatie ben je erg kwetsbaar en heb je behoefte aan zekerheid. Want onzekerheid bete kent onveiligheid, niet we ten wat er gaat gebeuren. Soms proberen we die ze kerheid af te dwingen door een beslissing van de ander te ei sen - 'Ik wil weten waar ik aan toe ben! - of door zelf dan maar een besluit te nemen, bijvoorbeeld om de relatie te beëindigen. Alles beter dan die tergende onduidelijkheid, deze folte rende wachtkamer, zo denken we. Maar door deze daden- dwang lopen we wel het risico te verliezen wat wellicht bewaard had kunnen blijven als we het de tijd hadden ge geven. Dat is doodeng, iemand de tijd geven die hij nodig heeft, zon der te weten waar dit toe leidt. En uiteraard kan de onzeker heid niet eeuwig blijven du ren. Maar het is liefdes wijs als je de moed kunt opbrengen om, zoals de Duitse dichter Rainer Maria Rilke zegt, 'je vra gen als vragen te leven', de ander dit ook te gunnen, en geen ant woord te forceren. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Schilferplekjes op het hoofd kunnen worden veroorzaakt door seborroïsch eczeem, psoriasis of een schimmeltje, maar dan zit het vaak ver spreid over het lichaam. Bij één schilferig plekje moet u toch denken aan mogelijke huidkanker, zoals een basaal celcarcinoom of een plavei selcelcarcinoom. Die kunnen allebei ont staan op huidplekken die aan de zon worden bloot gesteld. Ze moeten wor den behandeld. Soms kan dit bij de huisarts en anders krijgt u een verwijzing naar de OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG Een dutje overdag kan best verfrissend zijn. Yuppen heb ben er zelfs een term voor: powernap. Na een kwartiertje dutten kun je er weer tegen aan. Bij ouderen is zo'n dutje echter minder effectief, zeker in combinatie met de slaap 's nachts. Ouderen hebben namelijk meer moeite met insla pen en worden vaker in de loop van de nacht wakker. Dat komt doordat het dag nachtritme vager dermatoloog. Probeer er niet aan te krabben, dat heeft geen enkel nut en vergroot de kans op een ontsteking van de huid. In de overige gevallen kan het gaan om een voorstadium van huidkanker, bijvoorbeeld acti- nische keratose en de ziekte van Bowen. Ook deze plekjes komen voor op huid waar ja renlang veel zon op is geko men. Beide zijn goedaardig, maar kunnen langzaam veran deren in een plaveiselcelcarci- noom. Om zeker van de diagnose te zijn kan de huisarts een biopt afnemen. De behandeling kan bestaan uit bevriezen, een 5FU- of een imiquimod- crème, een laserbehan deling of foto-dynami sche behandeling, pee ling of wegsnijden. Over leg dit met uw arts en let na de behande ling goed op nieuwe plekjes. wordt. Dagelijkse vaste werk tijden en regelmatige sociale contacten helpen om het dag-nachtritme vast te hou den. Vallen die activiteiten weg, dan kan verveling leiden tot dutten overdag. Als dat 's middags gebeurt en niet langer is dat een uurtje, hoeft dat bij gezonde ouderen geen nadelige gevolgen te hebben. Maar 's avonds indut ten kan de slaap 's nachts ver storen, en dat kan weer nade lige gevolgen hebben voor je gezondheid en welbe vinden. Het helpt om overdag naar buiten te gaan, want daglicht en lichaamsbeweging dragen bij aan de instandhouding van het dag nachtritme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21