GEZOND Dag van de Thuiswerker Blijf niet hangen in het verlangen om excuses Met Margrietstö je midden in het leven Kijk snel op margriet.nl/zes René Diekstra Van al dat thuiswerken kun je last krijgen van nek- of rugpijn. Een fysio therapeut en een ergotherapeut geven tips om blessures te voorkomen. folgende week maandag is het vier honderd jaar gele den dat Hugo de Groot, Nederlands grootste rechtsgeleerde ooit, met hulp van zijn vrouw en dienstmaagd in een boeken kist uit Slot Loevestein ont snapte. Hij zat daar een le venslange gevangenisstraf uit wegens hoogverraad. De Groot vluchtte naar Frankrijk en later naar Zweden. Vanaf daar wilde hij weer naar Ne derland komen. Dat mocht van de autoriteiten, als hij maar openlijk om amnestie Door te streven naar rehabilitatie of excuses van anderen, maak je jezelf afhankelijk (kwijtschelding van schuld en straf) zou vragen. De Groot weigerde, hij vond dat hij niets verkeerds had gedaan. De rest van zijn leven bracht hij als balling in het buitenland door. Toen eerherstel en daarmee terugkeer uitbleven, verbit terde hij naar verluidt meer en meer. Hij stierf in 1645 onder beroerde omstandigheden in de Duitse stad Rostock. Onlangs was ik op Slot Loevestein voor een podcast over De Groot en de psycholo gie van eerherstel. Tijdens het interview met Jort Kelder besefte ik, dat als De Groot mijn patiënt was geweest, ik m'n best zou hebben gedaan om hem verbittering te bespa ren en om hem te laten inzien: Maak van eerherstel of rehabi litatie nooit een levensdoel als je meent door anderen on rechtvaardig behandeld te zijn. Dat doel is namelijk onbereikbaar. Rehabilitatie bestaat niet. Je kunt nooit terugkrijgen, in elk geval niet emotioneel en rationeel en vaak ook niet materieel, wat je ten onrechte is afgenomen. Wat gebeurd is, is gebeurd. En door te streven naar rehabilitatie of zelfs excu ses van anderen, maak je jezelf afhankelijk. Want zolang die anderen niet bewegen, zit jij met frustratie en verbittering. Met als gevolg dat je de liefde voor het leven, en vaak ook de liefdevolle omgang met je dierbaren, opoffert op het altaar van je strijd tegen onrecht. Neem liever twee besluiten. Als eerste het besluit dat je niets meer van of met die anderen wilt. Geen relatie, geen begrip, geen excuses en zeker geen rehabilitatie. Neem als tweede het besluit om de pijn die bij dit onrecht komt kijken, bijvoorbeeld door her inneringen eraan of omdat ie mand anders er iets over zegt, zo intens mogelijk te willen voelen. Verdring of ontken de pijn dus niet. Zoek 'm op en besluit je er als het ware mee te injecteren, en zodoende er tegen te vaccineren. Bedenk dat pas op het diepste punt van het dal de enig overblij vende weg de weg omhoog is. Zet je computerscherm op ooghoogte „Overbelasting ontstaat meestal door langdurig in een verkeerde houding te zitten'', zegt Eline van Donselaar van Van Donselaar Ergotherapie in Etten-Leur. ,,Als mensen bij ons komen met klach ten, kijken wij als eerste naar hun werkplek. Natuurlijk is een ergo nomische stoel en bureau, die bij voorkeur een zit- en een stastand heeft, het beste. Maar ook met kleine aanpassingen kun je thuis je werkplek verbeteren. Veel mensen werken op laptops en daardoor kunnen klachten in de nek ontstaan. Wij raden ieder een aan om een laptopstandaard te gebruiken, met een apart toet senbord en bij voorkeur een verti cale muis. Bij een gewone platte muis draait je arm en is er con stant spierspanning. Bij een verti caal exemplaar blijft je arm meer ontspannen.'' ,,Als je laptop niet op de juiste hoogte staat, kijk je tijdens het 'Als je twintig minuten achter elkaar beweegt krijgen je hersenen een flinke boost' werk naar beneden. Je houding is dan voorovergebogen'', zegt Bram van der Wilk van MTP Fysiothe rapie in Alphen aan de Rijn. ,,Daardoor kan de borstspier inge kort raken, waardoor spanning kan ontstaan in de schouder- en nekregio. Om blessures te voorko men moet je recht voor je beeld scherm zitten. De bovenkant van je scherm moet op ooghoogte zijn en de afstand van rug tot scherm ongeveer een armlengte.'' Wissel van houding tijdens het werk Van der Wilk: ,,Het is belangrijk dat je rugleuning steun biedt aan je onderrug en dat je armen ont spannen op de armleuningen lig gen. Zorg er verder voor dat je muis dichtbij is, naast het toet senbord. Voor de beste houding laat je het toetsenbord plat en zet je het niet op pootjes. Zo voorkom je bovenmatige spanning op de onderarm. Als je veel met los papier werkt, kan een documenthouder helpen om niet steeds naar beneden te kijken. Bij klachten is het verstan dig om 's ochtends stil te staan bij je houding. Word je bewust van hoe je achter de computer zit. Voel gedurende de dag af en toe of ergens de spanning toeneemt. En wat er gebeurt op het moment dat je je laptop iets lager of hoger zet.'' Van Donselaar: ,,Wissel je hou ding zo veel mogelijk af. Werk bij voorkeur niet alleen zittend, maar ook staand. Wees je er verder van bewust dat de huidige crisis bij veel mensen al zorgt voor een ver hoogde spierspanning in het lijf. We hebben stress vanwege de onzekere situatie, we worstelen met thuisonderwijs en soms is er gebrek aan slaap. Ontspannings oefeningen helpen, zoals diep in- en uitademen.'' Zet de wekker voor een kleine pauze Van der Wilk: ,,Ik merk dat men sen het moeilijker vinden om thuis pauze te nemen. Op het werk gaat dat meer vanzelf. Thuis wordt vaak gekozen voor een broodje of een kop koffie achter het scherm, hoor ik veel. Voor je lijf is dat niet goed. Te lang in dezelfde houding zit ten zorgt voor klachten. Via micropauzes kom je even in Stop DINSDAG 16 MAART 2021 WW René Diekstra is geraakt door de verbittering van Hugo de Groot, toen hem onrecht werd aangedaan. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Haal de spanning van je nek RIANNE VAN DER MOLEN BRAM VAN DER WILK Dit kennismakingsaanbod geldt in Nederland tot 1 april 2021. Er zijn actievoorwaarden van toepassing die je terugvindt op margrïet.nl/zes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20