Huizenprijs kan dit jaar nog flink stijgen, denkt Rabobank I. ECONOMIE 17 1 lijk premier gaan gelden." De oproep van Ton Wilthagen aan Rutte om een stapje opzij te doen voor een vrouwelijke leider, juicht Heithuis zeer toe. ,,De helft van de lijsttrekkers van de tien grootste partijen is weliswaar vrouw, maar als je kijkt hoeveel vrouwen er op de kieslijst staan, dan is dat slechts 33 procent. En in de Tweede Kamer is nog altijd slechts 32 procent vrouw. Dus al met al kun je op dit moment de Tweede Kamer ook nog als een mannenbolwerk zien." Dat het aandeel vrouwen in mannenberoepen niet erg toe neemt, hangt volgens arbeids- marktdeskundige Wilthagen mede samen met de conserva tieve Nederlandse cultuur. ,,Ne- derlandse mannen zouden wat meer mogen inschikken en vrou wen wat meer ruimte mogen ge ven", vindt hij. Dat beaamt de SER-voorzitter. Volgens Hamer zou het goed zijn als er een cultuuromslag komt. ,,Nederland lijkt nog altijd sterk gericht op het anderhalfverdie- nersmodel, waarin de vrouw parttime werkt en het merendeel van de zorgtaken voor haar reke ning neemt en de man voltijds werkt of een grote parttimebaan heeft en een halve of hele dag zorgt." Wat haar betreft zou het helpen als kinderen vanaf de ba sisschool goede voorlichting krij gen over studie en beroepskeuze en de gevolgen ervan. Voor de politiek, bedrijven en sectoren is er volgens Wilthagen reden genoeg om werk te maken van een betere verdeling van mannen en vrouwen. ,,Als je zorgt dat je bedrijf een goede af spiegeling is van de maatschappij, dan krijg je beter bestuur, betere bedrijven, betere producten en betere diensten." bijvoorbeeld dat het aandeel vrouwen in de techniek rond de 12 procent ligt en het aandeel in de ict rond de 14 procent. Voorzitter Mariëtte Hamer van de Sociaal-Economische Raad (SER) stelt dat gesloten bolwer ken nog iets anders is dan een evenredige vertegenwoordiging. ,,Als we het hebben over percen tages van 12 tot 14 procent is er sprake van een ondervertegen woordiging. Het zou goed zijn als daar veel meer diversiteit zou zijn. De techniek is één van die sectoren waar men een explo sieve groei verwacht van de vraag naar arbeidskrachten. Dus een keuze voor deze sector is ook ge woon een slimme keuze. Nu is het nog zo dat vrouwen die een technisch beroep bekleden vaker uitstromen dan mannen.'' Hoewel de meeste mannenbas- tions dan gevallen lijken te zijn, vindt Sander Heithuis van belan genorganisatie Women Inc. het opmerkelijk hoe laag het aandeel van vrouwen in typische 'man nenberoepen' nog altijd is. ,,Je ziet daaraan dat er nog steeds 'mannenberoepen' bestaan.'' Illustratief zijn volgens hem de volgende cijfers: van de 25.000 timmerlieden in Nederland zijn er 24.000 man en 1000 vrouw. Van 57.000 automonteurs zijn er 1000 vrouw en van de 37.000 loodgieters zijn er minder dan 1000 vrouw. ,,We verwachten bij dat soort beroepen dat die wor den uitgeoefend door een man en dat beeld wordt vaak bevestigd", vult hij aan. Bewijzen Hoe erg dat is? Volgens Heithuis hoeft dat niet erg te zijn zolang mannen en vrouwen vrij kunnen kiezen. En daar wringt volgens hem precies de schoen: in de praktijk wordt de keuze voor een vak vaak bepaald door stereotiepe beelden. ,,Als vrouwen in typi sche mannenberoepen zitten, dan krijgen ze vaker opmerkin gen of moeten ze veel meer be wijzen. Dat zie je nu bij de vrou welijke lijsttrekkers en dat zal on getwijfeld ook voor een vrouwe- Eerdere ramingen van ING en ABN Amro gingen uit van een afkoeling van de huizenmarkt, al liet ING ook het scenario open dat verdere ver hitting mogelijk was als het aantal coronabesmettingen snel kon wor den ingedamd. Rabobank noemt nu een stijgingspercentage van 8 procent voor 2021 ten opzichte van vorig jaar. In 2022 zou de hui zenprijs met 4 procent omhoog kunnen gaan. ,,Hiermee hebben we onze hui zenprijsverwachting fors naar bo ven bijgesteld", zegt Rabobank- econoom Carola de Groot. ,,Eind 2020 gingen we nog uit van een ge middelde huizenprijsgroei van res- pectievelijk 5,5 procent en 2,5 pro cent. De belangrijkste reden voor deze opwaartse bijstelling is dat de macro-economische vooruitzich ten zijn verbeterd." Daarmee doelt De Groot op het feit dat de vaccina tiecampagnes op stoom komen, waardoor corona een minder grote rol zou kunnen gaan spelen in de wereldeconomie. Het slechte nieuws dat de vaccinatiecam pagne nu gedeeltelijk is gestaakt, is nog niet meegenomen in dat beeld. Ook de lage rente zorgt momen- teel voor een stijging van de hui zenprijzen. Doordat consumenten minder hoeven te betalen voor een hypotheek, kunnen ze meer lenen. Het hoeft niet eens te betekenen dat ze maandelijks meer geld kwijt zijn aan wonen. Voor een hypo theek waarbij de rente 20 jaar vast ligt, wordt door sommige geldver- strekkers momenteel minder dan 1,5 procent rente gerekend. Beleggers Toch houdt de Rabobank nog een belangrijke slag om de arm en dat is de invloed van beleggers op de wo ningmarkt. Afgelopen weekend maakte het kadaster bekend dat particuliere beleggers de afgelopen tien jaar actiever dan ooit waren. Ze kochten in de vier grootste steden een kwart van de huizen op voor verhuur en in het laatste kwartaal van 2020 zelfs 40 procent. In de rest van Nederland was dat 15 procent in de laatste tien jaar en in het laatste kwartaal 30 procent. Volgens het kadaster heeft dat voor hogere hui zenprijzen gezorgd. Sinds 1 januari is de overdrachts belasting voor beleggers fors geste gen, van 2 naar 8 procent. Op een huis van 300.000 euro scheelt dat 18.000 euro. ,,Wij verwachten dat de vraag van beleggers dit jaar wat inzakt, omdat zij, anticiperend op de fors hogere overdrachtsbelasting voor beleggers sinds de jaarwisse ling, hun aankopen hebben ver vroegd. Dit kan de huizenprijsont wikkeling drukken, maar het is on zeker in welke mate'', zegt Carola de Groot van Rabobank. Onzekerheid Politieke partijen zijn bovendien van plan beleggers verder de pas af te snijden, zo laten ze in hun pro gramma's weten. De partijen zeg gen ook in meerderheid fors meer woningen te willen bouwen, na melijk 1 miljoen huizen tot 2030. Dat zal voor de productie dit jaar en volgend jaar nog geen effect heb ben. Rabobank denkt dan ook dat er te weinig wordt gebouwd om aan de vraag naar woningen te kunnen voldoen, mits de economie zich in derdaad zo gunstig ontwikkelt als wordt verwacht. De onzekerheid met betrekking tot corona blijft groot, nuanceert de bank. wgsm dinsdag 16 maart 2021 GO FOTO MARC BOLSIUS Anouk Schoonbeek is elektromonteur. FOTO LENNEKE LINGMONT Premier Mark Rutte in zijn werkkamer in het Torentje. foto anp klusbedrijf. foto frans paalman Zwaantje van Dijk repareert al dertig jaar fietsen. foto frans nikkels De prijzen van woningen zouden dit jaar gewoon kunnen doorstij gen in het tempo van de afgelo pen twee jaar. De werkloosheid loopt minder snel op dan ver wacht en het lage aanbod en het tekort aan nieuwbouw blijven een probleem. Die opmerkelijke conclusie brachten economen van de Rabobank gisteren naar buiten. Stefan ten Teije Utrecht Rabobank noemt nu een stij gingspercentage van 8 procent voor 2021 ten opzichte van vorig jaar. Het aanbod van woningen is veel kleiner dan de vraag. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17