10 NIEUWS TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DOOR HET LANDVAN DE LIJSTTREKKERS Het Haagse leven van Mark Rutte speelt zich, buiten het Binnenhof en het Catshuis, af in Benoordenhout, waar hij al lang woont. Maar zijn jeugd ligt in Scheveningen. Vraag bewoners van de Jacob Mulderweg of zij zeggen dat zij in Den Haag wonen of in Sche veningen, en dan komen ze met een ander antwoord: ze wo nen in Duttendel, een van de minst bekende wijken van de stad. En ze suggereren ook een betere vraagstel ling: ,,Je kunt ons beter vragen of we Hagenaars of Hagenezen zijn'', zegt zowel Taco, die net zijn elektrische fiets uit de garage heeft gehaald, als Dennis Luyer, die zijn moeder komt opzoeken die in een hoekhuis woont, drie woningen van waar Mark Rutte werd geboren en zijn jeugd door bracht. Het antwoord op de laatste vraag is niet verrassend. Natuurlijk zijn de mensen van de Jacob Mulderweg Ha genaars, want zij wonen op het zand, iets wat hier misschien beter te zien is dan waar ook in Den Haag: vanuit de woonkamer, tussen vier flatge bouwen door, zien zij de Oostduinen al liggen, op nog geen 50 meter. Volgens de bijzondere scheidslijn in de bodem van Den Haag heeft het rijkere deel van de bevolking, de Ha genaars, altijd op het zand gewoond, en de minderbedeelden, de Hagene zen, op het veen. Een grens die aan de oppervlakte de Laan van Meerder- voort heet, al is het een grens die rond deze laan langzaam is vervaagd. Maar Duttendel, dat is nog echt zand. Het huis naast de woning waar het grote gezin Rutte ooit woonde, is zojuist verkocht; de vraagprijs was 795.000 euro. Het zijn rijtjeshui zen, maar groter dan ze lij ken. Meer dan 200 vier kante meter, zes tot acht kamers, en een grote kelder. ,,En aan de achterkant heeft iedereen wel wat bijgebouwd'', zegt Dennis Luyer. Maar anders dan in andere 'zand wijken' als het Belgisch Park en de Vogelwijk lijkt Duttendel op het oog veel minder statig. ,,Je moet wel geld hebben om hier te kunnen wonen, mui 4 !i' r -v maar de mensen zijn niet van uiter lijk vertoon. Je hebt hier niet de kouwe kak van Benoordenhout'', zegt Mandy Lubach. Benoordenhout, dat is waar Mark Rutte nu al lang zijn appartement heeft. Maar de eerste twintig jaar van het leven van de demissionaire pre mier en lijsttrekker van de VVD speelde zich af aan de rustige Jacob Mulderweg. De huizen waren net ge bouwd, in 1959, toen Izaac Rutte en zijn tweede vrouw Mieke - de zus van zijn overleden eerste echtge note - met hun zes kinderen (drie uit Izaacs eerste huwe lijk) na een jarenlang ver blijf in Nederlands-Indië naar Nederland terugkeer den en de ruime woning in Duttendel betrokken. In 1967 werd nakomertje Mark er geboren; zijn vader was al 58 jaar. Naar de kerk ging het her vormde gezin in de Scheve- ningse Badkapel, waar Ruttes grootvader, die hij nooit heeft gekend, ouderling was geweest. Geen strenge, orthodoxe kerk als die van andere, gereformeerde gemeen ten in Scheveningen. ,,Het is een plek die heel verschillende mensen met heel verschillende talenten en ach tergronden samenbrengt. De Scheve- ningse nettenboeter zit er naast het Kamerlid, de directeur van Shell naast de tramchauffeur, de ouderling naast de toevallige badgast'', vertelde Rutte enkele jaren geleden tijdens een Preek van de Leek in Den Haag. Zijn lagere school, de Schoolvereni ging Wolters, lag op 2 kilometer; ook PvdA-politicus Lodewijk Asscher, zeven jaar jonger, ging er naar school. Ruttes middelbare school, het Maer- lant-Lyceum, was ietsje verderop, in hetzelfde Benoordenhout dat, meer dan Duttendel, dé wijk van het leven van Rutte is geworden. Ook op het zand, vanzelfsprekend. Duttendel had en heeft zijn char me, en niet alleen omdat je er nog altijd gratis kunt parkeren, op twin tig minuten lopen van het strand. Onderweg, aan de rand van de wijk, kom je langs het vroegere station Wittebrug-Pompstation van de Hof- pleinlijn, de elektrische trein die de passagiers in 36 minuten van hartje Rotterdam naar Scheveningen bracht. De lijn was echter al gesloten, in 1953, voordat de huizen én de vier karakteristieke flats van Duttendel er zouden verrijzen. Die laatste, ontworpen door archi- tect Piet Zandstra voor 'de gegoede middenstand', zijn zelfs beschermd, 'als representatief voorbeeld van rijke woonhuisarchitectuur in functiona listische stijl uit de wederopbouwpe riode', aldus Monumentenzorg. Het waren flats en huizen die een stuk luxer waren dan de wederopbouw in de rest van de stad. ,,Je mag er zelfs de handvaten van de deuren niet vervangen'', zegt Loes Reesink, de moeder van Dennis Luyer; ze verruilt binnenkort het hoekhuis voor zo'n flatwoning, 'want uit de wijk wil ik niet weg'. Tussen de flatgebouwen liggen ruime grasvel den, met strenge bordjes 'verboden toegang'. ,,Dat is altijd een frustratie voor de kinderen geweest'', vertelt Dennis, ,,want we mochten niet op dat gras spelen. Misschien dat het daarom altijd een vrij oude buurt is geweest, al zie je de laatste jaren meer nieuwe bewoners met jonge kinde ren.'' Het is een traditionele VVD-wijk; bij de Provinciale Statenverkiezingen van 2019 stemde bijna 42 procent van de kiezers op de partij van Rutte, D66 volgde als tweede op grote afstand, met 15 procent. Aan de rand van de wijk ligt ook de gevangenis, tijdens de Tweede We reldoorlog bekend als het Oranjeho tel waar vooral duizenden mensen van het verzet door de Duitsers wer den opgesloten. Alle straten in Dut- tendel zijn genoemd naar meer of minder bekende verzetsstrijders die in de oorlog omkwamen. Jacob Mul der was een van hen. In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboorte grond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht naar de wortels van 13 politieke kopstukken. Vandaag: Mark Rutte, Scheveningen. dinsdag 16 maart 2021 GO Rutte schoof een wijkje op, maar bleef altij d op 't zand i.m f m De rustige Jacob Mulderweg in Scheve ningen. In een rijtjes huis aan de linkerzijde groeide Mark Rutte op. FOTO AD Den Haag Monumentenzorg waakt over de flats achter het beeld in Duttendel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10