'De gewone Syriër kan geen brood meer kopen Partijen moeten om de tafel gaan 9 ANONIEME AANHANGER VAN DE REGERING MAZLUM DJANGO KOERDISCHE VLUCHTELING Een Nederlands-Syrische vrouw, die niet met haar naam in de krant wil, stelt vast dat de Syrische regering de oorlog heeft gewonnen. Maar het leed is er niet minder om gewor den. In het land woedt volgens haar nu een economische oorlog. ,,De economie is in Syrië zo in el kaar gestort dat de gewone Syriër geen brood meer kan kopen. En dat komt door de internationale sancties. Ze zeggen dat hun hart bloedt voor Syrië, maar tegelij kertijd leggen ze sancties op waardoor mensen dood gaan. Schamen die landen zich niet?" De vrouw, die al meer dan twintig jaar in Nederland woont, steunt de Syrische regering. ,,Ik ben niet per se pro-Assad, maar wel pro-Syrië. En ik denk dat As sad nu het beste is voor het land." Dat standpunt is ook de reden dat ze anoniem wil blijven. Ze is bang voor de reacties. ,,In Neder land wordt al tien jaar negatief bericht over Assad, dus geloven mensen dat ook." ,,Door rotte appels van binnen en inmenging van buiten. De oppo sitie is alles uit het buitenland gaan halen: jihadisten, wapens. Andere landen zijn zich ermee gaan bemoeien: Turkije bezet nog steeds een deel van Syrië. En wat doen de Verenigde Staten in het land? De Syrische regering heeft ze niet gevraagd om te ko men en nu stelen ze onze olie. Ja, er zijn ook Russen en Iraniërs, maar die zijn wél door Assad uit genodigd." ,,Ik houd me nu vooral bezig met humanitaire hulp aan Syrië." Mazlum zamelt geld in voor wees kinderen en brengt dat om het jaar naar Koerdisch gebied. ,,Het leven is er zwaar. De Syrische pond is bijna niets meer waard. Wel heb ik de indruk dat het in Koerdisch gebied iets beter gaat dan in Assad-gebied. Er wordt veel herbouwd." yrië", zegt Mazlum Django ,,is momenteel een chaos van grote machten. De westerse Coalitie wil dat Assad weg gaat. De Russen willen dat hij blijft. De Turken willen dat de Koerden weg gaan. Maar Amerika wil de Koerden juist aan de onderhandelingstafel. Ondertussen worden er ook nog steeds IS-cellen opge rold." Django (30 jaar) kwam in 1998 met zijn ouders van- M gt uit Koerdisch gebied in Syrië naar Nederland. De hm Koerden hebben een ze kere vorm van auto- nomie in a Noord-Syrië. Django was de afgelo pen jaren vertegen woordiger van de Ro- java (de lo kale naam van Koerdisch Noord-Syrië) in de Benelux. waardoor we die mensen lokaal kunnen berechten. Of elk Euro pees land komt hun eigen mensen ophalen en berecht ze thuis." ,,Zolang Turkije zich ermee be moeit zal het gebied nooit echt veilig zijn. Vanuit Europa hoor je weinig meer over die bezetting omdat Erdogan de vluchtelingen- kaart kan spelen. Als Europa pro testeert, dreigt hij Syrische vluch telingen vanuit Turkije door te la ten naar Europa." ,,Ik ben in Douma geweest, na de vermeende gifgasaanval. Het ver haal klopt niet. En waarom zou Assad gifgas gebruiken? Hij had de strijd al bijna gewonnen. As sad is niet dom, he." „Het zijn Euro- V peanen, dus Europa moet iets doen. Of Europa be taalt mee 1 aan een in- ternationaal L gerechtshof ,,Toen Amerika vertrok uit Syrië en daarmee Turkije ruimte gaf voor een inval, voelden we ons verraden. Maar de banden met de VS, onder president Biden, zijn weer beter. Ik denk dat Turkije, de Koerden en Assad om de tafel moeten. We willen een democra tisch Syrië waarin iedereen gelijke rechten heeft." ,,Syriërs zijn misschien wel de sterkste mensen ter wereld. We kunnen het land herbouwen, maar dan moeten de sancties worden opgeheven. Nu moet ik binnenkort zelf naar Syrië om geld naar mijn familie te bren gen." ,,Een status quo. Al zal de rege ring nog Idlib willen bevrijden. Zou Nederland accepteren dat ze heel Nederland terug heeft ver overd, maar dat Al Qaeda nog wel in Utrecht zit? Ik denk het niet." maandag 15 maart 2021 GO M Umm Bashir al-Saour, een 37 jaar oude weduwe, maakt sla schoon in een voorstad van Damascus. M Een vrouw loopt door een kapot ge schoten straat in Damascus. M Een verzets-y strijder rouwt in 2012 om een dode kameraad in Aleppo. M Een jongetje in een buitenwijk van Damascus. FOTO'S REUTERS Hoe heeft het zo uit de hand kunnen lopen in Syrië? Een deel van het Koerdische gebied in Syrië wordt bezet door Turkije. Daar lijkt op korte termijn geen verandering in te komen? U legt de schuld bij de opposi tie. Maar president Assad is door de VN beschuldigd van oorlogsmisdaden, waaronder het gebruik van gifgas. 1 Ondertussen zitten er in J Koerdisch gebied nog duizenden Europese IS'ers in kampen en gevangenissen. Kan die situatie zo blijven? Wat moet er nu gebeuren? Is er nog hoop voor Syrië? Hoe zou u de huidige situatie in Syrië omschrijven? A Mazlum Django. FOTO ERIK VAN 'T WOUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9