Sluis krijgt kinderburgemeester Invalidentoilet in Hulst vertoont kuren 8 ZEELAND PETITIE BETAALD PARKEREN ZOUTELANDE Zoutelande heeft nog nooit een parkeerprobleem gehad. Maar nu het gemeentebestuur automobilisten in heel Zoutelande stallingskosten laat betalen, dreigt het dorp te worden overspoeld door problemen. Lourus Roelse en Michel Melis zijn initiatiefne mers van de petitie parkerenveere.nl. In die al meer dan vijfduizend keer ondertekende petitie vragen ze het gemeentebestuur op zijn schreden terug te keren. Roelse, eigenaar van twee ijssalons in de Langstraat, en Melis, dorpeling en uitbater van een frituur in West- kapelle, kunnen zich voorstellen dat dagtoeristen bij strandover- gangen aan de kust parkeergeld moeten betalen. Maar door in het hele dorp te moeten dokken - er is geen terrein voor gratis parkeren voorzien in of bij Zoutelande - jaagt ze inwoners en ondernemers op kosten en toeristen het dorp uit. Sociale veiligheid Heffing van parkeergeld is volgens Melis en Roelse in Zoutelande niet nodig. Alleen bij de kustmarathon en de folkloristische dag moeten mensen soms naar een parkeer plaats zoeken, op andere dagen is er ruimte genoeg. Beide heren kunnen zich nog voorstellen dat de gemeente naar manieren zoekt om de dagtoerist direct aan de kust voor Veerse voorzieningen te laten betalen. Maar om ook in ver der van het strand liggende woon- straten iedereen te laten betalen, ,,is te zot voor woorden." Inwoners krijgen één vergun ning gratis, maar moeten voor een tweede betalen. ,,En we kunnen maar twee vergunningen per adres krijgen. Ik heb twee thuiswo nende dochters. Eentje moet haar auto dan een stuk verder weg zet ten. Hoe veilig is dat als ze 's nachts thuis komt en ze moet haar auto bijvoorbeeld bij het voetbal veld zetten", betoogt Melis. ,,Dat geldt ook voor personeel", vult Roelse aan. ,,Als die 's avonds laat nog een eind moeten lopen om bij hun auto te komen. En dan heb ik het nog niet eens over de We willen met de petitie inwoners van andere dorpen wakker schudden kosten als je tien of meer perso neelsleden aan het werk hebt." Bezoekers van zowel particulie ren als bedrijven moeten ook beta len. Kentekens moeten worden geregistreerd via een app vóór hun auto ergens staat geparkeerd. Be- werkelijk en organisatorisch niet altijd makkelijk. ,,Maar wat bete kent dat voor de privacy? Niet ie dereen hoeft te weten wie er bij ie mand over de vloer komt." Overvaltechniek De twee mannen hekelen de over- valtactiek van de gemeente. Een voorlichtingsavond is er - mede door corona - niet geweest; inwo ners kregen geen kans hun me ning te laten horen. Veere en Domburg hebben parkeerterrei nen waar inwoners en anderen gratis kunnen parkeren, in Zoute- lande moet over 2,5 week overal worden betaald. Hun vertrouwen in de politiek is door het onverbiddelijk invoe ren van betaald parkeren ernstig geschaad. Roelse vlooide alle verkiezingsprogramma's van drie jaar geleden nog eens door: 'luisteren naar de burger' en 'dicht op de samenleving' waren de slo gans. ,,We willen met de petitie inwo ners van andere dorpen wakker schudden. En we vragen de raad een besluit over het parkeren uit te stellen en na overleg met inwoners en ondernemers het beleid te her zien. We hopen de handtekenin gen vóór 1 april aan het college aan te bieden." De leerlingen uit de groepen zeven en acht van alle basisscholen uit de gemeente kunnen zich verkies baar stellen. Binnenkort zijn er verkiezingen en een selectie commissie kiest tussen de vijf en vijftien kinderen om zitting te nemen in de kinderraad die na de zomer wordt geïnstalleerd. Uit hun midden wordt dan de kin- derburgemeester gekozen. Het be treft voorlopig een proef van een jaar. Eigen ambtsketen De kinderen mogen meepraten over onderwerpen die hun leef tijdsgroep aangaat. Over sport- en speelvoorzieningen bijvoorbeeld. Ze mogen de échte gemeenteraad zowel gevraagd als ongevraagd ad vies geven en zaken aandragen waar de politiek eens aandacht aan Sluis gaat een proef aan met een kinderburgemeester en een kinderraad moet besteden. Zo worden ze vol gens de gemeente betrokken bij maatschappelijke vraagstukken. De kinderburgemeester krijgt net als de Sluise burgemeester Marga Vermue een ambtsketen. Hij of zij zal ook geregeld met Vermue mee gaan naar evenementen, zoals de intocht van Sinterklaas. Over het aanstellen van een kin- derraad- en burgemeester wordt in de gemeente Sluis al vele jaren ge sproken. In 2016 was het nog de lo kale CDA-fractie die ervoor pleitte. Begin vorig jaar kwam de vraag van een jonge Sluisenaar zelf. In veel gemeenten, zoals ook in Sluis, wordt sinds 2019 regelmatig de workshop Democracity gegeven, waarbij de twee hoogste groepen van de basisschool leren hoe een gemeente werkt. HULST Het sein zegt 'bezet', ter wijl er niemand op zit. En eenmaal binnen, dan bestaat de kans dat je er niet meer uit komt omdat de deur klemt. Nog geen twee jaar na de langverwachte opening ver toont het enige openbare invali dentoilet in Hulst kuren. Het toilet werd in mei 2019 ge opend aan de westzijde van de Grote Markt. De realisatie kostte zo'n 90.000 euro. Op de voorzie ning rust geen zegen, de opening was flink vertraagd door 'hoge nood' aan de benodigde materia len. Invaliden en zeventigplussers kunnen door middel van een Eu rosleutel gebruik maken van het toilet. Zes horeca-ondernemers rond de Grote Markt zorgen voor het onderhoud. Ook marktkra mers maken er gebruik van. Aan gezien de horeca dicht is, kunnen ze nu niet daar even naar het toilet en zullen ze het moeten ophouden of de gok nemen. Erg vervelend ,,Er is sprake van een terugkerend probleem met de schuifdeur", zegt gemeentewoordvoerster Micaëla Boone. ,,De leverancier zoekt de oorzaak. We vinden de situatie erg vervelend." Volgens Boone kun nen de marktkooplieden altijd de marktmeester bellen als het toilet weer kuren heeft. maandag 15 maart 2021 'We willen mensen wakker schudden' René Hoonhorst Zoutelande -Lourus Roelse, initiatiefnemer Politiek is niet alleen voor grote mensen. Sluis krijgt als eerste Zeeuws-Vlaamse gemeente een kinderburgemeester en een kin- derraad. Sluis volgt hierin het voorbeeld van Schouwen-Dui- veland, Noord-Beveland, Ka- pelle en Borsele. Sheila van Doorsselaer Sluis Lourus Roelse (links) en Michel Melis vrezen dat Duitse toeristen worden afgeschrikt, omdat ze niet zullen snappen dat een Tageskarte in vergunningsgebied extra duur is. Het lijkt net of ze altijd 50 euro kwijt zijn als ze een dagje naar Zoutelande komen. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48