II Mountainbikehaters actief in Hulst ZEEUWS-VLAANDEREN 5 BIER AMATEURBROUWER Terneuzenaar Jaap Wiersma brouwt een smaakvol biertje van een zeer bewerkelijke graansoort. Hij stond op het punt na vijftien jaar zijn brouwke tel op te bergen. Maar met de uitda ging een brouwsel te maken van de graansoort Sorg hum kreeg de Terneuzense hob bybrouwer Jaap Wiersma (74) de smaak weer te pakken. Akkerbouwer Walter de Milli- ano uit Oostburg introduceerde het Afrikaanse Sorghumgraan in Nederland. Het is een zeer bewer kelijke graansoort die in een vloer mouterij geschikt wordt gemaakt om te brouwen. Wiersma brouwde er Jacob's (Jaap) Porter van en bood het biertje aan bij een barbecuefirma. Zijn recept beviel zo goed, dat de firma er wel 200 li ter van wilde. ,,Dat overrompelde me volkomen. Met mijn keteltje van 25 liter en het vele werk, was dit niet te behappen." Wiersma moest een loonbrou- wer inschakelen om alvast de eer ste bestelde 200 liter op fles te krij gen. ,,Zo word je van amateur brouwer een zzp'er." Boeiende hobby Toen Wiersma in 2004 met pensi oen ging, wilde hij niet achter de geraniums gaan zitten. Een bier- brouwende ex-collega inspireerde hem. De Terneuzenaar meldde zich aan voor een cursus en in zijn garage werd een minibrouwerij in gericht. ,,Het is een boeiende hobby, die behalve het nodige bier ook vrienden oplevert die niet vies zijn van een glaasje. Daarbij moet je zeker wel een begripvolle part ner hebben. En die heb ik." Met de basisingrediënten water, mout, hop en gist ging Wiersma aan de slag. Het resultaat van het brouwproces kon na een week of vijf geproefd worden. ,,Er komt veel bij kijken. Hygiëne, veiligheid, grondstoffen en technologie, om zo maar een paar punten te noe men. Om echt verstand van zaken te krijgen, dook ik in flink wat vak literatuur. Bierbrouwen is niet moeilijker dan koken. Maar als er iets niet goed gaat, moet je wel we ten wat er schort." Het is een boeiende hobby, die behalve het nodige bier ook vrienden oplevert Bij brouwen hoort ook bouwen. ,,Het is niet prettig om zittend op je knieën anderhalf uur te roeren in een brouwsel. Dus heb ik zelf een roermotor gemaakt." Eenmaal goed bij de pinken, na veel experi menteren en steeds meer tevre denheid over zijn probeersels, brak de tijd aan om eens deel te nemen aan bierbrouwkampioenschappen. Dit leverde Wiersma al twee keer een eerste prijs op. Een eigenlijk niet gelukte opdracht om het Bel gisch blond biertje La Chouffe te klonen, leverde hem zelfs lof op van een keurmeester. ,,Die vond mijn brouwsel beter smaken dan een La Chouffe. Mijn Jacobs Porter, met mout uit Sorghumgraan, kreeg ook veel waardering." Een loonbrouwer uit Brabant heeft inmiddels de opdracht aan genomen en over twee weken komt Jacob's Porter op de markt. ,,Een uniek 7 procent donker bier tje met heerlijke afdronk en een fris zuurtje. Als een soort bierma kelaar prijs ik mijn recept aan. Het verder experimenteren met Sorghum wordt de volgende stap. Mijn vrouw heeft daarbij ook een belangrijke inbreng. Proeven moet je doen met een goed smaak- en reukvermogen. Dat ta lent heb ik niet, zij wel. Als ze proost op een brouwsel, weet ik dat het goed is." Op de website van Team X-treme spreekt een woordvoerder van de club over activiteiten van 'vandalen of andere onverantwoordelijke per sonen'. En: 'Je kunt tegen je fiet sende medegebruikers van een pad of route zijn, maar dit is beslist on verantwoordelijk gedrag'. De ge meente Hulst maakt hier een kant tekening bij. ,,De obstakels liggen over zelfgemaakte paden, met op de officiële fietsroute. De mountainbi- kers zouden dit ook als teken kun nen zien dat mensen willen dat ze zich aan de regels houden." De leden van Team X-treme moeten voor elke samenkomst eerst alle takken en boomstammen van 'hun parcours' weghalen. ,,Je moet er niet aan denken dat er ongeluk ken gebeuren. De bevoegde instan ties worden op de hoogte gebracht." De situatie heeft echter al de aan- dacht van de gemeente. ,,We mer ken dat het al een jaar extra druk is op de Liniedijk", zegt gemeente- Een oplossing die voor iedereen naar tevredenheid is, zal niet eenvoudig zijn voordvoerster Micaëla Boone. ,,Veel is dicht, er is weinig te doen, men sen gaan de natuur in. Op de Linie liggen paden en er is ook een fiets route. Het is alleen niet toegestaan om buiten de fietsroute te gaan fiet sen en dat is wel wat de mountain- bikers doen. Het is natuurlijk span nender om bergje op, bergje af te gaan, maar ze creëren zo hun eigen parcours en dat mag niet." Team X-treme is echter zomaar niet van plan hun parcours op te ge ven. ,,Daar moet dan eerst maar eens over worden gepraat." Vuilbakken Volgens Boone zijn er de laatste tijd veel klachten ontvangen over het fietsen op de Liniedijk. ,,De wan delpaden worden kapot gereden. Komende week worden ze her steld." Ook wordt er geklaagd over zwerfvuil en weinig mogelijkhe den afval weg te gooien, aangezien door vuurwerk kapot geknalde vuilbakken (nog) niet zijn vervan gen. Er is de laatste tijd wel meer te doen rond de Liniedijk. De Stich ting Menno van Coehoorn heeft de gemeente eerder al dringend aan gesproken op de teloorgang van de Liniedijk, van oorsprong vesting bouwkundig erfgoed uit de Tach tigjarige Oorlog. Het dijklichaam heeft niet meer de originele vorm en raakt overwoekerd. De Liniedijk is cultuurhistorisch van belang, maar wordt ook recreatief gebruikt. Boone: ,,Een oplossing die voor ie dereen naar tevredenheid is, zal niet eenvoudig zijn." maandag 15 maart 2021 Sorghumbier valt in de smaak Edy de Witte Terneuzenaar Biermaker Jaap Wiersma met een glaasje Sorghumbier. foto peter nicolai - Jaap Wiersma Op keelhoogte gebogen takken en stammen die over paden zijn gelegd. ATB-team X-treme klaagt over gevaarlijke obsta kels op de mountainbikepaden tussen de Liniedijk en de Zeildijk in Hulst. De gemeente gaat er echter niks aan doen, want de hindernissen liggen daar waar de mountainbikers niet eens mogen fietsen. Sheila van Doorsselaer Hulst - Micaëla Boone, Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47