'Ik heb 152 engeltjes in huis, en ééntje met een 'b' ervoor' SGP Reimerswaal wil totaal vuurwerkverbod BEVELANDEN EN THOLEN 5 Bedrijfsgrond uitverkocht ,,De laatste anderhalf, twee jaar vlo gen de vierkante meters bedrijfs grond als warme broodjes over de toonbank. Zelfs in coronatijd", zegt wethouder Jon Herselman van Ka- pelle. ,,Smokkelhoek was een half jaar geleden al uitverkocht. Op Choorhoek in Wemeldinge zijn nu ook de laatste kavels in optie geno men. Daar willen ook bedrijven uit Reimerswaal en Borsele zich vesti gen. Het is wat verder van de A58 gelegen, al is het ook geen wereld afstand." Omgeslagen In Borsele is ook geen kavel meer te koop. Uit Reimerswaal klinken ook positieve geluiden. ,,Tot een paar jaar geleden zat er behoorlijk de klad in de verkoop van grond op De Poort in Rilland. Dat is in één keer omgeslagen", zegt wethouder Kees Verburg. Van de 8 hectare die twee jaar geleden nog zo lastig te verko pen was dat Reimerswaal de prij zen verlaagde, is nu alles zo goed als vergeven. ,,Onlangs zijn bij de no taris nog 2,3 hectare voor uitbrei ding van Verwijs Fish en 6400 vier kante meter voor een recyclingbe drijf in metaal dat nu nog op de Nis- hoek zit, gepasseerd." Op de bedrij venterreinen in Kruiningen en Yer- seke is al veel langer geen snipper grond meer te krijgen. Verburg en Herselman wijzen op de goede bereikbaarheid ten op zichte van Rotterdam en Antwer pen als factor waarom bedrijven zich in het oosten van Zuid-Beve land willen vestigen. ,,Eén van de redenen waarom niet alleen Goes de uitbreidingsbehoefte op de Be- velanden kan faciliteren", vindt Herselman. Goes is volop bezig met plannen voor bedrijventerrein Del taweg, vlakbij het Van der Valk-ho tel. ,,Voor elke 100 meter die Goes wil uitbreiden, moet Kapelle er ook 30 of 40 mogen uitbreiden", stelt De vierkante meters bedrijfsgrond vlogen als warme broodjes over de toonbank Herselman. Achter de schermen werkt Kapelle aan 'Smokkelhoek II'. Waar dat terrein moet komen, zegt Herselman niet, maar hij sluit niet uit dat Kapelle de A58 oversteekt. De onderhandelingen tussen de gemeenten lopen al driekwart jaar. ,,Het is nog geen gelopen race", zegt Verburg diplomatiek ,,Eerst moe ten we het onderling eens worden en dan moet de provincie het nog goedkeuren", schetst Herselman. Hij wil deze maand een akkoord. ,,Je moet ook nog de grond kopen en een bestemmingsplanprocedure doorlopen. Voor je het weet, ben je twee jaar verder. Terwijl we hier bijna dagelijks aanvragen krijgen. Naast wethouder ben ik vooral on dernemer. En nee verkopen, dat kan in mijn beleving niet!" Joeri Wisse Goes 'Vijfenzestig jaar getrouwd. Mooi, fijn, geweldig, formidabel. Met een vrouw die pas 90 jaar oud is. Het was als een boek. Ik heb het haast helemaal gelezen. Nog een paar bladzijdes resten ons om een laat ste woord te vinden.' Zijn stem breekt, hij moet even slikken. Na de hartoperaties van de afgelopen tijd is hij wat emotioneler gewor den, verduidelijkt hij. ,,Oh, schat toch...", zegt Paulien. 'Ze was mooi, nu iets minder, anders. Eerlijk en oprecht. IJverig en noest als een bij. Handen die nooit stilstonden, evenals de lip pen. Stoppen, breien, naaien, ver stellen, inmaken, poetsen. Geen werkwoord was haar vreemd.' Ter wijl burgemeester Margo Mulder met ingehouden adem luistert, knijpt Paulien stevig in de hand van haar zichtbaar geëmotio neerde echtgenoot. ,,Ach schat, rustig nou maar Laatste woordje 'Helpende handen, daar waar het nodig was. Zingen en oude versjes opzeggen als de beste. Lekker ko ken. Er waren downs, en gelukkig ook ups. Het was dus een compleet boek. Alle letters en getallen kwa men er in voor, ook de leestekens. En zeker niet te vergeten het uit roepteken. Dat hoorde je nog al eens. En het vraagteken. Soms kwam het op iedere pagina voor. We gaan nu verder met ons leven. De laatste bladzijden, tot het laat ste woordje is gevonden. En dat is amen.' ,,Prachtig", zegt Mulder. ,,Wat een mooie liefdesverklaring is dit." Paulien knikt. ,,Ik heb een man uit duizenden." Ze verzamelt engel tjes, vertelt ze even later tegen de burgemeester. Die aan de muur boven de bank was de eerste. En die mooie grote naast de bank kreeg ze van Pierre voor haar tach tigste verjaardag. ,,Ik heb er 152. En eentje met een 'b' ervoor", wijst ze lachend op haar man. De Brabanders mogen zich al meer dan vijftig jaar Zeeuw noe men. Hij vond werk in Zierikzee, bij sociaal werkbedrijf de Zuid hoek. Zij ging aan de slag bij be jaardenhuis Borrendamme. Een maal met de vut verkaste het echt paar naar Goes, de inmiddels uit gevlogen kinderen achterna. Die, maar ook zeker de vijf kleinkinde ren en de vijf achterkleinkinderen, zijn hen uiteraard nog dierbaarder dan de 152 engeltjes. ,,Wij hebben dit idee vorig jaar al geopperd, maar vinden wel dat je zo'n beslissing in een heel vroeg sta dium moet nemen. We willen mensen en vuurwerkhandelaren niet in de laatste maanden van het jaar verrassen. We zien een lande lijke trend dat er steeds kritischer over deze traditie wordt gedacht. De overlast die het geeft voor mensen en dieren, de luchtvervuiling, de slachtoffers en de druk op de zorg, maar ook het gooien van vuurwerk naar hulpverleningDeze dingen zijn voor ons aanleiding om te zeg gen: we moeten de gemeente volle dig vuurwerkvrij maken." ,,Ik ben mij bewust van de impact die dit besluit heeft op sommige mensen die grote waarde aan vuur werk hechten. Maar is er ook een enorme groep mensen die er heel veel last van heeft. Weegt de over last die het de één geeft op tegen de vrijheid die je de ander daarin Weegt de overlast die het de één geeft op tegen de vrijheid die je de ander daarin geeft? geeft? Dat is de maatschappelijke afweging die je moet maken. Wij zijn van oordeel dat de overlast te groot is en dat daarom maatregelen genomen moeten worden." ,,Onze voorkeur is een volledig vuurwerkverbod. Maar juist over zo'n onderdeel willen we morgen graag van gedachten wisselen in de gemeenteraad. Het moet wel realis tisch zijn." ,,Wij stellen in onze motie vast dat vuurwerk resulteert in overlast voor mens en dier. Dat blijft bij shows ook, zij het in mindere mate. Lucht- en milieuvervuiling houd je ook. Slachtoffers en economische schade door vandalisme voorkom je natuurlijk bij shows, maar wij zijn er absoluut geen voorstander van. Laten we nu gewoon een dui delijke keuze maken." ,,Dat voorstel doen we op dit mo ment niet. Zijn we er heel enthou siast over? Nee, dat absoluut niet. Maar verbieden, dat stellen we op dit moment niet voor. We moeten wel goed in de gaten houden wat het effect op het gedrag van men sen is als je een vuurwerkverbod instelt, daar ben ik mij bewust van." maandag 15 maart 2021 Geen kavels meer op de Bevelanden Ondernemers die willen bouwen op de Bevelanden hebben pech. Zelfs op de minder populaire be drijventerreinen in Wemeldinge en Rilland zijn alle beschikbare kavels verkocht of in optie geno men. Gemeenten staan te pope len om nieuwe bedrijventerrei nen aan te leggen, maar moeten het eerst eens onderling eens worden. En dat valt niet mee. Joeri Wisse Rilland -Jon Herselman, wethouder De vonk sloeg over in de trein naar Nijmegen. Pierre van der Sterren, die knappe soldaat die in Boxmeer instapte, hield een plaatsje vrij voor Paulien Roe- lofs, die mooie meid die altijd één halte verderop op het per ron in Cuijck stond te wachten. Nu ze 65 jaar getrouwd zijn brandt het liefdesvuur nog fel, blijkt als Pierre een die ochtend in het geheim geschreven ge dichtje voordraagt. Oudjaarsdag staat voor veel Yer- sekenaren en Krabbendijkena- ren synoniem voor het afsteken van vuurwerk, véél vuurwerk. Maar als het aan de SGP ligt, wordt het in deze en andere dor pen in Reimerswaal verboden om sierpijlen, rotjes en zelfs 'kindervuurwerk' af te steken. Fractievoorzitter Artwin Otte geeft uitleg. Joeri Wisse Kruiningen Waarom een vuurwerkverbod? Ook in jullie achterban zitten heel wat mensen die plezier hebben aan vuurwerk afsteken. -Artwin Otte, SGP Afgelopen jaarwisseling mocht nog wel 'kindervuurwerk' afge stoken worden. In de gemeente lijke evaluatie van de jaarwisse ling staat dat handhavers soms moeilijk onderscheid kunnen maken. Moet je dat dan ook ver bieden? Is het een goed alternatief om vergunningen af te geven voor georganiseerde vuurwerk shows? Carbid schieten, valt dat ook onder het verbod? Pierre van der Sterren verrast zijn vrouw Paulien met een gedicht. Het paar is zondag 65 jaar ge trouwd. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46