Extra 2e gratis aanbiedingen in jouw Bonus Box. NIEUWS 3 SARAH EVERARD STRAATGEWELD De moord op Sarah Everard uit Londen maakt veel emoties los. Aangevallen worden terwijl je in het donker alleen op straat bent, is de grote angst van alle vrouwen. 'Dit is waar ze ons van kleins af aan bang voor leren zijn.' Dat is het l&fck&R&van Albert Heijn Een omweg nemen zodat je niet langs dat donkere parkje hoeft te fietsen. Je locatie delen. Doen alsof je aan het bellen bent. Een sleutelbos, ketting- slot of bus haarlak vastklemmen als 'wapen'. Sneakers in plaats van hakken aan, zodat je sneller weg kunt komen. De straat oversteken als er een man achter je loopt. Achteromkijken. Je haar verstoppen in je kraag, of capu chon op. Je vriendin een berichtje stu ren dat je veilig thuisgekomen bent. Het zijn voorzorgsmaatregelen die alle vrouwen herkennen, zegt Laila Ait Baali, directeur van vrouwenrech tenorganisatie Women Equals Men (WO=MEN). ,,Je zorgen maken of je veilig thuiskomt, zou niet normaal mogen zijn, maar dat is het helaas wel. Dat de verdachte van de moord op Sarah een politieagent is, die jou dient te beschermen, maakt haar verhaal extra pijnlijk. En dat de politie vervol gens een demonstratie van vrouwen hiertegen neerslaat, maakt het nog veel pijnlijker.'' Sarah Everard (33) verdween op 3 maart in Zuid-Londen, terwijl ze rond 21.00 uur van een vriendin naar huis liep. Woensdag werd haar li chaam gevonden in een bos ten zuid oosten van Londen. De verdachte is een 48-jarige politieagent. 'Elke vrouw die ik ken is verpletterd door het ver haal', schrijft auteur Rebecca Reid op Twitter. 'Dit is waar ze ons van kleins af aan bang voor leren zijn. Het bewijs dat we niet bang zijn zonder reden.' Hoewel de politie een officiële wake had verboden, kwamen zaterdag avond in een park in Zuid-Londen honderden mensen bijeen om Sarah Ik zal alles doen wat ik kan voor veilige straten Met een cursus zelf verdediging accepteer je de situatie te gedenken, vooral vrouwen. Onder hen was ook Kate Middleton, de vrouw van de Britse prins William. Toen de politie ingreep vanwege de drukte en een aantal vrouwen arres teerde, werd de sfeer grimmig. 'Schaam je!' werd geroepen naar de agenten. Burgemeester van Londen Sadiq Khan noemde het politieoptre den 'ongepast en onevenredig'. Premier Boris Johnson meldde op Twitter dat hij zaterdagavond thuis een kaars had aangestoken voor Sarah. 'Ik zal alles doen wat ik kan om ervoor te zorgen dat de straten veilig zijn en dat vrouwen en meisjes niet wor den lastiggevallen of misbruikt', schreef hij. Persoonlijke verhalen De Britse premier reageerde daarmee op de hashtags #ReclaimTheseStreets en #SarahEverard die afgelopen dagen trending waren op sociale media. Veel vrouwen deelden persoonlijke verha len over momenten waarop ze zich onveilig voelen op straat. Zo werd een post van de Engelse influencer Lucy Mountain meer dan 2,5 miljoen keer geliket. Zij plaatste simpelweg een screenshot van een appje met de tekst: App me wanneer je thuis bent. 'Het is ondraaglijk dat een vrouw niet ge woon naar huis mocht lopen', schreef ze eronder. 'Veilig thuiskomen zou toch een recht moeten zijn?' luidt de laatste regel van een gedicht van de Nederlandse Lois Kruidenier, dat veel bijval kreeg. Ontvoerd, verkracht en vermoord worden door een onbekende is de grootste nachtmerrie die gelukkig niet voor heel veel vrouwen werkelijkheid wordt. Maar er zijn veel mildere vor men van intimidatie waarmee wél heel veel vrouwen te maken krijgen. Volgens de stichting Stop Straat intimidatie geeft 84 procent van de Nederlandse vrouwen tussen de 15 en 35 jaar aan geregeld (seksueel) te wor den geïntimideerd. Zij worden bij voorbeeld nagesist, nagefloten, uitge scholden, achtervolgd of betast door een onbekende. Weinig vrouwen melden zulke vormen van intimidatie bij de politie, zegt Laila Ait Baali van WO=MEN. ,,Aanranding en verkrachting worden vaker gemeld. Maar de Metoo-bewe- ging heeft duidelijk gemaakt dat ook daar veel meer leed onder de opper vlakte zit.'' De verantwoordelijkheid voor het voorkomen van beangstigende situ aties, door ze uit de weg te gaan, mag niet op de schouders van vrouwen rusten, vindt de organisatie. ,,Vrou- wen krijgen te horen: volg een cursus zelfverdediging, stuur een berichtje als je vertrekt. Daarmee accepteren we de situatie zoals die is, terwijl we toe moeten naar een situatie waarin zulk gedrag niet normaal is.'' Verandering van de norm begint met bewustwor ding, zegt Ait Baali. ,,Veel mannen staan hier nooit bij stil. Te vaak wor den zulke situaties gebagatelliseerd of weggelachen.'' Vrouwen en lhbti'ers, die ook rela tief vaak slachtoffer zijn van intimida tie, zijn erbij gebaat als iedereen op straat alerter is, zegt Lot Schuringa van Fair Space, een organisatie die strijdt tegen straatintimidatie. ,,Om- standers kunnen dat helpen voorko men. Iedereen is op straat weleens ge tuige van een situatie waarin je denkt: Is dit wel oké? Denk dan niet: nou ja, ze zullen elkaar vast kennen, maar doe je oortjes uit en blijf in de buurt.'' De organisatie biedt een gratis onlinetrai- ning aan met tips over wat je vervol gens kunt doen. Soms is aanspreken van het slachtoffer al genoeg, zegt Schuringa. ,,Vraag bijvoorbeeld of ze weet hoe laat de bus gaat, knoop een praatje aan, dat afleidt van de situatie.'' 30% Blader snel verder. maandag 15 maart 2021 In Zuid-Londen kwamen zaterdag veel inwoners bij elkaar om Sarah Everard te gedenken. fotos afp Annemieke van Dongen Den Haag - Boris Johnson - Laila Ait Baali, WO=MEN korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3