Eenzaam op het dak Pannen- en fluitconcert voor Moeder Aarde Bron 'elastiekenplaag' belooft beterschap 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Langzaam dringt het koude water door mijn schoen in mijn sok. Het is één van die dagen. Alles gaat goed tot de eerste koffie. Kort daarna springt de kat op de ontbijttafel en als ik haar soepel in haar nekvel wil grijpen, blijkt ze toch meer nek te hebben en zet ze haar tanden in mijn vin ger. Ik sta voor de keus om de kat boven op grootmoeders servies te laten vallen of de tanden van de kat 'even' te verdragen. Later in de avond zal blijken dat ik grootmoe ders servies had moeten opoffe ren, getuige het ondraaglijk klop pende gevoel in mijn vinger. ijzige wind op een dak. Geduldig wacht ik, terwijl het ijzige water tussen mijn tenen sijpelt. Daar be staat het leven voor meer dan de helft uit, denk ik wel eens: wach ten terwijl de situatie beroerder wordt. Het plat dak staat onder water en ik ben het dak opgeklom- men met een ontstoppingsveer. Ik heb zojuist met mijn Haagse vriendin een veel te zware ladder als een soort Buurman Buur man door de tuin gesjouwd. De laatste keer dat ze hier was, kreeg ze hem op haar hoofd, dus ik ben nu wat voorzichtiger geweest want het is een dierbare vriendin. Maar afijn, het lukt ons om de lad der tegen de muur te zetten. ,,Dat je dat durft!" zegt ze. Geen keus, denk ik, of je moet om de haver klap iemand inhuren. De afvoer op het plat dak is verstopt. Na een paar keer krachtig in de afvoer te duwen, weet ik dat een krachtigere veer nodig is. Dus vraag ik of ze mijn dochter wil vragen om die éne veer met het handvat uit de garage te halen. Gevalletje: Welke garage? Welke veer? Welk hand vat? Want een klein kwartiertje la ter sta ik nog steeds met natte voe ten op een dak te wachten. langs gewandeld met zijn hond. Onze magere puberende herder wurmt zich door de spijlen van het hek en springt hem vrolijk kwispelend tegemoet vlak voor een aanstormende auto die nog net kan remmen. Ik zie het vanaf mijn dak allemaal gebeuren en denk: ik blijf hier nog even. Het leven bestaat uit wachten terwijl de situatie beroerder wordt DE STELLING Vandaag: Ik ga hoe dan ook stemmen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters ONLINE ANONIEMPJES NIET MEER ANONIEM Basisschool dicht vanwege corona Baudet spreekt zijn fans toe VLISSINGEN Vuurwapen in huis bij 18-jarige Op de Markt in Middelburg is plek voor honderd deelnemers en die zijn er ook wel. Ze staan in met krijt getekende cirkels om een corona- veilige afstand van elkaar te bewa ren. Een mondkapje is verplicht. De 26-jarige Irene Fierloos uit Goes houdt een stuk karton vast waarop het wapen van Zeeland is getekend. 'Ik stem en blijf boven, voor een toekomst die niet in het water valt' luidt de tekst rond het wapen. ,,De partijen die nu in de peilingen het grootst zijn, praten niet tot nauwe lijks over de klimaatcrisis, terwijl dat het meest urgente thema voor deze verkiezingen zou moeten", zegt Fierloos. Vieste jongetje Barbara Oomen die op plek twintig van de kandidatenlijst voor de PvdA staat en hoopt met (Zeeuwse) voor keurstemmen in het parlement te komen, vindt dat iedereen groen moet stemmen 'om te zorgen dat we echt klimaatdoelen gaan halen'. Nederland doet te weinig, zegt ze. ,,We zijn het vieste jongetje van de Europese klimaatklas.'' Oomen wijst erop dat over honderd jaar het water tegen het Middelburgse stad huis klotst als 'we niet voldoende doen om de opwarming van de aarde en de zeespiegelrijzing tegen te gaan'. Ze verklapt bijvoorbeeld dat ze daarom geen vlees meer eet. Eén kilogram rundvlees eten staat qua broeikasgas-uitstoot gelijk aan 180 kilometer autorijden. Vlees is milieuvervuilend, zegt Planbureau voor de Leefomgeving. Ook kinderen spreken „Wij zijn er over vijftig jaar nog, jullie niet", zegt de 10-jarige Daniël Stevens uit Middelburg. Hij is ambassadeur van YESC, een jongerenorganisatie die klimaatmaatregelen voorstaat. De Wij zijn er over vijftig jaar nog, jullie niet actie in Middelburg was onderdeel van de landelijke actie Klimaatalar- mom 'Nederland wakker te schud den'. Bloemzaad In Hoek was de opkomst met rond de twintig actievoerders mager te noemen, maar wie was komen op dagen, deed wel fanatiek mee. ,,Eej, ik ben wel je moeder",had Tamara Dees uit Axel op protestbord gezet, samen met een tekening van de aarde. Voor Bianca Zaal, een Hoekse met banden met Milieudefensie, was het een thuiswedstrijd. Om 15.00 uur klonk bij de molen een fluit- en trommelconcert en werd ook Marty Fieret enthousiast inge haald. De Terneuzenaar fietste gis teren heel Zeeuws-Vlaanderen rond en strooide onderweg bloem zaad tegen de teloorgang van de biodiversiteit. Marijke Boonstra, programmaleider Schone Zee bij Stichting De Noord zee kwam de 'elastiekenplaag' op het spoor via Natuurvereniging Tholen. ,,Zij mailden ons met de vraag of wij wisten waar de elastie ken vandaan kwamen. Ik herkende ze meteen, deze elastieken worden gebruikt om scheermessen te bun- delen." Boonstra dook in de zaak en kwam erachter dat ook vrijwilligers van het Schone Rivieren-proj ect re gelmatig elastieken vinden aan de oevers van de Oosterschelde. Mooi voorbeeld Een nieuwsverhaal van Omroep Zeeland vestigde nog meer aan dacht op het probleem. ,,Lenger herkende de elastieken en meldde zich bij de Natuurvereniging Tho- len." Boonstra besloot contact op te nemen en werd positief verrast. ,,Dit is een heel mooi voorbeeld hoe je als milieu-organisatie wil dat be drijven reageren." Lenger Seafoods was niet alleen geschrokken maar ondernam ook direct actie. Volgens het bedrijf is het nu uitgesloten dat er nog plastic elastieken vanuit de productielocatie in Yerseke in de Oosterschelde terechtkomen. ,,Ook willen ze met medewerkers helpen opruimen." maandag 15 maart 2021 Een uurtje later sta ik dus in de Ondertussen komt de buurman Reageer op pzc.nl Weekend: Geef horeca en winkels in Zee land alle ruimte 2153 reacties VAM 8 MAAR O ZETELS? WAT HEB JE MU WEER OP TWITTER SEZESEs HEMK? WISSENKERKE Basisschool de Vliete in Wissenkerke geeft tot en met woensdag alleen on line les, omdat bij een aantal kinderen in combi natieklassen eind vorige week coronabesmettin gen zijn vastgesteld. De Vliete heeft 83 leerlin gen. Omdat de besmette kinderen ook broertjes en zusjes in andere klas sen hadden, is in overleg met de GGD besloten de school te sluiten. Woens dag worden de kinderen getest en vanaf donder dag kunnen kinderen met een negatieve testuitslag weer naar de klas. SLUIS Zo'n 250 sympathisanten van Forum voor Demo cratie hoorden gisteroch tend kopstuk Thierry Baudet spreken in Sluis. De politicus werd ont haald als een popster. Op het laatste nippertje moest de vrijheidskara vaan van Forum voor De mocratie elders kamp op slaan in Sluis. De vooraf aangewezen parking La Cavalière bleek gesloten. Zodoende moest de po diumwagen uitwijken naar de parking bij Tover- sluis. Voor Forum beter, want er is daar veel meer ruimte. Desondanks be stempelde Baudet het als 'een poging de bijeen komst te ontmoedigen'. Na de toespraken kon het publiek met Baudet op de foto. Een arrestatieteam van de politie heeft gister ochtend vroeg een acht tienjarige Vlissinger aangehouden in een wo ning in de Bonenburg in Vlissingen. Toen agen ten daarna de woning doorzochten, vonden zij een vuurwapen. De inval gebeurde nadat de ver dachte bedreigingen zou hebben geuit in de relatiesfeer. De politie nam het vuurwapen in beslag voor nader on derzoek. De verdachte zit vast voor verhoor. Het slachtoffer van de bedreiging woont overi gens op een ander adres, meldde de politie. Klokslag drie uur klinkt zondag middag in Middelburg en Hoek een pannen- en fluitconcert. De monstranten doen daar mee aan de landelijke actie Klimaatalarm 2021. Ze morren dat het in ver kiezingstijd veel te weinig over de klimaatcrisis gaat. Sheila van Doorsselaer en Frank Balkenende Middelburg/Hoek - Daniël Stevens, Jeugdambassadeur YESC Kijk op de site bij /video Klimaatalarm in Middelburg Overal langs de Oosterschelde zijn ze te vinden: dikke, witte elastieken. Na een lange zoek tocht heeft stichting De Noord zee de veroorzaker gevonden. Lenger Seafoods uit Yerseke zegt 'enorm geschrokken' te zijn van de vervuiling en belooft be terschap. Ook wil het bedrijf hel pen met opruimen van de elas tieken en een milieuvriendelijk alternatief onderzoeken. Joeri Wisse Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2