OPENPfDIUM II GGD geeft seksuele voorlichting 6 Tessa Goorsenberg: 'In gesprek gaan over seksualiteit op school is een must' Muzikanten laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Vandaag richten we onze spotlight op multi-instrumentalist Kasper Mols. Als SYNS maakt Kasper Mols dansbare muziek, met een glansrol voor de synthesizer en met rockmuziek in het ach terhoofd. Bliepjes die je terugslinge ren naar de jaren '80, buitenaardse geluiden, de eindeloze varianten die je uit één instrument kunt toveren: Kasper is gefascineerd door de moge lijkheden en de techniek van de syn thesizer. ,,Ik ga niet zeggen dat de synthesizer hét almachtige instru ment is en dat het als enige gave ge luiden maakt. Maar het technische aspect ervan vind ik bijna even inte ressant als het creëren van muziek." Gezonde obsessie Kasper combineert kunst en techniek ook in zijn werk: hij is filmmaker en animator van beroep. Met soloproject SYNS valt dat samen met zijn liefde voor muziek. De Hulstenaar, die sinds een paar jaar in Antwerpen woont, heeft een 'gezonde obsessie' ontwikkeld voor de synthesizer. Iro nisch genoeg, vertelt hij: „Toetsen is niks voor mij, had ik ooit gezworen. Daar ben ik op teruggekomen een paar jaar geleden." Als kind werd hij aangemoedigd Ik heb eens met twintig verschillende geluiden dezelfde vier akkoorden gespeeld. Elk geluid maakt de beleving anders om keyboardles te nemen, maar daar werd hij niet laaiend enthousiast van. De gitaar trok hem aan als puber. ,,Omdat het leuk, stoer was en zeker omdat het geen keyboard was." Ver volgens stapte hij over naar basgitaar en speelt sinds 2014 in de Zeeuws Vlaams/Belgische post-punkband HunterStreet. Zoektocht Bij HunterStreet begon de liefde voor toetsen alsnog te kriebelen. ,,Ik ben met synthesizer gaan werken, als ex tra dimensie in de muziek. Dat heeft ertoe geleid dat ik thuis ook meer muziek ben gaan maken met synthe sizers." Kasper schreef meer dan de band kon gebruiken. Hij riep een YouTube- kanaal in het leven en filmde hoe hij liedjes opnam. „Daarna ben ik ook experimenten gaan filmen, dat ik uitleg hoe een bepaalde synthesizer in elkaar zit en dingen uitprobeer. De experimenten zijn het visite kaartje voor mijn muziek." Hij heeft verschillende van de elektroni sche instrumenten staan, die komen en gaan: hij koopt, verkoopt weer of leent af en toe instrumenten. ,,De zoektocht naar het juiste ge luid vind ik heel erg leuk. Even kort door de bocht: een piano klinkt bijna altijd hetzelfde. Dan kijk je naar wat je speelt om het interessant te laten klinken. Bij een synthesizer kun je het ook omdraaien. Ik heb eens met twintig verschillende geluiden dezelfde vier akkoorden gespeeld. Elk geluid maakt de beleving an ders." Korte film in Hulst Het muzikaal videodagboek is nu een volwaardig soloproject. Op 19 maart lanceert SYNS de eerste offici ële single Speak The Same. Die nam Kasper op in een studio en er hoort een korte film bij. ,,Ik vind de film bijna even belangrijk als de muziek in dit geval." Filmcollectief BRUUT COLLECTIVE, waar hij deel van uitmaakt, maakte de video die past bij de sfeer van het nummer. Hij gaf zijn collega's carte blanche. ,,Ik wilde sowieso in een ruimtepak. Het eerste idee was om dat in Ant werpen op te nemen. Maar toen ging er een belletje rinkelen: wat zijn we moeilijk aan het doen met Antwer pen terwijl ik Hulst, één van de mooiste steden van Europa, ken die de rest van de wereld niet zo goed kent?" ,,Ja, maar heel anders dan volwasse nen. Volwassenen denken dan di- rect aan dingen die gebeuren of die je doet. Aan verlangen, opwinding, geslachtsgemeenschap en orgasme. Kinderen zijn meer in de fase van vragen en verkennen van het eigen lichaam. Wat betekent het om een meisje of jongen te zijn? Wat bete kent het om een vriendje of vrien dinnetje te hebben? Wanneer ver andert je gevoel voor iemand van vriendschappelijk in verliefd?'' ,,Tja. Verliefdheid en verlangen stopt niet met de komst van CO- VID-19. Sociale media zijn meer dan ooit de manier om contact te zoe ken. Seksualiteit online is ook een gespreksonderwerp in de klas.'' ,,Ja, want met de acceptie van LHBT-jongeren in Zeeland is het nog steeds slecht gesteld. Het is niet genoeg als er alleen op school over gesproken wordt. Binnen het gezin leer je de normen en waarden van je familie, daar leer je van je ouders hoe je met anderen omgaat, daar vorm je deels ook je zelfbeeld. Op school gaat het vooral over kennis, algemene omgangsvormen en alge mene maatschappelijke normen en waarden.'' „Dat zijn beelden die zonder uitleg een scheef wereldbeeld kunnen geven. Het is aan ons om die beelden te verklaren: zijn ze Ik sta er versteld van hoe onzeker jongeren kunnen zijn over hun eigen lichaam realiteit of niet meer dan fantasie? Wordt er niet over gepraat, dan wordt dat het beeld van de waar heid. Meisjes moeten sexy en slank zijn, jongens breed en stoer. Ik sta er versteld van hoe onzeker jonge ren kunnen zijn over hun eigen li- chaam. Ook het beeld over hoe ze naar seks kij ken is hierdoor beïnvloed. In gesprek gaan hierover is een must." ,,Dan heb je het over grenzen stel len. Doe niets wat niet goed voelt! Het heeft veel te maken met het ei gen zelfbeeld. Wij willen dat jonge ren leren hoe je je eigen grenzen bewaakt. Als je A zegt, hoef je niet ook gelijk B te zeggen. Je mag altijd nee zeggen.'' maandag 15 maart 2021 Dansbaar, met synthesizer in de glansrol Sohpie Stockman -Kasper Mols, muzikant Muzikant Kasper Mols (SYNS) in zijn synthesizerlaboratorium. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Wil je Kasper Mols muziek horen en zien spelen? Kijk op pzc.nl/video ^Wil jij ook laten zien en horen wat je kan? Mail dan naar s.stockman@pzc.nl. Scholen kunnen de GGD inhuren om relaties en seksualiteit be spreekbaar te maken. Van basis school tot voortgezet onderwijs leren Gezonde School-adviseurs leerlingen en studenten respect vol om te gaan met hun eigen seksualiteit en die van een ander. En dan is het van 15 tot 19 maart ook nog eens de Week van de Lentekriebels op de ba sisscholen. Vijf vragen aan Ge zonde School-adviseur Tessa Goorsenberg van de GGD. Ondine van der Vleuten Vlissingen Zijn kinderen op de basisschool al met seks bezig? Wat moet je eigenlijk met krie bels als iedereen een mond kapje draagt en op 1,5 meter af stand blijft? Het thema van de Lentekriebels is dit keer Gender en seksuele diversiteit. Met lessen voor leer lingen, maar ook ouderavonden. Muziekclips, televisie, Netflix, reclames: seks en erotiek zijn overal. Moet je daar nóg meer aandacht aan geven? -Tessa Goorsenberg, GGD Respectvol omgaan met de seksualiteit van een ander, dat begrijp ik nog. Maar wat is respectvol omgaan met je eigen seksualiteit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26