4 Gert van der Slikke Merel Groot VERKIEZINGEN JONG EN OUD PRATEN OVER OPWARMING AARDE Hij is 76 en woont in Goes. Zij is 21 en woont half in Middelburg, half in Tilburg. In niets lijkt hun leven op elkaar. En toch hebben Gert van der Slikke en Merel Groot één belangrijk ding gemeen: klimaat staat met dikgedrukte letters boven aan het lijstje 'belangrijke zaken' in hun leven. Goes Gert van der Slikke en Merel Groot hebben el kaar nooit eerder ont moet, maar schuiven sa men aan tafel om te praten. Dat doen ze voor een cam pagne die de Jonge Klimaatbewe ging en Grootouders voor het Kli maat samen voeren. In de aanloop Laat leiders nu eens echt de leiding nemen en gaan voor het klimaat naar de verkiezingen proberen beide clubs op allerlei manieren mensen, los van welke politieke kleur ook, an deren te bewegen vóór het klimaat te kiezen. ,,Ik ben al tientallen jaren met deze problematiek bezig en het gaat me zeer aan het hart", zegt Van der Slikke. ,,Niet alleen voor mijn eigen vier kleinkinderen. Het is groter dan dat. Je wilt iets kunnen nalaten." Ook bij Groot is haar betrokken heid bij het klimaat iets vanzelfspre kends. ,,Het is niet één van de thema's waar je het over moet heb ben. Klimaat is hét thema. Uit alle rapporten blijkt: het gaat niet goed." Er moet alles op alles worden gezet om de temperatuurstijging binnen de perken te houden, vinden beiden. Van der Slikke: ,,Omdat ik zie wat voor vreselijke consequenties er we reldwijd zijn als we dat zouden losla ten. Ik zeg met opzet wereldwijd, ook al ben ik een echte Zeeuw. Maar ik typeer mezelf wat dat betreft wel als wereldburger." Zeespiegelstijging Groot vreest dat - als er niets veran dert - zij als gevolg van de zeespie- gelstijging misschien niet eens oud kan worden in Zeeland. Dat kan de impact zijn van klimaatverandering in haar eigen buurt. ,,Maar het gaat mij ook om al die mensen elders op de wereld die dat nu al meemaken. Wij hebben hier het grootste aandeel in de CO2-uitstoot en er zijn mensen die daar nu al de gevolgen van dra gen. Al kunnen zij daar zelf niets aan doen." Zij verwijt Van der Slikkes genera tie, die een grote groei meemaakte, niets. Mede dankzij haar eigen opa's en oma's. ,,Bij hen zie ik het spaar zame. Het genoegen nemen met meubels die je al jaren hebt, omdat die nog hartstikke goed en mooi zijn. Daar vind ik juist veel inspiratie in." Wel veel moeite heeft ze met de ge neraties die nu aan de knoppen zit ten. ,,Wat ik frustrerend vind, is dat ze in het denken blijven hangen van de mensen die er nü zitten. Terwijl de keuzes die gemaakt worden toch vooral gaan over de toekomst van de huidige jeugd." En die jeugd wenst andere dingen. Niet meer die auto voor het gevoel van ultieme vrijheid. Groot: ,,Bij jon geren gaat het er veel meer om dat je van A naar B kunt komen. En als dat met de trein en een OV-fiets is, is dat prima. Of dat je een deelauto kunt pakken als dat echt nodig is. Autobe zit is veel minder onderdeel van de identiteit van mijn generatie dan van de mensen die nu beslissingen ne men." Ouwelullenbeeld Van der Slikke vindt het geweldig om te horen dat Groot, en met haar veel meer jonge mensen, dezelfde betrok kenheid bij het klimaat hebben als hij zelf heeft. ,,Ik heb een ouwelullen- beeld van alleen maar hossende jon geren en ik ben heel blij te merken dat er mensen zoals jij rondlopen. Mijn beeld van de Nederlandse jeugd was blijkbaar te eenzijdig. Maar ik zit natuurlijk ook wel een beetje in een glazen stolp van 60-plussers en nog ouder. Dit geeft hoop." Al moet er wel een heel grote knop om, stellen Van der Slikke en Groot eensgezind. Van der Slikke: ,,Ik wens dat de politieke moed er is om keuzes te maken om deze weg te gaan." Groot: ,,Laat leiders nu eens echt de leiding nemen en laat ze gaan voor het klimaat." maandag 15 maart 2021 WA Van der Slikke is gebo ren en getogen in Goes, maar woonde in verband met zijn werk jarenlang buiten de provincie Hij werkte onder meer als directeur van de Rijksgebouwendienst, di recteur Lucht en Energie op het Ministerie van Mi lieu en uiteindelijk als re giodirecteur bij Natuur monumenten Zuid-Hol land/Zeeland en later nog Brabant/Limburg Van der Slikke is bezig met het mobiliseren van Zeeuwse 'Grootouders voor het Klimaat' Is geboren in Vlissingen en groeide groot in Mid delburg, waar ze nog altijd veel komt Woont voor haar studie communicatie- en informa tiewetenschappen in Til burg en is bezig met een pre-master in Nijmegen Ruim een jaar geleden raakte ze betrokken bij de Jonge Klimaatbeweging, een organisatie waar 50 Nederlandse jongerenor ganisaties zich bij aan hebben gesloten Klimaatgrootouder Gert van der Slikke (76) en Merel Groot (21) van de Jonge Klimaatbeweging gaan met elkaar in gesprek. foto marcelle davidse 'Klimaat is niet een thema, het is juist hét thema' Esme Soesman - Merel Groot (21)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24