PER POST 'Zo zit ik niet aan een dag of moment vast' II Moet je je mondkapje afdoen ter identificatie? ZEELAND 3 CORONATIJD ,,Nee hoor, ik ben totaal niet bang voor co rona. Ik ben kerngezond", zegt Gert Jan van Reenen (70) uit Vlissingen. Toch le verde hij vrijdag al een envelop met zijn stem af bij het stadhuis in zijn woonplaats. ,,Ik pendel veel heen en weer tussen Vlis singen en Eindhoven, omdat mijn vriendin daar woont. Ik weet dus nog niet wanneer ik deze week thuis ben. Ik vind het handig dat ik per brief kan stemmen. Zo zit ik ten minste niet aan een dag of moment vast." De Vlissinger is zelf weliswaar niet bang voor het coronavirus, hij is blij dat zijn kwetsbare leeftijdgenoten de kans krijgen om drukte te vermijden. „Stemmen per post verkleint de kans om ziek te worden. Dat is mooi." Van Reenen heeft op de Partij voor de Dieren gestemd. ,,Die partij zet zich in voor het milieu, de landbouw en het klimaat. Dat zijn zaken die dringend aangepakt moeten worden, vind ik. Ze willen ook de bio-industrie aanpakken. Die industrie is een bron van ziektes en ellende. De Partij voor de Dieren heeft de naam soft te zijn, maar ze hebben wel het hele verhaal van het milieu en het klimaat op de kaart gezet. Andere partijen hebben dat overgenomen. Ze zijn in staat om het vuur op te stoken. Ze kunnen zes of zeven zetels halen en hebben Stemmen per post verkleint de kans om ziek te worden. Dat is mooi zeker de kans om invloed te hebben. Ik wil ze daar graag in steunen. En ik vind Esther Ouwehand een goede politica." Van Reenen wilde de envelop met zijn stem liever niet op de brievenbus doen. ,,Ik breng hem zelf naar het stadhuis, omdat ik honderd procent zeker wil weten dat mijn stem goed aankomt." Dat bepaalt het stembureau en hangt af van de grootte van de stemlocatie. Wordt het te druk, dan moet je buiten wachten. Voor de ingang van een stembureau staan om de 1,5 meter strepen op de grond. De 'verkeersregelaar' spreekt je erop aan als je onvol doende afstand houdt. Heb je er maling aan, of weiger je een mondmasker op te doen, dan mag je de toegang worden geweigerd. Bij de in- en uitgang moet je je handen desinfecteren. Een loop route (van lijnen, koorden of schermen) wijst je de weg. Ben je je mondmasker vergeten? Geen paniek, er liggen er bij de ingang. De leden van het stembureau zit ten achter kuch-schermen en zijn verplicht de hele dag een chirur gisch mondmasker te dragen. De- gene die de identiteitsbewijzen aanpakken en de stembiljetten uitreiken, dragen verplicht hand schoenen. Dat moet niet, maar de voorzitter van het stembureau kan er wel om vragen. Bijvoorbeeld als je mond- masker zo groot is, dat ze van het stembureau niet met zekerheid kunnen zien of jij het echt bent. Dat is niet anders dan anders. Kleine kinderen mag je mee naar binnen nemen en mogen ook mee het stemhokje in. Zolang er maar geen sprake kan zijn van beïnvloe ding. Je snapt dat je als 18-jarige niet met je vader of moeder mee het stemhokje in mag. Dat verschilt per gemeente. Bij sommige mag je het potlood hou den. Maar andere geven een pot lood als je je stembiljet krijgt. Na het stemmen, lever je het potlood weer in, waarna het wordt gedes infecteerd. Dat is niet verplicht. Als er geen installatie is die de lucht ververst, moet het stembureau zelf ervoor zorgen dat de boel regelmatig wordt gelucht. En dus zullen er ra men en deuren opengezet worden. Ja. Elk half uur moeten bijvoor beeld stemhokjes en sanitair wor den schoongemaakt. Wie dat doet, maakt niet uit. Als het maar gebeurt. Welk middel ervoor wordt gebruikt, is niet voorge schreven. Voor je gaat stemmen moet je de gezondheidscheck doen. Die zit bij je stempas. Bij de ingang van het stembureau wordt de check nog een keer gedaan. Bij klachten mag je niet het stembureau in. Wil je toch stemmen, dan moet je ie mand uit dezelfde gemeente machtigen (zie de achterkant van de stempas). Nou, een soort van. Dit keer zitten er geen drie, maar minimaal vier mensen op elk stembureau. Een ervan is verkeersregelaar of, zo je wilt, coronacoach. Die controleert bij de ingang of je een mondkapje draagt en de gezondheidscheck hebt gedaan. Staat er een rij, dan let hij er ook op dat mensen zich aan de 1,5 meter afstand houden. maandag 15 maart 2021 in de rij wachten' Gert Jan van Reenen (70) uit Vlissingen bracht zijn stem vrijdag al in een envelop naar het stadhuis in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema - Gert Jan van Reenen Stembureau op het stadskant Goes. FOTO MARCELLE DAVIDSE Hoe is de veiligheid binnen gere geld? Moet je ter legitimatie je mond- masker laten zakken? Mag je je kind meenemen, ook het stemhokje in? Worden potloden gedesinfec teerd of mag je die meenemen? Meten CO2-melders of de lucht nog vers is? Wordt het stembureau schoon gemaakt? Stemmen in coronatijd gaat net even anders. Worden - om maar eens wat te noemen - de rode potloden gedesinfecteerd? En, hoe zit het met dat mondmas- ker, moet je die laten zakken als ze willen checken wie je bent? We geven op een aantal prakti sche vragen antwoord. Jeffrey Kutterink Vlissingen Stel, je bent ineens verkouden, wat nu? Zit er een 'corona-agent' op elk stembureau? Hoeveel mensen mogen naar binnen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23