Boswachters vragen bezoekers natuurgebieden zich aan regels te houden 'Klimaat is niet een thema, het is juist hét thema' De tweede storm in een paar dagen heeft dit weekeinde niet voor al te veel schadegezorgd. Maar her en derging het toch m Sinds de pandemie is het stukken drukker geworden in de Zeeuwse natuurgebieden. Boswachters sig naleren dat mensen massaal op zoek zijn naar ontspanning en rust in de natuur. Het is één van de wei- nige uitstapjes die nog mogelijk zijn, want funshoppen of een hapje eten in een restaurant is er al een tijdje niet meer bij. Kraamkamer Op zich zijn de beheerders van na tuurterreinen blij dat mensen de natuur meer dan voorheen waarde ren. Het brengt ook nieuwe uitda gingen mee. In veel gebieden han gen sinds deze week borden en Vrijwillige boswachters gaan patrouilleren in natuurgebieden spandoeken met de tekst 'Welkom in de kraamkamer van Moeder Na tuur'. De natuurorganisaties willen zo bezoekers verwelkomen en tege lijkertijd wijzen op de kwetsbaar heid van de plek waar ze zijn. In het gehele voorjaar zijn ze namelijk op kraamvisite. Vogels broeden, dieren baren en er ontluiken ook nieuwe planten. Het aantal incidenten met loslo pende honden nam het afgelopen jaar toe. Ook was er meer zwerfaf val en zagen boswachters mensen vaker buiten de paden lopen of fiet sen. Om dieren niet te storen en planten niet plat te trappen, moe ten mensen op de paden blijven en hun honden aangelijnd laten. De meeste wandelpaden zijn zo aange legd dat er voldoende rustgebied overblijft waar wild zich kan terug trekken. Tegelijkertijd blijft er vol doende ruimte over voor wande laars, fietsers en ruiters. Meeuwenduinen dicht Op sommige plekken worden wel extra maatregelen getroffen om dieren te beschermen. Zo sluit Staatsbosbeheer het wandelpad door de Meeuwenduinen (de groene route) van 15 maart tot 15 juli. Het gebied op de Kop van Schouwen is dan weer voor vogels als de veldleeuwerik, de boomleeu werik en de velduil, die zeldzaam is. Ook soorten als de levendba- rende hagedis kunnen weer onge stoord opwarmen op de kale hel lingen van de duinen. En in de af gelegen valleien kunnen de dam- herten en reeën bevallen van hun kalfjes. Het Zeeuwse Landschap heeft de wandelroutes in de drukste gebie den - Oranjezon bij Oostkapelle en de Waterwinbossen tussen Clinge en Heikant - aangepast. Natuurmo numenten zet tijdens het broedsei- zoen vrijwillige boswachters in voor extra toezicht. Die hebben pri mair de taak van gastheer en gast vrouw. Daarnaast spreken ze men sen aan die in overtreding zijn. Zij staan daarvoor in direct contact met boa's. Natuurmonumenten laat vrijwillige boswachters patrouille ren in de natuurgebieden in de Zak van Zuid-Beveland, op de Kop van Schouwen en in de Dintelse Gor zen (op de grens van Zeeland en Noord-Brabant). It I maandag 15 maart 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P4 1 'V 'Stoor broedende vogels niet' Mensen die in natuurgebieden wandelen, moeten beseffen dat ze binnenkort op kraamvisite zijn. Het broedseizoen nadert en dat betekent dat wandelaars dieren kunnen verstoren. Blijf op de paden en houd honden aan de lijn, verzoeken boswachters van Het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten het publiek. Frank Balkenende Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21