Moe van zoomen \^m ECONOMIE 15 AAN HET WERK Als u een van de vele miljoenen thuiswer kers bent die Nederland momenteel kent, dan heeft u er ongetwijfeld al mee te maken gehad: zoom-moeheid. Vergaderen via de webcam mag dan leuk en handig zijn voor een uurtje, maar doe dit dagen, maanden achter elkaar en de lol is er snel af. Zelf ken ik onder hand niet alleen zoom-moeheid, maar ook zoom-irritatie, zoom-wanhoop en zoom-zak-er- allemaal-maar-in-ik-wil-naar-een-onbewoond- eiland-zonder-wifi. vermoeiender dan fysiek vergaderen. Dit kent vier verschillende oorzaken, aldus een recent artikel hierover van een onderzoeker aan de Uni versiteit van Stanford. Ten eerste zie je met Zoom je collega's voortdurend close-up. Je maakt continu oogcontact, en daar zijn we als mensen niet voor gemaakt. Langdurig intens oogcontact reserveren wij doorgaans voor men sen met wie we op het punt staan een potje te gaan matten (ofwel een potje te gaan rollebol len), niet voor een bilaatje over kwartaalcijfers met Denise van communicatie. Via Zoom kost het ook meer moeite om alle verschillende communicatievormen in de gaten te houden: verbale plus non-verbale communi catie én de chatbox. Je loopt dus per definitie achter en het kost flink meer energie om alles bij te benen. Je komt bij onlinevergaderen ook minder aan beweging toe - je hebt immers vaak elk uur een nieuwe meeting. Ook dat komt je energie- peil niet ten goede. Je kunt wel een post-it over je eigen hoofd plakken De laatste oorzaak voor zoom-moeheid: je ziet in je scherm voortdurend je eigen gezicht. Hierdoor ben je je tijdens het pra ten en luisteren bewust van jezelf. Hoe zit mijn haar? Kijk ik ongeïnteresseerd? Heb ik donkere wallen? Kom ik in deze trui wel daadkrachtig over? Je zo bewust zijn van je uiterlijk is geen re cept voor relaxed vergaderen - zelfs niet als je er pico bello uitziet. Voor dit laatste is er gelukkig wel een oplossing, zo kwam ik onlangs pas te weten. In Zoom kun je met functie hide self view je eigen camerabeeld uitzetten. In Teams kan dit niet, maar je kunt wel gewoon een post-it over je eigen hoofd plakken. Zo word je niet door je ei gen hoofd afgeleid en dat scheelt weer. niet langer vergaderen dan pakweg veertig mi nuten, en liever niet te veel meetings op een dag. Moet het toch, dan helpt voldoende pauzes nemen en zorgen dat je maar één collega tegelijk ziet in je scherm. We zullen helaas nog wel een tijdje tot het onlinevergaderen veroordeeld zijn, dus we moeten er maar het beste van maken. 'Flex kost miljarden' Cruises tot 2023 in dal In het Pensioenakkoord is afge sproken dat mensen met een zwaar beroep drie jaar voor hun pensioendatum kunnen stoppen met werken. Werknemers krijgen dan drie jaar lang maximaal 22.164 euro per jaar als vergoeding mee. Het kabinet schaft dan de belas tingheffing, de RVU-eindheffing, op deze uitkering af. Met het geld moet een soepele overgang naar het pensioen mogelijk worden, was de gedachte. Het is een tijdelijke regeling tot 2026. Dan treedt het nieuwe pen sioenstelsel in werking en moet er een definitieve oplossing komen voor mensen met zware beroepen. In de praktijk komt er weinig terecht van de overgangsregeling. ,,Dat komt onder andere doordat bedrijven geen geld hebben voor de regeling'', zegt Piet Fortuin, voorzitter van vakbond CNV. Ook is de hoogte van de uitkering soms onvoldoende. ,,Het is geen onwil'', bevestigt Erik Heidemann, woordvoerder van werkgeversvereniging AWVN. „Bedrijven hebben het geld ge woon niet, want de focus ligt op overleven.'' De regeling zelf is ook voor werkgevers aantrekkelijk, be nadrukt Heidemann. ,,Als iemand niet meer meekan, kun je die op een fatsoenlijke manier laten af vloeien. Je hebt dan ruimte voor een nieuwe jonge werknemer.'' Willem Noordman, die tijdelijk de pensioenportefeuille bestiert in het FNV-bestuur, is kritisch. ,,Het is niet vreemd dat werkgevers zeg- gen geen geld te hebben voor de wensen van de bonden. We zien dat we bij veel bedrijfscao's wel af spraken kunnen maken. Vooral bij bedrijfstakcao's gaat het moeilijk.'' In een aantal cao's zijn wel af spraken gemaakt. In de bouw bij voorbeeld en bij de politie. Ook in de schoonmaak en de VVT, de ver pleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg. Ook bij DSM en Hol land Casino's zijn afspraken ge maakt. Een van de redenen dat het zo moeizaam gaat, is de grote ver scheidenheid in sectoren. Som mige bedrijven draaien goed en kunnen hun oudere werknemers Het dreigt een elitaire regeling te worden, alleen bereikbaar voor mensen met een hoog inkomen best met een uitkering op vroeg- pensioen sturen. Maar voor een klein bedrijf kan het veel te duur zijn. Dus voor de hele sector af spraken maken is moeilijk. Een ander probleem is de hoogte van de uitkering. ,,Voor mensen tot een modaal inkomen is er een probleem. Die moeten een deel van hun pensioen naar voren halen voor de periode tot het pensioen'', zegt Fortuin. En dat geld kunnen ze niet missen, want het ouderdomspensioen wordt dan zo laag dat ze permanent geld tekort gaan komen. Dat betekent in de praktijk dat het voor mensen tot modaal finan cieel onmogelijk wordt om eerder te stoppen. „Daarmee dreigt het een elitaire regeling te worden, al leen bereikbaar voor mensen met een hoog inkomen. Die hebben geld om de tijd tot pensionering te overbruggen. Maar voor hen is de regeling niet bedoeld.'' Crisispot CNV wil dat het kabinet de komende jaren meer geld beschik baar stelt, zodat mensen met zware beroepen toch eerder kun nen stoppen. Financieel hoeft dat geen probleem te zijn. ,,Het kan uit de huidige crisispot betaald worden'', meent Fortuin. Er is wel haast bij, want er komt nog een flinke ontslaggolf aan vreest de vakbondsman. ,,We gaan uitstroom krijgen als de steunpak- ketten ophouden. Tegelijkertijd komt er een hele nieuwe generatie jongeren van school die de ar beidsmarkt betreedt. Laat oudere werknemers uitstromen, zodat er plek komt voor de jongeren.'' Noordman nuanceert het pro bleem. ,,Een aantal sectoren kent matige pensioenregelingen. Voor mensen die weinig verdienen, is het naar voren halen van pensioen een probleem. Maar in veel secto ren zijn goede pensioenregelingen, bijvoorbeeld de metaal en het be- roepsgoederenvervoer. Dan is het geen probleem om een stukje van je pensioen naar voren te halen.'' De bonden willen dat na 2025 iedereen met 45 dienstjaren met pensioen kan. De kosten kunnen oplopen tot 8 miljard euro in 2038, afhankelijk van het aantal mensen dat gebruikmaakt van de regeling. maandag 15 maart 2021 GO Het onlinevergaderen is simpelweg een stuk Wat verder helpt tegen de zoom-moeheid: Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). ONDERZOEK De opmars van flexcontracten op de arbeids markt heeft Ne derland in tien jaar tijd 42,5 miljard euro ge kost. Dat be weert FNV op basis van eigen berekeningen. Volgens de vak bond bestaat die 'maatschap pelijke schade' uit lagere inko mens voor flex- werkers, maar ook uit misgelo pen werkge verspremies. ■V/i hé IUYmwv TOERISME Het duurt nog tot 2023 voordat de markt voor cruisereizen is hersteld van de coronacrisis. Dat zegt de topman van 's werelds grootste cruiserederij, Carnival Cruises, in een interview met zakenkrant Financial Times. Carnival, met onder meer de Holland America Line, leed tot december een verlies van 2,2 miljard dollar. 0) o Eerder stoppen in zwaar beroep is lastig Het was een van de kroonjuwe len van het Pensioenakkoord, de mogelijkheid om mensen met een zwaar beroep eerder te laten stoppen met werken. In de praktijk komt het echter nauwe lijks van de grond. Peet Vogels Rotterdam - Piet Fortuin, CNV voornemens. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: het volhouden van Bouwvakkers werkten dit weekeinde hard door aan een nieuwe spoorbrug over de rivier de Ganges bij de stad Allahabad in de deelstaat Uttar Pradesh in het noorden van India. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15