I BE NIEUWS 13 w GEVANGEN HOGER BEROEP In New York proberen dierenactivisten de rechtbank zover te krijgen de 'gevangenschap' van een ongelukkige olifant in de dierentuin te beëindigen. Happy heeft recht op vrijheid, bepleiten ze. ieuwsgierig stapte Happy op de gigan tische spiegel af. Weten schappers, onder wie de beroemde Nederlandse bioloog Frans de Waal, hadden hem laten installeren in het olifantenverblijf van de dierentuin in het New Yorkse stadsdeel The Bronx. Met witte schmink tekenden ze een kruis boven het rechteroog van Azia tische olifant Happy. Ze bestudeerde haar kop in de spiegel en onderzocht wat er toch op haar huid zat, is te zien op camerabeelden uit 2006. Met haar slurf raakte ze 47 keer het kruis aan. Happy herkent zichzelf in de spie gel, concludeerden De Waal en zijn team. Ze is daarmee de eerste olifant in het selecte gezelschap van dieren die zelfbewustzijn kennen: mensen, apen en dolfijnen. Olifanten zijn in telligente, sociale dieren, en Happy bleek een bovengemiddeld intelli gente, sociale olifant. Dieren die de spiegeltest doorstaan, zijn in staat empathie te tonen, denken weten schappers. De test is nu een bewijsstuk in een bijzondere rechtszaak. Dierenrech- tengroep Nonhuman Rights Project (NhRP) sleepte de dierentuin waar olifant Happy (49) al ruim veertig jaar woont voor de rechter. Happy wordt onrechtmatig gevangen ge houden, stelt de groep, en moet wor den overgeplaatst naar een gespecia liseerde opvang. Deze maand besluit de hoogste rechtbank van de staat New York of het hof in een hoger beroep de theorie van de dieren- rechtengroep onder de loep wil nemen: Happy heeft als 'persoon' recht op lichamelijke vrijheid. Kunstjes Happy werd in 1971 met zes andere olifantenkalveren gevangen in Thai land en naar Amerika gebracht. De zeven olifanten werden vernoemd naar de zeven dwergen van Sneeuw witje. Sinds 1977 woont Happy in The Bronx, waar ze in de jaren 80 nog kunstjes deed en toeristenritjes ver zorgde. Ze had aanvankelijk gezel schap van Grumpy, maar die werd in 2002 aangevallen door twee andere olifanten en kreeg vanwege ernstige verwondingen een spuitje. Een nieuwe kameraad werd niet veel later ziek. Sinds 2006 is Happy alleen. The New York Times noemde haar eens 'de eenzaamste olifant' van de dierentuin. NhRP heeft namens Happy een verzoek gedaan om habeas corpus, een rechtsmiddel om de wetmatig heid van iemands detentie te bepa len. Gevangenneming mag volgens dit principe alleen op basis van een bevel van de rechter. Als de recht bank oordeelt dat het ook van toepas sing kan zijn op een olifant, betekent dat feitelijk dat Happy juridisch als een persoon wordt gezien. NhRP-ad- vocaat Steven Wise heeft zich opge worpen als haar raadsman, nadat hij eerder al vergelijkbare zaken voerde namens chimpansees. De gedachte van Wise: bedrijven, scholen en kerken worden voor de wet soms ook gezien als persoon, zodat ze op sommige vlakken de zelfde dingen kunnen doen als men sen. Vastgoed bezitten bijvoorbeeld, of contracten sluiten. Het idee van wie wettelijk meetelt als persoon is bovendien wel vaker bijgesteld. Zo werden vrouwen en zwarte men sen lang niet als volwaardig gezien. ,,Ze waren mens, maar juridisch gezien geen persoon'', zegt Wise. Zijn conclusie: een persoon is een drager van rechten of plichten, en dat kan ook een dier zijn. Grote juristen en filosofen hebben zich achter de vrijheidsstrijd voor Happy geschaard. Laurence Tribe, voornaam rechtenprofessor aan Harvard, verzekerde de rechtbank dat de vrijheid en persoonsstatus van de olifant onderdeel zouden moeten zijn van de 'nobele traditie van uitbreiding van het aantal rechtsdragers'. Zelfs een groepje theologen schreef een steunbrief. In de dierentuin kan Happy niet leven zoals God het heeft bedoeld, oordelen ze. 'Niet-mense- lijke dieren behoren toe aan God, niet aan ons.' Een onlinepetitie om Happy over te brengen naar een ruime oli- fantenopvang is bijna 1,4 miljoen keer ondertekend. Rechter Alison Tuitt vonniste eer der dat ze 'helaas' gebonden was aan eerdere uitspraken dat een dier voor de wet geen persoon met rechten kan zijn, ook al vond ze het pleidooi van NhRP 'extreem overtuigend'. ,,Happy is meer dan alleen een juridisch ding of eigendom. Ze is een intelligent, autonoom wezen dat met respect en waardigheid moet worden behan deld en dat mogelijk recht heeft op vrijheid.'' Hel op aarde Happy is op het moment niet zicht baar voor publiek - het deel van de dierentuin waar ze verblijft, is in de winter gesloten. NhRP klaagt dat Happy in de koude maanden in een raamloze betonnen stal verblijft. „Olifanten in het wild brengen hun leven niet staand op één plek door, zonder te bewegen. Ze is depressief'', zegt Wise. ,,De dierentuin probeert haar in leven en gezond te houden, maar heeft geen idee van haar sociale, emotionele of psychologische be hoeften.'' Olifanten leven in familie groepen, benadrukt hij. ,,Ze hebben moeders, tantes, zussen. En Happy Olifanten hebben moeders, tantes en zussen, Happy is alleen is helemaal alleen. Zoiets is de hel op aarde voor een olifant.'' De dierentuin in The Bronx blijft erbij dat Happy prima verzorgd wordt, volgens alle richtlijnen. Ze kan twee andere olifanten aanraken en horen, al heeft ze wel een apart verblijf omdat ze het niet met elkaar kunnen vinden, aldus directeur Jim Breheny. Happy vertoont 'geen teke nen van fysieke of psychologische stress' en heeft een sterke band met haar verzorgers, stelt de dierentuin. Juist het verbreken van die contac ten en een lange reis naar een olifan- tenopvang elders in het land zou schadelijk kunnen zijn, meent de dierentuin. Daar is bioloog Frans de Waal het mee eens. ,,Een oude olifant verhuizen naar een nieuwe omgeving is niet altijd het beste, zeker als ze daar geen andere indivi duen kent.'' Als het niet lukt een verhuizing af te dwingen in de rechtbank is advocaat Wise vast van plan voor een ander dier opnieuw een zaak te beginnen, net zo lang tot een Amerikaanse rechtbank zich over de fundamentele rechten van het dier wil buigen. ,,Sommige soorten horen gewoon niet thuis in een dierentuin.'' maandag 15 maart 2021 GO 'Olifant Happy heeft recht op haar persoonlijke vrijheid' Karlijn van Houwelingen New York In 2019 demon streerden mensen al bij de dierentuin voor de vrijlating van Happy. fotos gigi GLENDINNING, LUKAS MAVERICK - Steven Wise, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13