""gezellig ZINLOOS^ W THUIS ,8fgevangenu i" BWIW li klotezooi wachteni M rustig fnuikenduitzichtloos 9 Beelden van een jaar vol lockdowns. illustratie mark reijntjens, foto's ophoto, robin utrecht, anp, fotohissink, arie kievit MwHj! afgestompt Uitzichtloos zaterdag 13 maart 2021 het kabinet. Wat na de gedeelte lijke lockdown zou moeten volgen is 'fijnmazig' beleid. 'Zo kunnen we snel en gericht bijsturen en de verspreiding van het virus tegen gaan, daar waar het virus oplaait.' De rest is geschiedenis. Het be leid wordt juist steeds minder fijnmazig en steeds minder ge richt. Het virus blijkt geen mo ment onder controle. Na de ge deeltelijke lockdown volgt de 'tij delijke verzwaring van de gedeel telijke lockdown' (begin novem ber), 'strenge lockdown' (half de cember) en strenge lockdown in clusief 1-bezoekersregeling en avondklok (eind januari). Misschien wel het deprime- rendste aan het verhaal: de resulta ten. Half oktober lagen er zo'n 1500 coronapatiënten in de Neder landse ziekenhuizen. Deze week? Ruim 1900. Met andere woorden: cafés en restaurants zijn al vijf maanden dicht, winkels mogen al twaalf weken niet of amper klan ten ontvangen, alleenwonende singles vieren morgen hun vijftig ste avond van eenzame opsluiting. En tóch liggen ziekenhuizen voller dan voordat al die maatregelen. Sterker nog: de bezetting is nooit meer onder het niveau van half oktober geweest. De Neder landse zorg verkeert in een staat van permanente stress, op een ni veau waarop het net niet uit de klauwen loopt. Dat alles zorgt voor een wat vreemde balans, die het cynisme in verschillende delen van de samenleving voedt. Sommige mensen vinden dat het aantoont dat de overheid niet écht heeft doorgepakt. Door te ac cepteren dat de ziekenhuizen zo vol liggen, accepteert het kabinet dus ook dat mensen onnodig ster ven, vinden zij. Regels moeten strenger, slimmer en consequen ter worden toegepast. Ze wijzen op landen als Denemarken en Duitsland, die een besmettingsni veau kennen dat structureel drie keer lager is dan het onze. Het Red Team was lange tijd een voorname vertolker van dat geluid, maar verliet gedesillusioneerd het toneel. Het werd meer en meer een roepende in de woestijn, ook omdat de ideeën veel Nederlan ders te rigide in de oren klonken. Op de andere flank is er de groep die het uitblijven van apocalypti- sche toestanden in de ziekenhui zen juist aangrijpt om voor versoe pelingen te pleiten. De prijs die we betalen is te hoog, stelt bijvoor beeld HerstelNL. Tot nu toe slaagt ook deze flank, die steeds vaker het podium krijgt, er niet in de sa menleving in meerderheid voor zich te winnen. Nadat leden van HerstelNL kritiek op hun plannen niet op een geloofwaardige manier wisten te pareren, zakte de boel als een kaartenhuis in elkaar. Het kabinet laveert er met zijn beleid een beetje tussendoor, op zijn Nederlands. Tijdens de laatste persconferentie kwam de tamelijk schizofrene boodschap dat we er rekening mee moeten houden dat de ziekenhuizen deze maand nog voller kunnen stromen, maar dat we mogen uitkijken naar herope ning van de terrassen, begin april. Het gros van de Nederlanders hoort het gelaten aan. Ja, zij willen het terras op, hun vrijheid terug en weer naar hun werk. Tegelijk zijn ze niet ongevoelig voor de waarschuwingen van het RIVM, dat de Britse variant nog steeds kan toeslaan, en dat we ons nog steeds moeten beheersen om een zorginfarct te vermijden. Boven dien willen de meeste Nederlan ders nog steeds voorkomen dat hün dierbaren getroffen worden. 167 dagen Begin deze week werden de meeste maatregelen nog maar eens verlengd, tot 30 maart dit keer. Op die dag zit Nederland 167 aaneengesloten dagen in lock- down. Of het daarna klaar is? Wie zal het zeggen. Nederlanders lij ken zo murw, dat de positieve ef fecten van vaccinatie, die onom stotelijk zichtbaar zijn, amper nog doordringen. Dat de lente om de hoek staat (over een week!): we lij ken het niet te beseffen. Want het lockdownleven is saai. Eenzaam. Leeg. Fnuikend. Uit zichtloos. Daar kan zelfs Arie Slob, demissionair minister van Onder wijs, niks aan veranderen. Hij is het tweede juiste antwoord op de vraag bij die pubquiz, over tien jaar. Dan, in 2031, is de gedachte aan een jaar lang leven met lock- downs - en hoe we ons voelden - hopelijk een herinnering uit een ver, bijna vergeten verleden. Voor nu moeten we er nog mee door. GO nodig huisarrest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9