'Dutjes gaan in de ban, want slapen doen we in bed' randvoorwaarden in huis: lampen niet te fel, slaapkamerramen open, wegwezen bij die koelkast en oppassen met gezellige mensen, honden en dekentjes op de bank. Dutjes gaan in de ban, want slapen doen we in bed. En over de slaapkamer: die is alleen om te slapen en te vrijen, volgens alle deskundigen. Check. Ik permitteer me de vrijheid daar 'lezen' aan toe te voegen, maar dan wel uit een papieren boek. Met structuur, discipline en regelmaat - niet direct mijn kerncompetenties - probeer ik langzaam vrede te sluiten. Wijn en kaas plank worden teruggeschroefd en m'n smartwatch herinnert me met een lief tingeltje aan mijn bedtijd. De eerste twee weken zijn beroerd. Ik stap nerveus in bed, bang niet te kunnen slapen. Het pillendoosje, dat verleidelijk naar me ligt te knipogen, weet ik redelijk goed te negeren. Slechts een aantal nachten neem ik een gehalveerd pilletje. De fysieke ontwenningsverschijnselen blijven uit, maar mentaal vind ik het pittig. Het is dui delijk dat ik het vertrouwen in mezelf moet herstellen: ik kan heus weer leren slapen. En mocht het minder goed lukken, dan is dat helemaal niet erg, kalmeer ik mezelf. Zolang je je overdag goed voelt, schijnt er niets aan de hand te zijn. Langzaam maar zeker wordt mijn slaap beter. Vaak val ik na een nachtelijk plasje zowaar weer in slaap om daarna rond 7 uur weer wakker te worden. Juichend en zo trots als een pauw. Ik begin mijn lichaam als ingenieuze fabriek weer een beetje te snappen. En als bonus zijn ook mijn dromen weer teruggekeerd. Voor de juiste inspanning, ontspanning en hormoonmix moet ik mijn dashboard goed in de gaten houden. En geduldig blijven. Een lichaam dat moet wennen aan nieuwe gewoonten, kan geen haast hebben. ZATERDAG 13 MAART 2021 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 99