'Een slaappil als cadeau aan mezelf, ben ik nou helemaal besodemieterd?' rijke oorzaak aan voor slaapproblemen. Bij vrijwel iedereen die ermee kampt, is het stresshormoon cortisol 's avonds en 's nachts te hoog. Als je dus zorgt dat je cortisolniveau in de loop van de dag zakt, ben je op de goede weg voor een fijne nachtrust, aldus de de auteur. Dat betekent: regelmatig bewegen, stress terugdringen en leren ontspannen. 's Avonds moet mijn cortisol dalen en onderweg naar beneden stuivertje wisselen met de stijgende mela- toninespiegel, die zorgt dat ik in slaap val. Ik probeer ook andere dingen: door een vriendin gebrouwen wietolie (enorm goor en doet niets), slaapmeditaties (ik ben een zij-slaper, dan doen de oortjes pijn) en luisteren naar kabbelende beekjes (waarbij ik onbewust lig te wachten tot de schoon heidsspecialiste weer binnenkomt). Voor m'n verjaardag vraag ik 'rust' cadeau en krijg een supersonische noise cancelling koptelefoon, die veel externe geluiden - waaronder online lerende en vergaderende huisgenoten - wegfiltert. Heer-lijk! Mar griet Sitskoorn, hoogleraar klinische neuropsychologie, vertelde me ooit over white noise, een geluid dat lijkt op de ruis van een oude tv of een kletterende water val. Deze witte ruis bevat geen informatie, maar leidt je hersenen af zodat andere prikkels geen kans krijgen. Het zou ont spannend zijn en met een beetje geluk zelfs slaapverwekkend. Wiegend in m'n hangmat met de koptelefoon op, ga ik op zoek naar witte ruis. Die vind ik gewoon op Spotify, tussen de pink en de brown noise die precies hetzelfde doen maar dan op een iets andere frequentie. Na een uur kieper ik mezelf weer uit de hangmat. Best een aardig experiment, waarbij je inderdaad nauwelijks andere gedachten hebt - maar in slaap val ik niet. Volgens het CBS ben ik niet de enige plafondstaarder. Maar liefst één op de vijf mensen heeft weleens slaapproblemen. De slaapindustrie vaart wel bij alle oplos singen die ze aanbieden: bedwelmende geuren, slaapapps, stappenplannen, specia le dekens en 'ademende' kussens om lekker tegenaan te kruipen. In een podcast hoor ik Floris Wouterson, auteur van de best seller Superslapen, over een slaapmentor, een slaappanel en een dekbed van kamelen- haar. Door het zetten van kleine stapjes kun je volgens hem een superslaper wor den. Dat kan zo zijn, maar structureel mijn gewoonten aanpassen vind ik te ingrijpend. Zeker nu, met ontwrichtende lockdowns, zzp-inkomen stress en zeven kinderen in thuisonderwijs. Please. Het klinkt misschien belachelijk, maar voor nóg een project heb ik even geen ruimte. In de maanden die volgen neem ik soms, zoals afgesproken met de huisarts, een pil als slapen echt niet lukt. Maar al snel neem ik er ook weleens eentje als ik tijdens het tandenpoetsen vrees dat slapen niet zal lukken. Dan heb ik het dus nog niet eens geprobeerd. Als ik gestrest ben en m'n drukke hoofd tot stilte wil manen, peuter ik soms ook een lifesaver uit de strip. En heel af en toe, als ik mezelf na een extreme rotdag heel zielig vind, check ik graag uit. Toedeloe mensen, laat het doek maar val len, ik ben er morgen weer. Maar serieus: een slaappil als kadootje aan mezelf? Ben ik nou helemaal besodemieterd? Na een herhaalrecept of twee trekt de huisarts aan de bel en zit ik weer tegenover haar. Hoe ik zelf vind dat het gaat. Nou eh... Ik slaap heerlijk met deze pillen. A match made in heaven, grap ik nog. Maar mijn huisarts moet niet lachen, dat zie ik door haar mondkapje heen. Ze adviseert me een slaapdagboek bij te houden. Wat ik 's avonds eet, drink, hoe laat ik naar bed ga en hoe de nacht verloopt. Nou, dat kan ik haar zo ook wel vertellen: 's Avonds drink ik - ook door de week - weleens alcohol en daarbij schuw ik de kaasplank bepaald niet. In onze bedtijden zit alles behalve regelmaat en van een dutje op de bank ben ik niet vies. 'En je telefoon?' legt ze de vinger op de zere plek. 'Die gaat mee naar boven', zeg ik, 'daar lees ik op. Ja, op de donkere modus natuurlijk.' Heerlijk: een rondje over Marktplaats, langs m'n social kanalen en dan een digitale duik in de kranten. Geen goed idee, vindt mijn huisarts. 'Het licht van je scherm is niet bevorderlijk en alles op je telefoon geeft veel te veel prikkels.' Ik vertel haar over de onderzoeken die ik las over lichtintensiteit van schermpjes en hoe dat écht te weinig zou zijn om het melato- nineniveau te verstoren. Veel belangrijker is wat je erop doet. In mijn geval echt geen hysterische feeds of uitpuilende mailboxen. Ik lees gewoon lekker de krant; fijne arti kelen die goed verteerbaar zijn voor een dovende geest. 'Maar neem dan een boek', zegt ze. 'Dat is toch echt een beter idee.' Alsof die altijd licht verteerbaar zijn, denk ik nog. Maar ik zeg niks; straks schrijft ze me nog de Bouquetreeks voor. Mijn gesputter klinkt sneu, realiseer ik me. Ik moet gewoon stoppen met de slaapmedicatie. In een laatste stuip trekking opper ik melatoninetabletjes en CBD-olie. Was dat niet lichaamseigen en plantaardig? Het kan misschien helpen bij het afbouwen van de echte medicatie? 'Doe het gewoon niet', zegt mijn huisarts vanachter haar mondkapje. Met het wen nen aan een ander goedje, zou ik weer een nieuw probleem creëren. Daar had ze een punt. En wist ik trouwens dat er ook speciale slaapklinieken bestaan waar onderzoek, observatie en behandeling plaatsvinden? Ik geloofdat ze me zag schrikken. Klinie ken? Behandeling? 'Let jij gewoon op alco hol, snaaien en je telefoon', zegt ze, 'dan zou het ook moeten lukken.' Ik geef haar mijn liefste glimlach, vanachter het mond kapje. Ze heeft alle vertrouwen in mij. De knop is om. Structureel mijn gewoon ten aanpakken moet echt. Ik moet op zoek naar mijn biologische klok om de controle over mijn slaap terug te krijgen. Want gewenning, klinieken en afkicken: nee zeg, alsjeblieft. Ik zocht de oorzaken van mijn slaapprobleem vooral buiten mezelf, lekker makkelijk. Er zit nu maar één ding op: ik moet terug naar de fabrieksinstellin- gen. Bewuster dan ooit check ik 's avonds de 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98