Journalist Maike Jeuken (49) sliep net als heel veel andere Nederlanders slecht. Haar zoektocht naar oor zaken en oplossingen leidt langs verslavende pillen, kussens van kamelenhaar, witte ruis en CBD-olie. En naar haar huisarts: 'Ik zeg maar niks. Straks schrijft ze mij nog de Bouquetreeks voor.' Gebroken nachten, ze liggen ver achter me, maar soms verlang ik ernaar terug. Doodmoe maar met alle liefde je bed uit want er moesten baby's gevoed, luiers verschoond en spoken verjaagd. Maar het mooie was: eenmaal terug in bed, viel ik zo weer in slaap. Dat waren nog eens tijden. Daar kan ik nu alleen maar van dromen. Zo'n 9 jaar geleden gierde windkracht 10 door mijn leven. Het was rond mijn schei ding en ik had me weleens beter gevoeld. Slapen werd cruciaal maar lukte slecht. Mijn huisarts, die dat nogal wiedes vond, gaf me slaaptabletjes (tip: wantrouw ver kleinwoorden, zeker in deze context). Mijn reddingsboei in doordrukstrip, dat was de slaappil. Toen zo'n anderhalfjaar later de wind weer was gaan liggen, mikte ik de pillen overboord en dat was dat. Achteraf is het me een raadsel dat stoppen toen zo makkelijk ging. Misschien omdat ik niet wist dat slaappillen verslavend konden zijn. Mijn huidige partner, laten we hem Klaas noemen, mag graag een potje snurken. Zelf blijk ik er trouwens ook wat van te kunnen. Dat toont hij maar al te graag aan door me berichtjes te sturen met m'n eigen gesnurk die ik nietsvermoedend open aan een volle ontbijttafel. Een paar jaar geleden werd mijn nacht rust weer slechter. Als een dief in de nacht sloop het slaapprobleem mijn leven in, heel geleidelijk. Vooral in hectische tijden waarin ik nauwelijks mijn eigen leven kon bijbenen. In slaap vallen met een overstro mend hoofd lukte dan slecht. Heel irritant, begreep ook mijn - inmiddels andere - huisarts, die me rustgevers voorschreef. Pilletjes die me zouden helpen inslapen. Niet voor elke nacht, maar gewoon, zo nu en dan. Ik ging ook op zoek naar andere factoren die mijn rust verstoorden. Om de snurken de man te kunnen houden, zocht ik oor dopjes die ik na een klein fortuin aan mis kopen eindelijk vond. Ze brachten wat rust maar nog steeds geen goede slaap. Ook andere mogelijke oorzaken zocht ik voor alsnog buiten mezelf: zo was de slaap kamer te licht, de wekker te fel en waren mijn voeten te koud. Gelukkig allemaal oplosbaar, waarna ik woest aantrekkelijk in bed kroop met wollen sokken, een oog masker en kneedbare oordoppen. Het deed weinig voor mijn slaap, maar bleek een effectief voorbehoedsmiddel. Na ongeveer een jaar begon de werking van dit pilletje af te nemen. Ik viel nog wel in slaap, maar na een paar uur was de beto vering verbroken. En eenmaal wakker bleef ik vaak uren naar het plafond staren. Dit was te verwachten, lees ik in de bijsluiter. Bij te veel of te lang gebruik, heb je steeds meer nodig om hetzelfde effect te bereiken. Slapen begint langzaam een bron van stress te worden: zou het vanavond lukken, shit het lukt niet, over hoeveel uur gaat de wek ker, wat staat er morgen in m'n agenda, zit een dutje erin, etc. etc. Bij de huisarts breng ik dat maar weer eens ter sprake. Nu schrijft ze een ander medicijn voor, een echt slaapmiddel. Dat zou me helpen in slaap te vallen én door te slapen. Vanachter haar mondkapje waar schuwt ze me serieus voor gewenning en wijst me op afkickverschijnselen als hart kloppingen, zweten, angst en onrust. Ja hoor prima, anders nog iets, doc? Met hoge verwachtingen loop ik naar de apotheek en 's avonds liggen de ooit zo ferm weggemik- te doordrukstrips weer naast m'n bed. Nou lijkt me een euforisch betoog over de wer king van slaapmiddelen wat ongepast, dus ik hou het kort: heerlijk om weer lang te slapen. Haast hypnotisch in slaap glijden en na acht uur fit wakker worden: een geschenk uit de hemel. Met gewenning en afhankelijkheid zal het echt wel loslopen. Hier kan ik wel aan wennen! William van der Klaauw, auteur van ver schillende slaapboeken en oprichter van het platform Slaapwijzer, wijst een belang- n gevecht met de slapeloosheid ILLUSTRATIES JASMIJN EVANS ZATERDAG 13 MAART 2021 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 97