Spanje, en onderweg doen we allemaal leuke hotels en restaurants aan. Ik vrees dat ik daar minder van kan genieten als iemand anders dat heeft geregeld. Ik wil gewoon zeker weten dat ik niet in een of andere lullige Airbnb beland. Dat regelen zit ook in mijn werk natuurlijk, daar heb ik wel gevoel voor. En ik moet zeggen, mijn vrienden laten zich dit ook graag aanleunen. Die denken: mooi, Jaïr regelt het wel.'' ,,Dat doet ze heel goed. Zij weet precies hoe ze bij mij dingen voor elkaar moet krijgen. Ideeën moeten bij mij namelijk altijd even landen. Dus plant ze eerst een zaadje met hoe zij het ziet, dan kan ik nog even wat bokkig reageren, maar uiteindelijk komen we er dan in goed overleg samen uit. Ik heb het zo getroffen met mijn vrouw, echt waar. Ze is heel wijs, rustig. Waar ik vooral bezig ben met het hier en nu, kan zij beter overzicht houden en op meerdere borden tegelijk schaken. Ergens zijn we tegenpolen, maar we vinden elkaar in onze levenslust.'' De twee ontmoetten elkaar op de School voor Journalistiek, in de allereerste les. Ferwerda zat als jonkie uit Helmond ge spannen klaar, te wachten op een nieuw leven. Zij, een mondaine vrouw die al een jaar in Amsterdam had gestudeerd, kwam een half uur te laat binnen. Jaïr was meteen zo onder de indruk, dat hij een jaar achter haar aan heeft gelopen om haar te veroveren. ,,Werkelijk alles heb ik uit de kast getrokken, maar het lukte niet. We waren de beste vrienden, voerden lange gesprekken, maar zij bleef mij zien als 'een aardige jongen'.'' In die tijd heeft Ferwerda zelfs een keer gebeld naar Lonnekes moeder, om vol bravoure te verkondigen dat zij sprak met haar nieuwe schoonzoon. ,,Dat was meteen in dat eerste jaar. Toen was ik zo wanhopig, ik moest iets!'' Weer de aan stekelijke Jaïr-lach. ,,Ik was vroeger best wild en onbesuisd. Een soort ongeleid projectiel. Ondertussen ben ik wel wat rustiger geworden.'' Uiteindelijk kwam het goed, zij het pas tien jaar later. Ze waren altijd contact blijven houden en voor Lonnekes ver jaardag nam Jaïr haar mee naar Rome. Daar, op de Campo de' Fiori - 'jaaa, ik weet het nog goed!' - was de eerste kus, en een paar maanden later verhuisde Lonneke van Tilburg naar Amsterdam. Opeens: ,,O, dit praten over mezelf! Wat een ijdeltuiterij. Mensen die veel over zichzelf praten, daar ben ik altijd een beetje wars van. Ik vind dat je juist interesse moet hebben in de ander. Ik vind het leuk me af te vragen wat er in iemand anders zijn hoofd omgaat. Daarom past dit werk nog steeds zo goed bij mij.'' Hij vertelt over een jochie van 10 dat hem laatst op het Binnenhof aansprak. Dankzij Jaïr was het jongetje het Haagse nieuws gaan volgen en verslingerd ge raakt aan de politiek. Jaïr laat op zijn telefoon de foto zien die de vader van hun samen maakte. ,,Kijk nou, dit is een mini me!'' Op de foto staat inderdaad een blij jongetje, met brilletje en pet, die zo een 10-jarige Jaïr had kunnen zijn. ,,Dat vond ik zo aandoenlijk. Ik zag mezelf gewoon staan! Niet om mezelf nou een compliment te geven, maar als ik maar één iemand zo in politiek kan interesseren, dan is het voor mij al geslaagd.'' En je vrouw Lonneke, hoe gaat die daar mee om? ZATERDAG 13 MAART 2021 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 93