Als observator van het Haagse wereld je, heeft Jaïr Ferwerda (44) een voorliefde voor het tragikomische aspect van de poli tiek. Neem nou die keer dat hij met minis ter Eric Wiebes in de auto op pad ging naar Groningen en eenmaal op de achterbank bleek dat Wiebes zijn gordel niet omdeed. ,,Hij was 'een beetje stout' zei hij. Nou, dat werd een enórme rel de volgende dag. En dan komen - daar moet ik altijd zo om lachen - die Haagse machinaties op gang waarbij ze moeten bedenken: hoe komen we hier uit? Dat spel begint met de minis ter van Verkeer en Waterstaat, Cora van Nieuwenhuizen, die dan heel boos is dat Wiebes zijn gordel niet om had. Wiebes zelf moet vervolgens diep door het stof en ruiterlijk toegeven dat hij fout zat. Met als ultiem slot: Wiebes heeft de boete die hij zou hebben gekregen voor het niet dragen van de gordel, 140 euro, overgemaakt naar Veilig Verkeer Nederland.'' Ferwerda's ogen glunderen van plezier. ,,Om in beeld te brengen hoe zo'n spel wordt gespeeld, dat is een kolfje naar mijn hand. Ik mag dan ook graag olie op het vuur gooien door plagerig tegen Wiebes te zeggen: kom op, nog iets meer stof happen, kóm op!'' Die vrolijk plagerige toon is het handels merk geworden van Jaïr Ferwerda, die sinds 2017 korte politieke items maakt voor talkshow Jinek, eerst op de NPO en sinds vorig jaar op RTL4. Het immer goedgehu meurde hoofd van Ferwerda maakt dat hij andere antwoorden loskrijgt bij politici dan zijn collega's van de NOS of Nieuwsuur. Hij laat graag het menselijke aspect van politici zien. Dus stapt hij op de ouderfiets met Lodewijk Asscher en laat hij Hugo de Jonge White Christmas zingen voor zijn schoonmoeder. Maar laat de vorm niet afleiden van de inhoud: achter de luchtige toon schuilt een zeer goed geïnformeerde journalist, die al meer dan twintig jaar rondloopt op het Binnenhof en Haagse handigheidjes knap blootlegt; niet bang om door te vragen tot de onderste steen boven is. Voor het interview ontvangt Ferwerda op het Amsterdamse kantoor van media bedrijf Pilot Studio, dat Jinek produceert. Bij hem thuis was het te onrustig, met zijn vrouw en dochters van 5 en 10 die voor jaarsvakantie hebben. De tijd rond de verkiezingen zijn zowel voor Jaïr als de lijsttrekkers politieke hoogtijdagen. ,,Het is een uitputtingsslag. Sommige lijsttrekkers krijgen energie van die lange dagen vol interviews, dat zie je ook - die zitten lekker in de wedstrijd. Maar als de peilingen tegen zitten en journalisten continu zeggen: nou, het gaat niet zo lekker hè? Pff, dan snak je naar het einde. Die race volgen vind ik het leukste wat er is.'' ,,Het is die dynamiek op die ene vierkante kilometer. De plek waar altijd reuring is, waar wordt gekonkeld, gewheeld en gedeald. Waar ingewikkelde beslissingen tot stand komen. Met die 150 Kamerleden, die na tuurlijk ook 150 bv'tjes zijn, met ieder z'n eigen emoties en eigen belangen. Hoe ze onderhandelen, een meerderheid creëren, hoe ze omgaan met het gedoe binnen hun eigen fractie. Dat hele wereldje met al die processen, dat heb ik altijd interessant gevonden.'' ,,Dat merkte ik meteen toen ik mijn eerste item maakte voor Jinek, tijdens de verkie zingen van 2017. Ik interviewde Rutte op een vrijdag en mijn hoofdvraag was: sluit u uit dat de VVD gaat regeren met de PVV? Ik heb het wel tien keer gevraagd, maar hij gaf er geen antwoord op. Twee dagen later zit hij in Buitenhof en zegt daar expliciet: nee, de PVV sluit ik uit. Toen belde zijn campagneteam me op - die voelden al nattigheid - of ik het interview met Rutte opnieuw wilde doen? Ze hadden natuurlijk gehoopt dat ik dan het eerdere materiaal niet zou uitzenden, maar zo werkt dat niet. 10 Scoringsdrift Jaïr Ferwerda aan het werk op de vier kante kilometer die het Binnenhof groot is. Met de klok mee: in gesprek met Ferd Grapperhaus, Mark Rutte, Thierry Baudet, Lilianne Ploumen en Alexan der Pechtold. Wat blijft er toch zo intrigerend aan het Binnenhof? Terwijl die processen soms ook nare spelletjes zijn waarin de waarheid wordt verdraaid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 90