Eén jaar lockdown 8 NIEUWS 'Reddingsplan' is populair CORONA GEVOLGEN Nederland ging exact een jaar geleden in lockdown. Het zou drie weken duren. 365 dagen later zuchten we nog steeds onder het juk van strenge maatregelen. En kunnen we langzaam maar zeker concluderen dat we er gewoon niet zo goed in zijn, in lockdowns. Zijn naam op de cheques laten printen, zoals voorganger Donald Trump vorig jaar deed toen hij cash naar Amerikaanse burgers stuurde, dat gaat president Biden kennelijk te ver. Maar nu hij grote hoeveelhe den dollars naar gezinnen stuurt om hen door de coronacrisis te sle pen, doet ook hij er veel aan om dat wapenfeit onder de aandacht te brengen. Hij reist komende week door het land voor wat zijn team de 'Help is Here-tour' noemt. De promotie be gon met een speech op tv, in de nacht van donderdag op vrijdag. Bi- den heeft zich wekenlang weinig laten zien en horen, maar beloofde nu live dat elke volwassene zich vanaf i mei kan aanmelden voor een vaccinatie. Om alle Amerika nen zo snel mogelijk in te enten, gaan onder meer apotheken het vaccin aanbieden en komen er nog meer grote drive-throughvaccina- tiecentra. Huishoudens Biden zette deze week grote stap pen. Het Congres stemde in met zijn 'Amerikaans Reddingsplan', een steunpakket ter waarde van 1900 miljard dollar, iets meer dan de economie van Brazilië, bovenop eerdere pakketten die onder voor ganger Trump al werden vastge steld. Er is extra financiering voor distributie van vaccins, maar het grootste deel gaat naar huishou dens. Biden voert onder meer een vorm van kinderbijslag in en hij geeft gezinnen met kinderen extra belastingvoordeel. Alle Amerikanen die minder dan 75.000 dollar per jaar verdienen, krijgen voor de derde keer sinds de start van de pandemie cash. Het gaat om 1400 dollar per persoon. Werkloosheidsuitkeringen blijven nog tot september met 300 dollar per week verhoogd. Er komt extra geld voor bijstand aan onder meer horeca, scholen en lokale overhe den. Zorgverzekeringen worden betaalbaarder. Het kan alles bij elkaar zomaar 12 miljoen Amerikanen optrekken uit armoede, berekenden onderzoe kers van Columbia University. De armste Amerikanen houden dank zij Bidens plan per jaar 20 procent meer over in hun portemonnee, schat het onpartijdige Tax Policy Center. Veel maatregelen zijn tijdelijk, maar Democraten werken al aan manieren om ze permanent te ma ken. Er is ook kritiek: Biden strooit te scheutig met geld, vinden met name Republikeinen. Zij stemden Dit is geen reddingsboei, het is een waslijst aan linkse prioriteiten in het Congres allemaal tegen. ,,Dit is geen reddingsboei, het is geen steunpakket; het is een waslijst aan linkse prioriteiten die dateren van vóór de pandemie en niet tege moetkomen aan de behoeften van Amerikaanse gezinnen'', klaagde de Republikeinse leider Kevin McCarthy. Zijn partijgenoten bejubelen het 'wonder' en de 'ideologische revo lutie' van zoveel financiële bijstand. En ook in het land is het 'reddings plan' vooralsnog populair, ook on der een deel van de Republikeinse kiezers. Biden gaf de Amerikanen hoop in zijn speech door aan te geven dat ze voorzichtig rekening kunnen houden met een bijna 'normale' Onafhankelijkheidsdag op 4 juli. Het zou de dag een dubbele beteke nis geven. Het is dan niet alleen feest vanwege de onafhankelijkheid van het Britse rijk, schetste Biden, maar ook vanwege onafhankelijk heid van het virus. aai. Eenvormig. Afgestompt. Sur reëel. Saai. Nood zakelijk. Saai. Overzichtelijk. Onderprikkeling. Onmacht. Een zaam. Alleen. Klotezooi. Ambigu. Bleeeeeeeeeeeeeeh. Saai. Fnuikend. Leerzaam. Uitzichtloos. Eenvoud. Wachten. Verloren. Intens. Nodig. Oneerlijk. Thuis. Stilstand. Ambiva lent. Schraal. Rustig. Gezellig. Povertjes. Ambigu. Beklemmend. Gemis. Leegte. Huisarrest. Saai. Avontuurloos. Monotoon. Zinloos. Gevangen. Frustrerend. Saai. Dit is de oogst, als je een redelijk willekeurige groep Nederlanders een jaar na de eerste kennisma king met de lockdown vraagt hun gevoel bij het fenomeen in één woord te beschrijven. Wat opvalt: angst noch woede overheerst. Als we de bloemlezing voor het gemak promoveren tot barometer van het nationale sentiment, kunnen we bovenal concluderen dat Nederland murw gebeukt is door de aaneenschakeling van al dan niet gedeeltelijke, strenge of intelligente lockdowns. We han gen in de touwen, amper in staat een zinnig woord uit te brengen. Hoe anders was dat een jaar gele den. We hadden het nergens an ders over. Op 15 maart 2020 maakte het kabinet voor de eerste keer bekend dat Nederland op slot ging. Goede pubquizvraag voor over tien jaar, overigens: welke twee ministers melden die bewuste zondagavond dat scho len, horeca en sportscholen de deuren moeten sluiten? De coronapaniek in Nederland is op zijn hoogtepunt. Dagelijks rapporteert het RIVM vijf tot tien coronadoden. Dat aantal zou nu gevierd worden als het einde van de crisis, maar doet het land dan nog beven van angst. Dat de boel op slot gaat? Nederland is vol begrip. Zelfs horecabond KHN schaart zich volmondig achter de lockdown, die later de toevoeging 'intelligent' meekrijgt. ,,We zagen dit natuurlijk aankomen en als het nodig is, dan is het nodig: gezondheid staat op 1, 2 en 3." Horizon De horizon reikt tot 6 april 2020: het maatregelenpakket heeft als doel het virus er tegen die tijd on der te hebben. ,,Nederlanders, houd een beetje rekening met elkaar'', zegt gezondheidsminis ter Bruno Bruins, het eerste cor recte antwoord op de pubquiz- vraag. Wie destijds voorspeld had dat we één jaar later nog steeds in lockdown zouden zitten zou voor gek zijn verklaard. Woorden die dan met de lock- down geassocieerd worden? Spel letjes. Solidariteit. Raamvisite. Saamhorigheid. Tussen alle doembeelden over overlopende ic's door ontdekken we dat Ne derland toch best een mooi en lief land is, eigenlijk. Als klap op de vuurpijl blijkt de lockdown ook nog eens te wer ken, mogelijk een handje gehol pen door het kwik. Dat stijgt be gin april tot boven de 20 graden, om daar amper nog onder te ko men. De ziekenhuizen stromen leeg. Een lange zomer lonkt. Op basis van de ervaringen in het voorjaar gaat Nederland met het nodige zelfvertrouwen de herfst in. Oké, de tweede corona- golf komt er misschien aan, maar we weten nu wat we moeten doen. Een korte periode hard in grijpen, om vervolgens weer ver der te kunnen met ons leven. Het eerstvolgende moment waarop we die opgedane wijsheid in de praktijk moeten brengen, is half oktober. De 'gedeeltelijke lockdown': horeca moet sluiten, bezoek wordt beperkt, winkels moeten eerder dicht. 'Deze stap is nu nodig zodat zich daarna een nieuw perspectief aandient: een samenleving waarin we het virus onder controle houden', schrijft zaterdag 13 maart 2021 GO De president van de VS hield een tv-toespraak. foto videostill Joe Biden strooit met miljarden Joe Biden doet zijn best om zijn eerste succes onder de aan dacht te brengen. Nu hij een gi gantische zak geld in de Ameri kaanse economie pompt om ar moede te bestrijden, gaat hij op tour en horen Amerikanen van hem in een speech. Karlijn van Houwelingen Washington - Kevin McCarthy, Republikein We hangen murw gebeukt in de touwen Sander van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8