'Het laagje schuim dient goudbruin te zijn en teder' EGBERT JAN BirdSwing uitgevonden. Ik vind het enig om vogeltjes vlak voor het raam te kunnen bekijken, dat gun ik anderen ook. Je hangt er een vetbolletje aan en je kunt ze van vlakbij zien. Er zijn er 210.000 van verkocht en die dingen verkopen nog steeds. Zonder dat ik er nog iets voor hoef te doen krijg ik er geld voor. Van die royalty's kan ik ongeveer een maand per jaar leven. Dan heb ik nog zeven reis- en kinder boeken in eigen beheer uitgegeven. Ik heb er tot nu toe ongeveer 10.000 verkocht. Een van de kinderboeken is ook in het Spaans uitgebracht in Cuba, waar mijn vriendin woont. Dat levert geen geld op, maar wel veel geluk. Hoge kosten heb ik niet. Ik rijd in een Ford Ka, veertien jaar geleden nieuw gekocht. Ik zou allang een nieuwe auto kunnen kopen, maar hij rijdt nog steeds als een tierelier terwijl hij nog nooit een beurt heeft gehad. Het is mijn tweede natuur om zuinig en besparend te leven. Ik heb altijd minder uitgegeven dan er binnen kwam. Ik raad mijn zoons ook altijd aan geld apart te zetten. Je ziet nu door de crisis om je heen wat het betekent als mensen geen reserves hebben. Meubilair maak ik graag zelf. Ik kan veel zelf maken, daar schep ik genoegen in, dat maakt het mogelijk dat ik eigen lijk fluitend door het leven ga. Zo heb ik een sauna in de tuin gebouwd die op een waterkoker werkt. Hij bestaat voor namelijk uit gerecycled materiaal waar door hij maar 200 euro heeft gekost. Het kost misschien 50 cent aan stroom om hem twee uurtjes te gebruiken. In de tuin heb ik ook allerlei fruit bomen, dat is gratis smullen. Ik denk dat ik aan boodschappen 400 euro per maand kwijt ben. Ik probeer vooral ge zond te eten, niet te veel vlees. Normaal gesproken besteed ik vrij veel in de horeca. Soms zet ik de fiets op de auto om op de Veluwe te fietsen. Normaal gesproken neem ik dan een koffie, bier tje, borrelhapje, en dan vind ik dat ik ook wel een lekkere maaltijd heb ver diend. Dan heb ik aan het eind van de dag toch snel zo'n 50 euro bij de horeca uitgegeven. Je moet jezelf wel een beet je verwennen.'' Laat op de avond gebonk op het raam, aan de achterzijde zelfs, waar buitenstaanders niet horen te komen. Dit kan hele maal niet bij avondklok. Er is iets ergs. Moord, brand, doodsnood. In de tuin staat een natgeregen de jonge meid met een glimlach, een enorm pakket aan haar voeten. ,,U hoorde de bel niet, maar het licht brandde.'' Terwijl de schrik nog door de ledematen ijlt, bedank ik haar en til de zware doos op het aanrecht, naast de Senseo. Onmiddellijk denk ik terug aan vervlogen tijden, aan de collega die ik op kantoor achteloos aan bood koffie mee te nemen, ik ging toch langs de automaat. Met su perbe minachting schudde hij het hoofd, nee, schudden kon je het niet noemen, het was walgend wegkijken waarbij de afwijzende hoofdbeweging nauwelijks nog op te brengen was: neuh, die bliefde hij niet. Een belediging, dat bocht zou hij nimmer tappen. Wist ik dat niet? Hij was van de bonen van Qualita Classica, liefst Lavazza L'Espresso Gran Crema, vacuüm bewaard. De koffie moest zijn bereid in een computer gestuurde De Longhi, 1800 euro minstens, liefst begeleid door een thuis uitgenodigde, veelvoudig gediplomeerde barista; de maling niet te fijn en niet te grof, het laagje schuim op de koffie goud- bruin en teder, met bijna zoemen de belletjes, dun maar net niet doorzichtig, een subtiele combi van oliën en suikers. De smaak moest zowel fruitige als bloemige accenten behelzen en een lichte, doortrapte mix zijn van bitter en zuur. Onthutst deed ik even later verslag bij vier andere collega's, verzameld rond een vergadertafel. ,,Hoe maak jij thuis je koffie dan?'' vroeg een van hen. ,,Senseo.'' Een huivering voer door het gezelschap. Het zwijgen was als een donderslag. Het afwenden van hoofden vol gêne. Hier had ik mezelfvoorgoed gediskwalificeerd. Senseo. De barbaar. ,,Dat kan echt niet, jongen. Dat is zóóó 2003.'' De nieuwe machine kost 1169 euro, te bedienen met een app, wat dacht je anders. De avondklok loopt al ten einde als de hand leiding is ontcijferd. Ik zet een kopje Senseo naast een kopje café crème uit het hightech apparaat, bereid met onlangs aangeschafte bonen die per pak 30 euro hebben gekost, inclusief kwantumkorting. Ik proef geen verschil. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (67) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (26). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 13 MAART 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87