7 Kijken met geluid uit Radio 4 in testament Al dertig jaar slaap ik slecht, al spreek ik liever over kort sla pen. Binnen enkele minuten ben ik in dromenland en ge middeld ben ik drie uur in diepe slaap. Maar na een sani taire stop begint het grote aftellen naar de eindstreep, die voor mij op 4.00 uur ligt. De tijd dat ik, na uren wakker lig gen, opsta. Of ik iets gepro beerd heb? Wat niet? Medita tie, acupunctuur, cbd-olie, melatonine, geen schermen in de avond, avondwandeling, 's nachts raam open, raam dicht, donkere kamer, slaap pillen, 's nachts er even uit, iets eten, slaaponderzoek in het ziekenhuis, slaaptherapie, ritme, regelmaat en reinheid, en dan vergeet ik vast nog iets. Het is zoals het is! Ik accepteer het maar en ga ervanuit dat het niet zo hoeft te blijven. Daar door ga ik altijd weer vol voor een nieuwe tip, die mijn slaap zou kunnen verbeteren. - Robert Hoogeveen Wat mij helpt: een letter uit het alfabet nemen en daar zo veel mogelijk plaatsnamen mee bedenken. Terugtellen van honderd naar één. Ik heb de één nooit gehaald. Van top tot teen haartje voor haartje pro beren te ontspannen. En soms is het gewoon ondergaan en een kop warme thee zetten, er is altijd weer een nieuwe dag. - Harry Omdat ik apothekersassistente was, wist ik ook dat je aan slaaptabletten verslaafd kunt raken en dat ze op de lange duur minder goed werken. Lag ik daar weer wakker van! Maar goed, tot op de dag van vandaag heb ik ze nog in huis, maar doe het nu zo: als ik al denk: het slapen zal lastig worden vannacht, dan leg ik een half tabletje op het nacht kastje. Dat geeft rust en vaak heb ik het dan heel niet nodig. - Wil de Boer Ik ben een vrouw van eind 50 en slaap al zo'n tien jaar slecht. Meestal word ik rond een uur of twee wakker. Vaak ga ik dan maar naar beneden. De afwas machine leegruimen, krant lezen, cryptogram maken, tv kijken, en na een uurtje weer terug in bed. Soms blijf ik lig gen en maar draaien, en af en toe stoot mijn man mij aan omdat ik snurk. Eh... ik sliep helemaal niet, dacht ik. Dus het schijnt vaak wel mee te vallen met het wakker liggen. Je moet je vooral niet druk maken maar. Slaap lekker! - Yvonne Damen Ik slikte al jaren zo nu en dan een slaappilletje. Dat werd on gemerkt steeds meer. Dat stond me tegen, en om in 2021 een goede start te maken stopte ik met de slaappillen. En meteen ook met een andere slechte gewoonte: mijn dagelijkse glaasje wijn. Dat heb ik precies een maand volgehouden. Een maand van slecht slapen. Per 1 februari heb ik het roer com pleet omgegooid: elke avond een lekker glas rode wijn. Een kwartier voor het naar bed gaan spoel ik met de laatste slok een half slaappilletje weg. En het bevalt me uitstekend! Ik val onmiddellijk in slaap, word af en toe even wakker en slaap weer door. HEERLIJK. Ik ben een vrouw van 78 jaar en het kan me niks meer schelen wat mag en niet mag. Nu doe ik wat mijzelf het beste uitkomt. - Mayke Blanksma Een uitstekende manier om in slaap te vallen is je concentreren op de ademhaling: 4-6-8. Je haalt 4 seconden flink door je neus adem, houdt die 6 secon den vast en ademt rustig in 8 seconden uit. Na vijf keer slaap je gegarandeerd! Probeer het maar uit. Welterusten. - Henny Buschman Ik ga vaak naar beneden, maak een kopje thee met een be schuitje, en na een uur kruip ik weer terug. Als de nacht nog niet voorbij is tenminste. Meestal lukt het dan wel om in slaap te vallen. Mijn huisarts zei vroeger dat ik er geen punt van moest maken. 'Het is dat het zo raar staat', zei hij, 'maar je zou eigenlijk je tuin moeten gaan omspitten als de slaap niet wil lukken.' - Ada Venema IN QUARANTAINE DAG 361 zaterdag 13 maart 2021 GO Ik slaap al anderhalf jaar niet al te best. Mijn remedie is de tv zonder geluid (manlief slaapt namelijk wel). Ik kijk dan volstrekt oninteressante programma's en ben in no time weer onder zeil Je wilt niet weten wat voor bagger er 's nachts op tv langskomt. - Ingrid van Hattem NPO Radio 4: ik sta ermee op en ga ermee naar bed. Na het wakker worden van een slechte of niet loslatende droom: de knop van Radio 4 en ik ben zo weer weg van de wereld. Ik denk erover om in mijn testament op te nemen dat Radio 4 meegaat in mijn graf. Theo van der Vegt Slaappillen, wietolie, warme sokken en slechte televisie Frank Poorthuis Dat was te verwachten: als het over (goed of slecht) slapen gaat hebben we allemaal wel een verhaal. En de lockdown heeft het er niet gemak kelijker op gemaakt. We zwerven in de zeer vroege ochtend over straat, we doen sudoku's bij een kopje warme melk, we leggen slaaptablet ten op het nachtkastje. Zo veel aan doenlijke verhalen, maar ook goede en goedbedoelde tips. Ik laat u maar vooral meelezen, misschien haalt u er iets van uw gading uit. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7