Hoogleraar adviseert preventief medicijnen te nemen A s Niesbuien, een verstopte neus en jeukende x ogen: voor veel patiënten is het hooikoorts- v seizoen weer begonnen. Het helemaal ontwijken is onmogelijk, maar je kunt wel wat doen om het leed te verzachtend 26 'anneer begint het hooikoortsseizoen voor de meeste patiënten? ,,Dat varieert", zegt Didier Ebo, hoogleraar immunologie en allergologie aan de Universiteit Antwerpen. „Doorgaans start het hooikoortsseizoen met de els en de hazelaar, de bomen die het eerst in bloei staan. Dan geven die bomen de mannelijke vruchtbeginselen vrij, de pollen dus. Vorig jaar begon het sei zoen al halfjanuari, maar dat was uit zonderlijk. Meestal komt het pollen seizoen eind januari tot midden februari op gang. In de lente zien we vooral aller gieën voor boompollen, in de zomer voor grassen en onkruid. Er is ook een drempel vanaf wanneer klachten zich vertonen. De overgrote meer derheid van de patiënten zal klach ten krijgen als we boven de 50 tot 75 pollenkorrels per m3 lucht zitten. Je hebt pechvogels die al reageren als er twee pollenkorrels per m3 zijn.'' ,,Ik zou geen berk planten. Maar eigenlijk maakt dat niet uit. Met een 'Was je haren voor het slapengaan. Pollen kunnen in je haar blijven kleven en belanden zo op je hoofdkussen' berk in de buurt zul je daar sowieso last van krijgen. Pollenallergie is een probleem van windbestuivers. Die pollen vliegen kilometers ver.'' ,,De diagnose is een eerste stap. Een patiënt die in de lente een paar jaar na elkaar, weken aan een stuk moet niezen, snotteren en die tranende, jeukende ogen heeft, kan het best naar de huisarts gaan voor bloedaf name of de priktest. Neus-, keel- en oorartsen, longspecialisten en aller- gologen voeren die tests ook uit. Hooikoorts helemaal ontwijken is niet mogelijk, je kunt buiten moeilijk met je hoofd in een viskom rondlo pen. Het enige wat je kunt doen, zeker bij hoge concentraties, is pollen zo veel mogelijk mijden. Mijn advies aan alle hooikoortspatiënten is: neem preventief, nog voor het pollensei zoen start, ononderbroken en tot aan het einde van het pollenseizoen me dicatie in. Heb je een boompollen- allergie, dan is dat ergens tot in mei, voor grassen tot in augustus.'' ,,De kern van de behandeling is een neusspray met een lage dosis cor tisone. Al dan niet kun je daar pille tjes antihistaminica aan toevoegen. Er zitten ook antihistaminica in bepaalde oogdruppels en neusver- stuivers, maar dat lijkt me overbodig als je al een neusspray met een lage dosis cortisone en pilletjes gebruikt. Bij astmaverschijnselen - hoesten en een piepende ademhaling - vul je die medicatie eventueel aan met een puf. Astma zien we vooral bij graspollenallergie, minder bij de bomen. Sommige patiënten met ernstige symptomen komen in aanmerking voor immunothera- pie. Dat gebeurt met druppels of tabletten onder de tong. Iedere pollenallergische patiënt moet eigenlijk een individuele behan deling krijgen.'' ,,Bij hoge pollenconcentraties houd je ramen dicht en rijd je niet met de autoramen open. Was je haren voor het slapengaan. Pollen kunnen in je haar blijven kleven en belanden zo op je hoofdkussen. Vermijd ook zware inspanningen in het hoogseizoen, zeker als er een vorm van astma aan de hooi koorts gekoppeld is.'' ,,De klimaatopwarming speelt een rol, het pollenseizoen duurt lan ger. Het begint eerder dan voor heen voor de bomen en eindigt later in het jaar voor de grassen en onkruiden. Naast de duur van het seizoen is door de klimaatopwarming ook een verandering in de samenstel ling van de pollen. De belangrijk ste boosdoeners van een toename in het aantal pollenallergieën zijn CO2 als broeikasgas, de stijgende temperatuur en de uitstoot van diesel. In de Ver enigde Staten hebben onderzoekers vastgesteld dat er meer allergieën zijn naast de snelwegen dan in de meer afge legen regio's.'' ,,Een luchtwegallergie maakt patiënten niet per se vatbaarder voor Covid-19. Elke virale infectie, zoals het corona virus, kan bij een patiënt met een pollenallergie wel extra symptomen introduceren. Meestal bestaat dan een hyperreactiviteit.'' ,,Dat hangt af van hoe ernstig de corona besmetting zich in het lichaam mani festeert. Wat je bij een pollenallergie niet ziet, en wel vaak bij een corona infectie, is koorts. De term hooikoorts is dus wat ongelukkig. Ook typisch voor Covid-19 is reuk- en smaakverlies, wat je maar zelden ziet bij een pollenallergische patiënt. Ten derde is er de kortademigheid met de droge hoest en de vermoeidheid. Die sympto men zie je eerder bij corona-infecties dan bij pollenallergie.'' ,,Je mag alle medicatie blijven gebrui ken. Er is geen reden om je medicatie te stoppen. Sterker nog: als je tijdens je corona-infectie extra niest door je pollenallergie, ben je nog meer virus aan het verspreiden. Behandel je lucht wegallergie dus zo goed mogelijk.'' ZATERDAG 13 MAART 2021 WW Houd hooikoorts draaglijk V THOMAS ROSSEEL V Stel dat ik hooikoorts heb en een boom wil planten in mijn tuin. Welke soort moet ik dan niet kiezen? - DIDIER EBO Er valt dus niet aan te ontkomen. Hoe kunnen we hooikoorts toch in de kiem smoren? Over welke medicatie hebben we het dan? Welke tips zijn er nog om snotte ren en niezen te beperken? Hoe komt het dat het hooikoorts seizoen steeds langer duurt? Worden patiënten met hooikoorts ern stiger ziek bij een coronabesmetting? Hoe kun je corona en hooikoorts van elkaar onderscheiden? Mag je je hooikoortsmedicatie gewoon gebruiken bij een corona-infectie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74