Eenjarig eiland viert feestje in Mario-sferen Mi Watch Lite Familiekiekjes uit de oude doos in een hightech jasje ^2 d 25 HEBBEDINGEN TECH Regels mr/mf Daslook Daslook is wilde knoflook. Pluk het blad als de das look nog niet bloeit en voeg het rauw of gestoofd toe aan je soep, saus of pesto voor het knof- lookeffect. Nadeel van daslook is dat de ellips vormige bladeren lijken op de blade ren van het lelietje-van-dalen, het meiklokje en de herfsttijloos. Deze drie planten zijn giftig. Scheur daarom het blad door als je het plukt. Ruik je een ui- of knoflookachtige lucht? Onmiskenbaar daslook! Wilgenroosje Richting mei begint het wilgen roosje te bloeien. Een opvallende verschijning van een grote groep planten met roze-paarse bloemen in de top die de stengel bekronen. Deze veelvoorkomende, kruidachtige plant groeit op open plekken langs wegen, weilanden of bosranden. Van de bloemen maak je siroop, jam en ijs. De jonge scheuten eet je rauw in je salade of kook je als groente. Van het gedroogde blad zet je thee. Een gezonde keuze, want wilgenroosje is ontstekingswerend en zit boordevol vitamine C. Klein hoefblad De gele bloemen van het klein hoef blad lijken wat op paardenbloemen, maar het blad is hoefvormig gelobd, onregelmatig getand en behaard. De vorm doet denken aan een hoef. Je vindt klein hoefblad op zonnige, open plaatsen. Het is een naakt- bloeier: de bloemen zijn er eerder dan de bladeren. Alle boven grondse delen van het klein hoefblad zijn lekker én sti muleren de spijsvertering. Jonge blaadjes kook je en verwerk je in een stamp pot. Van gedroogde oudere blaad jes zet je thee. Duizendblad De platte trossen met roze tot paarse bloemen van het duizendblad sieren omstreeks juni de weilanden en wegbermen. Duizendblad dankt zijn naam aan blad dat uit duizenden fijne, behaarde blaadjes bestaat. De blaadjes kun je zowel rauw als gekookt eten en hebben een bittere smaak. Duizendblad is goed voor je spijsvertering en 'i .j helpt bij men- y- struatiepijnen. Maar gebruik het niet te veel, want dan kan het een allergische reactie op de huid opleveren. Ben je zwanger? Laat het staan. KOKEN ©eten GO ZATERDAG 13 MAART 2021 i,\;w ■J Eten uit de natuur mag niet zomaar. De Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging (KNNV) heeft gedragsregels voor wildplukken. Als je je daaraan houdt, wordt het meestal gedoogd. 1. Pluk niet in (beschermde) natuur gebieden. 2. Pluk alleen voor eigen gebruik en zorg dat er genoeg over blijft. 3. Heb respect voor de natuur. 4. Weet wat je plukt. g Het jonge blad van de paarden- bloem is bitter en geeft een bite aan een salade. Hanne Tersmette maakt er eentje met tomaat, avo cado en kaas. foto erik van 't woud 'U Meer (w)eten? Kan ik dat eten? Van eetbare bloemen tot giftige kruiden van Katrin Hecker is net verschenen bij Terra (€19) Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. Lekker lanterfanten op een zonnig eiland vol kletsgrage bewoners waar je geld ver dient met onkruid wieden en achter vlinders aan jagen, het kan slechter. De uitgave van Animal Crossing: New Horizons was een jaar geleden ook per fect getimed, als remedie tegen de lockdownmisère. Met meer dan 31 miljoen verkochte exemplaren is het na Mario Kart de grootste bestseller op de Nintendo Switch. Dankzij een grote en gratis ver jaardagsupdate is het eiland leven nu opeens een stuk dy namischer, want daarmee haal je Super Mario-voorwerpen naar het kampeerparadijs. Dat is niet alleen cosmetisch, want in het pretpakket zitten ook de fameuze rioolbuizen waar de loodgieter van Nintendo zich in zijn eigen games mee ver plaatst. In handen van Animal Crossing-spelers worden die warp-buizen ingenieuze trans portsystemen waarmee je razendsnel naar verre uithoe ken afreist, of kan ontsnapp- pen aan een zwerm woedende bijen. Tijd om het stof weer eens van het spel te blazen. Animal Crossing voor Nintendo Switch €50 De meest gehoorde opmer king als je met een Mi Watch Lite loopt? 'Hé, is dat een Apple Watch?' Dat is het dus niet, hoewel budgetkoning Xiaomi absoluut door Apple is eh 'geïnspireerd'. De Mi Watch Lite blijft qua geavanceerde mogelijkheden wel behoor lijk achter, maar weet verras- send veel functionaliteit (o.a. hartslag, stappenregistratie en gps) te bieden voor een absoluut prikkie. Bovendien zingt hij het met een volle batterij ruim een week uit en kan hij zowel met Android- als Apple-telefoons over weg. Hij is verkrijgbaar in zwart, wit, roze, ivoor, mari neblauw en olijfgroen. Mi Watch Lite €60 mi.com/nl/mi-watch-lite De dienst MyHeritage belooft een digitale stamboom voor je te genere ren, maar het grote verdienmodel zit hem in de dna-kits die ze aan de man brengen. Gelukkig kun je met een app je familieroots ook in kaart brengen zónder een wattenstaafje langs je wang te halen en je erfelijke materiaal aan een grote database toe te voegen. Je zou kunnen zeggen dat de familiegeschiedenis zo levend wordt, en dat is na een recente update dubbel waar. Als je bij voorbeeld zwartwitfoto's van je voorouders aan jouw MyHerita- ge-profiel toevoegt, kun je ze met een tik op het scherm inkleuren en nu ook nog eens automatisch animeren. De kunstmatige intelli gentie achter de app flikt dat toverkunstje in luttele seconden. Een sterk staaltje deep fake-technologie, alleen krijgt-ie vanwege de lelijke spelfouten geen tien voor taal. Maar om je al lang over leden overgrootvader opeens met zijn ogen te zien knipperen of te glimlachen? Dat is iets wat tussen magisch en griezelig valt. Via myheritage.nl of als app op iOS en Android 14 dgn. gratis De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73